Uczniowie szkół podstawowych odrobili lekcję z BRD na szóstkę !
Eliminacje powiatu jasielskiego Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym rozstrzygnięte. Odbyły się one dzisiaj w Zespole Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle oraz na terenie przyszkolnego miasteczka ruchu drogowego. Do zmagań, które odbyły się po wymuszonej na organizatorach pandemicznej przerwie, przystąpiło łącznie dziewięć drużyn. Podczas sprawdzianu wiedzy i umiejętności praktycznych uczniowie wykazali się ogromem wiedzy i opanowaniem w sytuacjach stresowych jakie towarzyszyły poszczególnym konkurencjom.
Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym to wyjątkowe w skali kraju przedsięwzięcie edukacyjne skierowane do uczniów szkół podstawowych oraz nauczycieli, którzy na co dzień zajmują się w swoich macierzystych placówkach edukacją dla bezpieczeństwa. Odpowiedzialnymi za przeprowadzenie eliminacji powiatu jasielskiego w roku szkolnym 2022/2023 są Jasielski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego oraz Wydział Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Jaśle. Ponadto do komitetu honorowego i organizacyjnego zostali zaproszeni partnerzy społeczni, w tym parlamentarzyści, władze samorządowe, organizacje pozarządowe, lokalni przedsiębiorcy, a także media, które z wielką przychylnością i życzliwością udostępniają swoją przestrzeń potrzebną do kształtowania wśród lokalnej społeczności pozytywnych zachowań na drodze.
Pomimo długiej, bo aż trzyletniej przerwy spowodowanej przez pandemię koronawirusa oraz towarzyszące jej obostrzenia sanitarne, konkurs nadal cieszy się uznaniem, czego dowodem jest liczba uczniów uczestniczących we wcześniejszych eliminacjach środowiskowych i gminnych, które odbyły się w mieście Jaśle oraz w gminach Brzyska, Jasło, Krempna, Nowy Żmigród i Tarnowiec. Zgodnie z obowiązującym regulaminem, prawo startu w finale powiatowym przysługuje również reprezentacji danej szkoły pełniącej rolę gospodarza.
Do tegorocznych eliminacji powiatowych przystąpiły następujące zespoły: Szkoła Podstawowa nr 11 im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Zespole Szkół Miejskich nr 2 w Jaśle, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wróblowej, Szkoła Podstawowa im. ks. Piotra Skargi w Warzycach, Zespół Szkół w Krempnej, Szkoła Podstawowa im. bł. ks. Władysława Findysza w Nowym Żmigrodzie, Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Kątach, Niepubliczny Zespół Szkolno-Przedszkolny w Umieszczu, Niepubliczny Zespół Szkolno-Przedszkolny w Nowym Gliniku oraz Szkoła Podstawowa nr 12 z Oddziałami Integracyjnymi im. Ignacego Łukasiewicza w Zespole Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle.
Wydarzeniu towarzyszyć będzie od tego roku szkolnego Memoriał Józefa Biernackiego (1949-2019).
Jak przypomniano w trakcie spotkania, to współzałożyciel w 1997 roku, a później wieloletni prezes Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego, który przez blisko dwie dekady swojej społecznej działalności propagował ideę bezpieczeństwa ruchu drogowego. Szczególnie na sercu leżała mu profilaktyka i edukacja najmłodszych mieszkańców naszej małej Ojczyzny, a więc dzieci i młodzieży. Stąd też, w 2002 roku zrodził się u niego pomysł, aby przystąpić do organizacji w powiecie jasielskim eliminacji do Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego oraz Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Jasło było trzykrotnie gospodarzem finału wojewódzkiego turnieju BRD, a w 2013 roku finału krajowego. W roku szkolnym 2022/2023 zostały one wznowione po trzyletniej przerwie spowodowanej sytuacją zdrowotną i obostrzeniami związanymi z trwającym stanem epidemii koronawirusa. Te, jak i inne zainicjowane przez śp. Józefa Biernackiego przedsięwzięcia, z pewnością wpłynęły na poprawę stanu bezpieczeństwa na drogach publicznych powiatu jasielskiego. W uznaniu zasług był wielokrotnie honorowany odznaczeniami państwowymi, resortowymi i branżowymi.
