terazJaslo.pl
BĄDŹ NA BIEŻĄCO
ZAPROSZENIE
INFORMACJE

Jasło zyska zadaszone lodowisko. Finał prac budowlanych we wrześniu 2024 roku

| Nz. istniejące lodowisko w Jaśle, FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Długo wyczekiwana przez mieszkańców Jasła i okolicznych miejscowości inwestycja staje się faktem. Mowa o planowanej od wielu lat budowie całorocznego obiektu, który przez okres zimowy będzie udostępniany jako lodowisko, a w pozostałym okresie jako boisko wielofunkcyjne. Władze miasta zawarły właśnie umowę z wykonawcą. Prace mają się zakończyć we wrześniu przyszłego roku.

Nasze miasto otrzymało dofinansowanie do budowy krytej hali z funkcją lodowiska i boiska wielofunkcyjnego do gier zespołowych z pierwszej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych w wysokości 4,5 mln złotych. Wartość całego zadania to ponad 8,7 mln złotych.

| Nz. podpisanie umowy pomiędzy inwestorem, a wykonawcą, FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Dzisiaj nastąpiło uroczyste podpisanie umowy na realizację inwestycji pomiędzy władzami miasta, a firmą INTERHALL sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach, która została wyłoniona w ramach trzeciego postępowania przetargowego.

Zastępczyni burmistrza Elwira Musiałowicz-Czech z satysfakcją podkreśliła, że będzie to kolejne miejsce przeznaczone do rekreacji i aktywnego spędzania wolnego czasu przez mieszkańców miasta Jasła i ościennych miejscowości.

| Nz. Elwira Musiałowicz-Czech – pierwszy zastępca BMJ, FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Na tę inwestycję czekaliśmy już od października 2021 roku kiedy to otrzymaliśmy dofinansowanie z programu „Polski Ład” na budowę krytego lodowiska. Była to rzeczywiście bardzo oczekiwana przez naszych mieszkańców, ale myślę, że również przez mieszkańców okolicznych miejscowości inwestycja. Pomimo dwóch przetargów nie udało nam się podpisać umowy z wykonawcą. Tym bardziej cieszymy się, że dzięki możliwości wprowadzenia pewnych zmian do założeń w ministerstwie, możemy w końcu podpisać tą umowę. Wydaje nam się, że to jest ten punkt zwrotny do kolejnej inwestycji w rekreację, sport i spędzanie wolnego czasu przez naszych mieszkańców. – powiedziała.

Z racji posiadanych środków, z dotychczas planowanej inwestycji zostały wyłączone: montaż paneli fotowoltaicznych, zakup wyposażenia oraz zaplecze sanitarno-szatniowe.

Obiekt – o konstrukcji stalowej, z poszyciem z membrany PCV wykonanej z dwóch powłok pomiędzy które wtłaczane jest powietrze jako izolacja termiczna – będzie posiadał zadaszoną taflę lodowiska o wymiarach 60 x 26 metrów oraz widownię na około sto osób. W sezonie letnim będzie istniała alternatywna możliwość zmiany sposobu przeznaczenia hali jako boisko wielofunkcyjne do gier zespołowych czy do organizacji imprez o charakterze kulturalnym. Wewnątrz zostanie zamontowane energooszczędne oświetlenie ledowe, monitoring wizyjny oraz nagłośnienie.

Inwestycja będzie realizowana w trybie „zaprojektuj i wybuduj”.

Firma INTERHALL, której miasto zdecydowało się powierzyć kontrakt, jest generalnym wykonawcą obiektów sportowych, jednym z większych w Polsce. Zajmuje się szeroko rozumianą budową infrastruktury sportowej: od stadionów po lodowiska. Jej oferta była najtańsza spośród złożonych jednak przekraczała zaplanowany przez inwestora budżet.

| Nz. Piotr Krzyczkowski, przedstawiciel firmy INTERHALL, FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Zakres inwestycji obejmuje wykonanie prac rozbiórkowych i ziemnych obecnego lodowiska, wykonanie podbudowy wraz z instalacją technologii lodowiska oraz wykonanie zadaszenia wraz z całą infrastrukturą, czyli oświetleniem, wyposażeniem i systemem e-SOK. To jest system kontroli wejść i wyjść oraz system kasowy. Etap projektowy rozpoczniemy niebawem. Musimy wystąpić o mapę do celów projektowych. Etap projektowy planujemy, zgodnie z harmonogramem rzeczowo-finansowym, zrobić do końca roku. Być może uda się to zrobić w ciągu sześciu miesięcy. Jeżeli tak to roboty rozbiórkowe rozpoczniemy jeszcze w tym roku. Jeżeli nie, budowa ruszy pełną parą w przyszłym roku. Mamy na to 17 miesięcy od dnia dzisiejszego, czyli to jest wrzesień 2024 roku. – informuje Piotr Krzyczkowski, dyrektor regionalny ds. inwestycji INTERHALL sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach.

