terazJaslo.pl
BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFORMACJE

Obchody 13. rocznicy katastrofy smoleńskiej w Jaśle

| Zdjęcia z tego wydarzenia w naszej FOTOGALERII, fot. © Damian Palar

Dzisiaj przypada 13. rocznica katastrofy smoleńskiej. Z tej okazji w Jaśle odbyły się uroczystości upamiętniające wszystkie ofiary tamtego tragicznego wydarzenia, a w szczególności osobę Senatora Stanisława Zająca – wybitnego polityka ziemi jasielskiej, który był uczestnikiem delegacji państwowej na uroczystości rocznicowe do Katynia w dniu 10 kwietnia 2010 roku.

Na cmentarzu komunalnym przy ulicy Mickiewicza w Jaśle odprawiono modlitwę w intencji wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej, a w szczególności śp. Senatora Stanisława Zająca. Pomimo wczesnej godziny porannej, niesprzyjających warunków atmosferycznych oraz świątecznego dnia przy jego grobie zgromadziło się wiele osób. Oprócz najbliższej rodziny, przyjaciół i sąsiadów z ulicy Śniadeckich, przy której mieszka rodzina państwa Zająców, przybyli parlamentarzyści, samorządowcy, dyrektorzy instytucji użyteczności publicznej, szefowie firm oraz strażacy z jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Święcanach skąd pochodził ten wybitny polityk ziemi jasielskiej. Wspólnej modlitwie przewodniczył dziekan jasielski, proboszcz Parafii Farnej ks. Zbigniew Irzyk.

Na płycie grobu zostały ustawione znicze oraz wiązanki kwiatów.

Następnie Senator Alicja Zając podzieliła się ze wszystkimi zgromadzonymi gośćmi swoimi refleksjami. Przypomniała, że wydarzenia sprzed trzynastu lat są wielką tragedią nie tylko dla rodzin zmarłych, ale także dla całej Ojczyzny:

Nasz nieodżałowany Prezydent Lech Kaczyński wraz ze swoją małżonką, Prezydent Kaczorowski, generałowie, osoby duchowne, parlamentarzyści, przedstawiciele rodzin katyńskich. Młodzi, w wieku średnim i starsi. To była historia Rzeczypospolitej Polskiej na pokładzie tego samolotu. Trudno nam się jest pogodzić z tym faktem, że już ich nie ma choć to jest tak długi czas.

Podziękowała wszystkim, którzy każdego roku gromadzą się przy grobach ofiar oraz w miejscach pamięci, których jest wiele w kraju i za granicą.

Dzisiaj nie oczekiwałam, że przy grobie będzie aż tyle osób. Jest prawie tak liczna grupa jak prawie każdego roku. Przez trzynaście lat spotykamy się tutaj, wspominamy nie tylko Stanisława Zająca – mojego męża, ale wspominamy wszystkich, którzy wtedy lecieli. Wielu z nich było nam osobiście znane. To jest dla nas trudne do przyjęcia, że już tak długo ich nie ma. To jest strata, której nic nie może zastąpić, ale my musimy dalej żyć. My mamy obowiązki. Musimy spełnić to co oni by robili, gdyby dzisiaj żyli wśród nas. Nasza Ojczyzna potrzebuje naszego wysiłku. 96 pasażerów z Prezydentem Lechem Kaczyńskim i jego małżonką Marią leciało właśnie, żeby podkreślić pamięć o ofiarach Katynia – o ofiarach, które zginęły w obronie Ojczyzny. Nie było im dane uczcić tej pamięci, dolecieć do tego miejsca, ale takim wykrzyknikiem swojej śmierci dali nam taki nakaz, ale nie w zrozumieniu ciężkiego brzemienia tylko nakaz powinności Polaka do troski i walki o swoją Ojczyznę. Pamiętamy o nich i będziemy pamiętać. Tak długo, jak długo będziemy żyć i będziemy mieć siły, będziemy przychodzić 10 kwietnia każdego roku modlić się i wspominać tych, którzy wtedy odeszli. Cześć ich pamięci. – powiedziała Alicja Zając.

Również dzisiaj, o godzinie 18, w Kościele Farnym zostanie odprawiona msza święta w intencji wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej.

Dalsza część obchodów rocznicowych będzie miała miejsce w najbliższy czwartek, 13 kwietnia. Ich organizatorzy, którymi są Stowarzyszenie im. Senatora Zająca, Starostwo Powiatowe w Jaśle, Urząd Miasta w Jaśle oraz Gmina Jasło, zapraszają młodzież oraz wszystkich mieszkańców Jasła i powiatu jasielskiego na skwer u zbiegu ulic Czackiego z Mickiewicza, gdzie przed pomnikiem „Golgota Wschodu” odbędą się uroczystości o charakterze patriotyczno-religijnym. Wydarzenie rozpocznie w samo południe modlitwa „Anioł Pański”.

Z kolei 30 kwietnia, po pandemicznej przerwie, zostanie wznowiony Bieg Pamięci Senatora Stanisława Zająca. Półmaraton (ok. 21 km) wystartuje on spod remizy strażackiej w Święcanach do Skansenu Archeologicznego „Karpacka Troja” w Trzcinicy koło Jasła. Do wzięcia udziału w zmaganiach sportowych zaproszeni są wszyscy miłośnicy aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Każdy z zawodników otrzyma pamiątkowy medal, a dla zwycięzców poszczególnych kategorii przewidziano nagrody finansowe i rzeczowe. Szczegółowe informacje są dostępne tutaj i tutaj.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

Back to top button