Obecny prezes Klubu Stanisław Radzik powiedział: – Ten Turniej został zainicjowany przez mojego poprzednika, prezesa Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego Józefa Biernackiego, któremu leżało na sercu bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w ruchu drogowym. Nie ustawał on nigdy w tych działaniach. Zawsze dążył do tego, żeby w jak największym stopniu popularyzować zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, jak poruszać się po drogach nie tylko jako użytkownicy piesi, ale również zmotoryzowani. Jego dziełem życia było utworzenie na terenie miasta Jasła miasteczka ruchu drogowego. Był m.in. członkiem Głównej Komisji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przy Zarządzie Głównym Polskiego Związku Motorowego. Na pewno jest to osoba, która zapisała się dużymi zgłoskami w annałach Jasła, która zrobiła bardzo dużo w kwestii bezpieczeństwa ruchu drogowego. W związku z tym, że niestety odszedł od nas, uchwałą Zarządu Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego ten Turniej został określony jako Memoriał Józefa Biernackiego. Na pewno była to osoba bardzo zaangażowana w kwestie popularyzacji zasad ruchu drogowego wśród dzieci i młodzieży. To było mu szczególnie bliskie. Ja tylko chciałem to zaznaczyć, bo o tym się często zapomina, ale był on jednym z inicjatorów wyposażenia dzieci i młodzieży w odblaski. Na dzień dzisiejszy mamy obowiązek ich posiadania w obszarze niezabudowanym, a sugeruje się, żeby zmienić, żeby również w obszarze zabudowanym. To on namówił ówczesne kierownictwo jasielskiej Rafinerii na to, żeby zakupiło dla wszystkich dzieci ze szkół naszego powiatu tego typu wyposażenie.
Nim przystąpiono do rywalizacji, organizatorzy życzyli wszystkim uczestnikom fajnej zabawy i miłych wspomnień z imprezy.
Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Jaśle kom. Bartłomiej Świerczek, który pełnił dzisiejszego dnia funkcję sędziego głównego powiedział z kolei, że jest to bardzo ważny Turniej, ponieważ przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym: – Bardzo się cieszę, że wzorem lat ubiegłych organizowany jest taki konkurs jak Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym – finał powiatowy w Jaśle. Z powodu trzyletniej przerwy spowodowanej przez pandemię te turnieje nie były organizowane i przeprowadzane. W tym roku zostały wznowione i bardzo się z tego cieszę. Myślę, że to wpłynie na bezpieczeństwo. Życzę wszystkim powodzenia!
Na wstępie uczestnicy konkursu rozwiązywali test pisemny dotyczący aktualnych przepisów ruchu drogowego, znaków drogowych oraz właściwych zachowań na skrzyżowaniach. Zestaw zawierał szereg szczegółowych pytań, z których tylko jeden wariant był prawidłowy.
W dalszej części zmagań czekał na nich egzamin umiejętności praktycznych. Poszczególne zespoły miały za zadanie udzielić pierwszą pomoc przedmedyczną ofierze wypadku komunikacyjnego, zatelefonować na numer alarmowy i powiadomić operatora o zaistniałym zdarzeniu oraz otoczyć poszkodowanego opieką i wsparciem do czasu przybycia wykwalifikowanych służb ratowniczych. To wszystko odbywało się oczywiście w symulowanych warunkach. Kolejny etap to sprawnościowa jazda rowerem po wyznaczonym torze przeszkód oraz po alejkach miasteczka ruchu drogowego. To jedyne tego typu w naszym powiecie profesjonalnie przygotowane miejsce, wyposażone w niezbędną infrastrukturę, gdzie młodzi ludzie w bezpieczny sposób mogą zdobyć swoje pierwsze doświadczenia przed samodzielnym uczestnictwem w naturalnym ruchu ulicznym.
Oceny wykonania poszczególnych konkurencji dokonali profesjonaliści w swojej dziedzinie, a więc działacze Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego oraz funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Jaśle.
Zdaniem organizatorów, zawodnicy osiągnęli bardzo dobre rezultaty, co cieszy.