Roman Stygar, zastępca dyrektora i kierownik zespołu obiektów sportowych Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Jaśle nie kryje swojego zadowolenia z tego, że Jasło dołączy wkrótce do grona tych ośrodków miejskich, które od lat dysponują podobną infrastrukturą. Chcąc pojeździć na łyżwach w sezonie zimowym, nie zważając na panujące warunki atmosferyczne, jaślanie musieli jechać do Gorlic, Krosna, Dębicy czy Mielca.

Planowana lokalizacja hali to teren położony równolegle do istniejących kortów tenisowych. W związku z tym, przewiduje się likwidację istniejącego w tym miejscu nasypu ziemnego oraz demontaż starego lodowiska.

Na terenie starego lodowiska mamy wyasfaltowany plac, który pochłonął pewne pieniążki. Obiekty sportowe, które są przy lodowisku, potrzebują miejsc parkingowych więc chcielibyśmy tam te miejsca pozostawić. Jednocześnie widzimy tutaj racjonalne wykorzystanie tego placu, na przykład podczas organizacji Dni Jasła. Szkoda by było tego asfaltu burzyć. Stare lodowisko pewnie ulegnie sprzedaży. To jest przenośne lodowisko. – wyjaśnia.

| Nowy obiekt krytej hali lodowiska ma powstać w sąsiedztwie kortów tenisowych oraz Podkarpackiego Centrum Sportów Walki. FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Jeżeli chodzi o stronę techniczną tego lodowiska to zgodnie z dokumentacją przetargową i podpisaną dzisiaj umową tafla lodowiska ma mieć wymiary 60×26 metrów. Jeżeli chodzi o możliwość wykorzystania tafli lodowiska to zakładamy, że ono będzie funkcjonować cztery, pięć miesięcy w skali roku. Potem mamy do dyspozycji zakrytą halę o powierzchni około 1,5 tysiąca metrów kwadratowych – oświetloną, z nagłośnieniem. Sposób jej wykorzystania będzie jeszcze ustalony. Mogą to być gry zespołowe, może to być organizacja imprez. Oczywiście, wiązać się to będzie z zamontowaniem jakiejś dodatkowej posadzki, adekwatnej do tych potrzeb. Myślę, że na przestrzeni całego roku będziemy w stanie ją wykorzystać. – opisuje Roman Stygar.

Zastępca dyrektora jasielskiego MOSiR-u wskazuje nie tylko na nowoczesny system mrożenia, który zapewni lepszą jakość tafli lodowiska, ale jeszcze na jeden istotny aspekt: – Takim zasadniczym elementem, na który zwróciliśmy uwagę opracowując koncepcję tego przyszłego lodowiska to jest zmiana sposobu jego udostępniania korzystającym. Mowa o elektronicznym systemie obsługi klienta. Skłaniamy się ku temu, aby był to analogiczny system jak na krytej pływalni. Odchodzimy od tzw. seansów, bo one nie sprzyjały korzystającym. Natomiast będziemy mieli w tej chwili system czasowy – kto przyjdzie o danej godzinie dokonuje opłaty i wchodzi na lodowisko. Jeżeli jest dłużej to dopłaca do tej pierwszej godziny. Myślę, że to będzie z korzyścią dla korzystających.

Zaplecze lodowiska pozostanie w sąsiednim budynku hali sportowej. – Z uwagi na dość duże koszty musieliśmy zmniejszyć zakres tej inwestycji. Ten zakres został zmniejszony m.in. o zaplecze jednakże w dokumentacji przetargowej jest opcja i wykonawca ma uwzględnić możliwość dobudowy tego zaplecza w przyszłości jeżeli będziemy dysponować finansami na ten cel. – dodaje.

Stygar zapewnia, że budowa obiektu nie wpłynie na bieżącą działalność Ośrodka. Jedynie istniejące lodowisko zostanie wyłączone na jeden sezon. Choć w minionym okresie i tak nie było intensywnie eksploatowane, bo nie pozwalały na to warunki pogodowe. – Bardzo często, z uwagi na deszcz albo wysoką temperaturę, nie udało się nam tej tafli zamrozić. Myślę, że teraz to będzie bardziej systematyczne i przewidywalne. – powiedział.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

Back to top button