terazJaslo.pl
BĄDŹ NA BIEŻĄCO
ZAPROSZENIE
INFORMACJE

Współpraca naukowa miasta Jasła z Instytutem Fizyki Jądrowej PAN

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Miasto Jasło nawiązało współpracę dydaktyczno – naukową z Instytutem Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. Podjęta inicjatywa ma na celu popularyzację nauki wśród dzieci i młodzieży uczęszczających do przedszkoli i szkół podstawowych z terenu naszego miasta.

Współpraca pomiędzy obydwoma stronami rozpoczęła się już znacznie wcześniej natomiast dzisiaj została sformalizowana. Do zawarcia stosownego porozumienia doszło w siedzibie Generatora Nauki GEN w Jaśle. Podpisy pod nim złożyli burmistrz Jasła Ryszard Pabian oraz dyrektor Instytutu Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego Polskiej Akademii Nauk w Krakowie prof. dr hab. Tadeusz Lesiak, w obecności pracownika naukowego Instytutu dr hab. Katarzyny Mazurek i zastępczyni burmistrza miasta Elwiry Musiałowicz – Czech.

Głównym adresatem działań będą dzieci i młodzież – uczniowie miejskich przedszkoli i szkół podstawowych.

Kiedy przygotowywaliśmy funkcjonowanie Centrum Techniki, Kultury i Przedsiębiorczości to myśleliśmy o scenariuszu w jaki sposób ten obiekt będzie funkcjonował. Muszę przyznać, że jednym z elementów było również założenie, że Centrum Techniki, Kultury i Przedsiębiorczości będzie zawierało umowy partnerskie. Umowy partnerskie z uczelniami, instytutami, które będą chciały podzielić się swoją działalnością, swoimi zasobami wiedzy, też swoimi przedstawicielami, którzy zainspirują naszą młodzież na przyszłość. Nawet nie sądziłem, że pierwszym będzie Instytut Fizyki Jądrowej. Tak naprawdę było to w sferze pewnych marzeń, bo to bardzo dobra instytucja. Tak naprawdę dzisiejsza umowa formalizuje to, co już na dobrą sprawę funkcjonuje, bo jesteśmy już po pierwszych etapach tej współpracy. Natomiast nie ukrywam, że pokładam w niej ogromne nadzieje. To przede wszystkim ogromna możliwość dla naszej młodzieży zobaczenia czegoś ważnego co się dzieje w naszym kraju, poznawania nauki, rozwijania swojej pasji, ale też poznawania swojej pracy na przyszłość. Wierzę, że ta współpraca zaowocuje tego typu dokonaniami. Dziękuję serdecznie za podjęcie tej propozycji współpracy. – komentuje burmistrz miasta Ryszard Pabian.

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar
| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Współpraca pomiędzy samorządem lokalnym, a Instytutem, będzie miała szeroki wymiar. Przede wszystkim zakłada udział pracowników naukowych Instytutu w zajęciach dydaktycznych organizowanych na miejscu, w Jaśle. Celem będzie jak najszersze zainteresowanie najmłodszej społeczności naszego miasta i okolic nauką. Uczestnicy tych spotkań będą mieli możliwość rozwijania ogólnej wiedzy i bardzo prostych umiejętności związanych z fizyką.

Prelegenci, poprzez wykłady i warsztaty, będą starali się zaszczepić u młodych ludzi wiedzę w atrakcyjny sposób, wykorzystując do tego techniki multimedialne czy korzystając z zasobów Generatora Nauki GEN, który będzie instytucją pośredniczącą i koordynatorem wszelkich działań związanych z porozumieniem.

Zainteresowani uczniowie wyjadą również do Krakowa na pokazowe zajęcia czy wybrane wydarzenia popularnonaukowe organizowane przez Instytut. Pierwsza grupa pojedzie tam już w najbliższych dniach, zaś kolejne wycieczki są w trakcie przygotowań.

Jak zapewnił podczas spotkania prof. Tadeusz Lesiak, zawarte porozumienie o współpracy będzie bardzo korzystne dla obu stron: – Dla naszego Instytutu jest to pewne święto, ponieważ jedną z misji naszej placówki badawczej jest właśnie to, żeby nie tylko prowadzić badania naukowe, ale także żeby dzielić się nimi ze społeczeństwem, a w szczególności służyć ludziom, którzy w tej chwili są uczniami, a będą potem niezwykle ważni dla naszej przyszłości. Dlatego staramy się docierać z takim bardzo prostym przekazem, że fizyka jest bardzo ciekawa, warto się nią zainteresować, jest potrzebna całemu społeczeństwu. Żeby ci młodzi ludzie zrozumieli, że jest to ta dziedzina, która naprawdę się liczy i może być dla nich takim magnesem, pewną trampoliną dla ich rozwoju. Jednocześnie staramy się zainspirować jak najszersze grono uczniów, zwłaszcza tych młodych, a także dotrzeć do tych, którzy być może kiedyś będą naszymi pracownikami. Chcemy, aby ludzie z całej Polski mieli dostęp do tej nauki przez duże „N”. Ale do tego, żeby oni się nią zainteresowali, potrzebne są takie miejsca jak Generator Nauki. Muszę powiedzieć, że to jest fantastyczna promocja Jasła. Powiedziałbym również, że działacie państwo znakomicie w tym, że młodzi ludzie mają możliwość dowiedzenia się o nauce na miejscu. To jest bezcenne. Dziękuję za tą inicjatywę.

Umowa została zawarta na czas określony, z możliwością kontynuowania współpracy w kolejnych latach. Jest to pierwsze, lecz nie ostatnie tego typu działanie podjęte przez lokalny samorząd, które ma przyczynić się do popularyzacji nauki wśród jasielskiej młodzieży.

To my poszukujemy tego typu partnerów, bo takie było założenie jeśli chodzi o funkcjonowanie Generatora Nauki. Cieszy mnie ogromnie, że tym pierwszym partnerem, z którym podpisaliśmy umowę, to Instytut Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk. To nie będzie jednorazowe partnerstwo. Jak już powiedziałem, to dopiero pierwsza umowa. Pracujemy nad kolejnymi. – wyjaśnia Ryszard Pabian.

 MÓWI Ryszard Pabian: 

 

 MÓWI prof. Tadeusz Lesiak: 

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

Back to top button