W Jaśle pamiętano o ofiarach zbrodni katyńskiej
13 kwietnia przypada Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Z tej okazji w Jaśle odbyły się uroczystości patriotyczno – religijne z udziałem władz państwowych i samorządowych, służb mundurowych, młodzieży ze szkół ponadpodstawowych, pocztów sztandarowych, osób pełniących różne funkcje zawodowe i społeczne oraz mieszkańców miasta. Przed pomnikiem „Golgota Wschodu” zostały złożone wieńce oraz zapalone znicze.
Jasielskie obchody 83. rocznicy zbrodni katyńskiej oraz 13. rocznicy katastrofy smoleńskiej rozpoczęły się w samo południe od modlitwy „Anioł Pański”, której przewodniczył dziekan jasielski, proboszcz Kolegiackiej Parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny ks. Zbigniew Irzyk. Następnie odegrano i odśpiewano hymn państwowy. Zebrani na skwerze usytuowanym u zbiegu ulic Czackiego i Mickiewicza uczestnicy uroczystości minutą ciszy oddali hołd pomordowanym w bestialski sposób swoim przodkom. Odczytany został apel pamięci, w którym przypomniano m.in. nazwiska osób związanych z Jasłem i ziemią jasielską. W dalszej części wójt gminy Jasło Wojciech Piękoś wyczytał listę ofiar katastrofy smoleńskiej.
Pod pomnikiem „Golgota Wschodu” wartę honorową zaciągnęli „Strzelcy” z Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kołaczycach. Delegacje władz państwowych i samorządowych, instytucji użyteczności publicznej, służb mundurowych (Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej, Wojskowego Centrum Rekrutacji, Straży Miejskiej), organizacji związkowych i stowarzyszeń, jednostek organizacyjnych powiatu jasielskiego oraz szkół ponadpodstawowych złożyły wieńce i zapaliły znicze.
W wydarzeniu wzięła udział wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka. Podczas swojego wystąpienia powiedziała: – Dziś oddajemy hołd ofiarom zbrodni katyńskiej – naszym ojcom, mężom, braciom i wszystkim ofiarom agresji sowieckiej. To chwila refleksji i zadumy nad historią polskiego narodu. Wspominamy tragiczną zbrodnię, w wyniku której wymordowano blisko 22 tysiące polskich obywateli – ludzi różnych wyznań, zawodów, w tym oficerów, policjantów, funkcjonariuszy państwa polskiego oraz cywili. Zginęli od strzału w tył głowy, z pogwałceniem praw i konwencji cywilizowanego świata, bez procesów i wyroków. Ich ciała złożone w masowych grobach miały nie być znalezione, a o zbrodni świat miał się nie dowiedzieć. Stało się inaczej. Zbrodni nie udało się ukryć, a ofiara zamordowanych nie poszła na marne.
Starosta jasielski Adam Pawluś powiedział z kolei, że wspominając ofiary zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej, oddajemy wspólnie hołd pomordowanym. Przypomniał też o wydarzeniach sprzed trzynastu lat. Na pokładzie prezydenckiego samolotu udającego się na obchody rocznicowe do Katynia 10 kwietnia 2010 roku znalazł się m.in. Senator Rzeczypospolitej Polskiej Stanisław Zając.
– 13 lat temu, w styczniu 2010 roku, ówczesny Senator Stanisław Zając był inicjatorem powstania społecznego komitetu obchodów 70. rocznicy mordu katyńskiego. Mnie wyznaczył bardzo ważną funkcję, abym zbudował pomnik na te uroczystości, bo przewidywał, że może nawet Prezydent Kaczyński odwiedzi Jasło. Był blisko związany z Lechem Kaczyńskim. Gościł również Prezydenta w swoim domu. Gdy 10 kwietnia 2010 roku umówiłem się tutaj z kierowcą, który przywiózł te dwa kamienie na godzinę ósmą, niestety nie przyjechał dźwig i wróciłem do domu. Dowiedziałem się o tej strasznej tragedii. Byłem niesamowicie zszokowany i zasmucony, że to miało miejsce. Senator dzwonił do mnie przed wyjazdem do Smoleńska i mówił: o dziesiątej masz być u mnie w domu, będziemy rozmawiać o tym jak przygotować uroczystości. Ale nigdy nie myślałem, że na tym jednym kamieniu będzie jego nazwisko. I to jego nazwisko znalazło się już przed uroczystością pogrzebową. Jego szczątki trudno było odnaleźć. – mówił.
Gospodarz naszego powiatu dodał ponadto: – Drogi Senatorze, bardzo nam Ciebie dzisiaj brakuje. Brakuje nam Twoich pomysłów, Twojego działania, Twojego poświęcenia dla małej Ojczyzny – dla miasta Jasła, dla powiatu jasielskiego i dla całej Polski. Z wielkim oddaniem służyłeś Polsce. Tylu zdolnych, utalentowanych, wspaniałych ludzi, wspaniałych patriotów zginęło w tej katastrofie smoleńskiej. Jechali, aby oddać hołd tym Polakom, którzy nie zdradzili Ojczyzny, nie chcieli budować imperium sowieckiego i za to zostali skazani na rozstrzelanie w bestialski sposób. – powiedział starosta.
Przypomniał również, że pomimo upływu lat, wciąż wiele pytań na temat katastrofy pozostaje bez odpowiedzi. Także do chwili obecnej nie udało się odzyskać wraku samolotu, który jest głównym dowodem.
FOTOGALERIA:(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl