terazJaslo.pl
Podążaj za nami
KULTURA | ROZRYWKA | EDUKACJA

Wystawa malarstwa Wojciecha Sarneckiego w MRJ (zapowiedź)

Zapraszamy na wystawę malarstwa Wojciecha Sarneckiego, pierwszą z cyklu „Ukryte skarby.” Muzeum postanowiło sukcesywnie prezentować na wystawach czasowych eksponaty, które nie znalazły miejsca na ekspozycji stałej i na co dzień pozostają w muzealnych magazynach.

Nie wszystkie eksponaty muzealne znajdują miejsce na ekspozycjach stałych. Nie zawsze wpisują się w scenariusz wystawowy, ze względu na ich specyfikę nie mogą być długo eksponowane lub zwyczajnie brakuje dla nich miejsca. Nie znaczy to, że nie są warte eksponowania i zobaczenia. Muzeum postanowiło wygospodarować miejsce, gdzie pokazywać będzie muzealia pozostające na co dzień w magazynach. Niewielka sala na parterze budynku będzie miała zmienny charakter. Podziwiać w niej będzie można na wystawach czasowych wybrane eksponaty w cyklu „Ukryte skarby”.

Pierwsza wystawa prezentuje malarstwo Wojciecha Sarneckiego. Jest to kolekcja kilkunastu obrazów olejnych powstałych głównie w latach 80. XX w. Są to głównie pejzaże przedstawiające wzniesienia, pofalowane pola poprzecinane sylwetkami drzew, wśród których znalazły dla siebie miejsce charakterystyczne bryły drewnianych kościółków i cerkwi. Malowane śmiałymi pociągnięciami pędzla przyciągają oko wyjątkową, czasami wręcz ognistą kolorystyką. Charakteryzuje je atmosfera niepokoju wyczuwalna choćby w sylwetkach targanych wiatrem drzew. Niepokój budzą też walczące o swoje miejsce na niebie ciężkie chmury, a w części prac trawy i łany zbóż zdają się wręcz płonąć. Obrazy warte są zobaczenia i docenienia, a sam artysta lepszego poznania.

Wystawa ze zbiorów MRJ wzbogacona jest pracami użyczonymi przez siostrę artysty. Wernisaż wystawy odbędzie 10 lutego o godz. 17.00, a wystawa potrwa do końca kwietnia.

Wojciech Sarnecki (1948 – 2011) urodzony w Krakowie, dzieciństwo spędził w Bieczu. Pomimo tragedii (utrata wzroku w prawym oku), ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu, studiował na ASP w Krakowie, gdzie uzyskał dyplom z wyróżnieniem, otrzymał stypendium artystyczne i nagrody rektora ASP. Osiadł w Nowym Sączu. Brał udział w wielu wystawach w kraju i za granicą. Prace jego znajdują się w zbiorach muzealnych Biecza, Jasła i Nowego Sącza. W latach 1980–1985 był dwukrotnie stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki. Nagrodzony m.in. na Ogólnopolskich Jesiennych Konfrontacjach w Rzeszowie (1982 i 1983) oraz nagrodą im. Bolesława Barbackiego (1983). Odbył kilka podróży artystycznych, m.in. do Maroka, Hiszpanii i Szwecji. Brał udział w wielu wystawach w kraju i za granicą. Prace jego znajdują się w zbiorach muzealnych Biecza, Jasła i Nowego Sącza.

(Muzeum Regionalne im. dr. Stanisława Kadyiego w Jaśle)

Back to top button