– Wyrażamy podziw, że młodzi ludzie wykazali się odwagą przed publicznym występem i poddali się ocenie przez nas dorosłych. Mimo towarzyszącego zmaganiom stresu, znakomicie poradzili sobie z poszczególnymi zadaniami. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem wiedzy jaką posiadają na temat przepisów ruchu drogowego oraz udzielania pierwszej pomocy. Mamy nadzieję, że wcześniejsze przygotowania, jak i sam udział w tym konkursie, pomoże im się właściwie zachować w razie wystąpienia realnego zagrożenia na drodze czy w życiu codziennym. – powiedział Marian Baran, skarbnik Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego, koordynator Turnieju.
Przed ogłoszeniem ostatecznych wyników dodał:
– Jak w każdym konkursie, tylko jedna drużyna może zająć pierwsze miejsce, ale dla nas dorosłych wszyscy jesteście zwycięzcami. Serdecznie gratulujemy laureatom. Wcześniej pokonali swoich rówieśników w eliminacjach szkolnych, później gminnych, dzisiaj wygrali w finale powiatowym, a już za parę dni będą reprezentować nasz powiat na szczeblu wojewódzkim. Jesteśmy z Was wszystkich ogromnie dumni. Dziękujemy również opiekunom poszczególnych drużyn za czas poświęcony na edukację młodego pokolenia, które kiedyś zastąpi nas w tym miejscu.
Po przeliczeniu punktacji ze wszystkich konkurencji zwyciężyli i otrzymali przepustkę do podkarpackiego finału wojewódzkiego Turnieju: w grupie I – Zespół Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle w składzie Kuba Kaszowicz, Emilia Dusza, Judyta Pers, Patryk Pelczarski, opiekun Adam Smorul; w grupie II – Szkoła Podstawowa w Wróblowej w składzie Krystian Madejczyk, Jakub Szot, Bartosz Wielgus, opiekun Anna Nowak.
Ponadto przyznano wyróżnienia indywidualne dla osób, które osiągnęły najlepszy wynik w teście pisemnym: w grupie I – Patryk Pelczarski (ZSM nr 3 w Jaśle); w grupie II – Krystian Madejczyk (SP w Wróblowej).
Podkarpacki finał wojewódzki Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla odbędzie się: 18 maja br. w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Jaćmierzu, gmina Zarszyn, powiat sanocki (dla grupy II) oraz 25 maja br. w Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Pustkowie-Osiedlu, gmina Dębica, powiat dębicki (dla grupy I).
Laureatom i uczestnikom Turnieju osobiście pogratulowali: Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Jaśle kom. Bartłomiej Świerczek, Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Jaśle st. asp. Ryszard Przewoźnik, Członek Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie – prezes Zarządu Oddziału Powiatowego w Jaśle Stanisław Święch, dyrektor Zespołu Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle Aleksandra Zajdel-Kijowska, skarbnik JKMiRD Marian Baran, sekretarz JKMiRD Weronika Duda oraz Bożena Ankier – firma Ubezpieczenia Jasło.
Wszyscy opuścili mury Zespołu Szkół Miejskich nr 3 z pamiątkowymi pucharami, medalami, dyplomami oraz drobnymi upominkami rzeczowymi, które ufundowali: miasto Jasło, miasto i gmina Kołaczyce, gmina Brzyska, gmina Dębowiec, gmina Jasło, gmina Krempna, gmina Nowy Żmigród, gmina Skołyszyn, gmina Tarnowiec, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Krośnie, Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Jaśle, firma Stal – Res sp. z o.o. w Rzeszowie oraz Ubezpieczenia Jasło Bożena Ankier.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Komendant Powiatowy Policji w Jaśle podinsp. Krzysztof Łopuszański, Poseł do Parlamentu Europejskiego dr Bogdan Rzońca, Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Maria Kurowska, Prezes Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Motorowego w Rzeszowie Dominik Noworól, Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krośnie Ryszard Siepietowski, Członek Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie Stanisław Święch, Dyrektor Zespołu Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle Aleksandra Zajdel – Kijowska, Burmistrz Miasta Jasła Ryszard Pabian, Burmistrz Miasta i Gminy Kołaczyce Stanisław Żygłowicz, Wójt Gminy Brzyska Rafał Papciak, Wójt Gminy Dębowiec Marcin Bolek, Wójt Gminy Jasło Wojciech Piękoś, Wójt Gminy Krempna Kazimierz Miśkowicz, Wójt Gminy Nowy Żmigród Grzegorz Bara, Wójt Gminy Skołyszyn Bogusław Kręcisz, Wójt Gminy Tarnowiec Agata Augustyn.
(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl