terazJaslo.pl
BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFORMACJE

Pilotażowy program aktywizacji i integracji mieszkańców jasielskich osiedli

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Magistrat chce, aby jaślanie chętniej angażowali się w działania na rzecz rozwoju aktywności lokalnej. To odpowiedź na postępujący kryzys tożsamości społecznej, który został zdiagnozowany w dokumentach strategicznych naszego miasta, które będą kształtować jego oblicze w najbliższych latach. Na ten cel z budżetu miasta zostanie przeznaczona kwota 60 tysięcy złotych.

Pilotażowa edycja programu aktywizacji i integracji mieszkańców jasielskich osiedli ma wystartować już na wiosnę. Jak wyjaśnia Mateusz Smyka, pełniący obowiązki kierownika Wydziału Generator Nauki GEN w Urzędzie Miasta w Jaśle, oferowane działania mają mieć charakter międzypokoleniowy, aktywizujące różne grupy wiekowe – dzieci, młodzież, dorosłych oraz seniorów. Mają odpowiadać na rozpoznane potrzeby mieszkańców danych osiedli.

Problemy te zostały szczegółowo opisane w dokumentach, które wyznaczają kierunki działań społeczno – gospodarczych samorządu terytorialnego na najbliższe lata. Podstawową bolączką, na którą wskazują urzędnicy, jest narastająca wśród mieszkańców naszego miasta bierność społeczno-obywatelska związana z utrwalonym kryzysem tożsamości lokalnej.

Proponowane rozwiązanie ma być więc ukierunkowane na intensyfikację aktywności obywatelskiej.

Wychodząc naprzeciwko tym problemom zaproponowaliśmy pewien pilotaż. Takie pilotaże już w mieście Jaśle realizujemy. Realizowaliśmy w poprzednich latach pilotaż dla klubów seniora. Objęliśmy tym pilotażem dwa kluby: rafineryjny klub seniora i klub seniora przy Jasielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. W związku z tym, że to działanie spotkało się z pozytywnym odzewem stwierdziliśmy, że może warto je rozszerzyć o taki pilotaż na osiedla. Mamy zamiar, na bazie tych środków, ogłosić konkurs na realizację zadania publicznego pod nazwą „Aktywizacja i integracja mieszkańców na osiedlach miasta Jasła w 2023 roku”. Jest to konkurs na realizację zadania publicznego w rozumieniu art. 13 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. – wyjaśnia Mateusz Smyka.

Jako pożądany kierunek planowanych działań magistrat preferuje organizację cyklicznych zajęć, warsztatów (na przykład artystycznych, edukacyjnych), promujących zdrowy tryb życia, jak również organizację otwartych spotkań i wydarzeń integracyjnych.

Start programu przewidziano na przełom marca i kwietnia.

Na jego realizację przeznaczono 60 tysięcy złotych. W otwartym konkursie ofert będą mogły uczestniczyć organizacje pozarządowe oraz inne podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Zadanie będzie realizowane na zasadzie udzielenia dotacji na powierzenie lub wsparcie realizacji zadania publicznego. Dopuszczamy, że dotację może uzyskać zarówno bezpośredni, jak i pośredni organizator zadania, czyli dopuszczamy tutaj re-granting. Dopuszczamy oferty wspólne, jak również oferty częściowe na organizację tego zadania. Oczywiście złożenie wniosku nie jest równe z przyznaniem dotacji. Oferent powinien opisać swoje doświadczenie w realizowaniu działań aktywizujących społeczności lokalne, powinien określić zasady korzystania przez mieszkańców z miejsc realizacji zadania wraz z ustaleniem harmonogramu realizacji tych działań oraz propozycje instytucji, z którymi będzie podejmował współpracę. Co ważne, realizator nie będzie ponosił kosztów wynajmu i utrzymania budynków i lokali w związku z realizacją tego zadania. – opisuje Mateusz Smyka.

Do oceny i weryfikacji wniosków burmistrz miasta powoła specjalną komisję. Zgodnie z sugestią radnych, do jej prac zostaną zaproszeni przewodniczący lub przedstawiciele zarządów osiedli, których dotyczyć będzie dane zadanie.

Procedura w jakiej zamierzamy przeprowadzić konkurs jest szczegółowo opisana w art. 13 do 15 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. W wyniku ogłoszenia otwartego konkursu ofert to jeżeli takie oferty wpłyną to będą opiniowane przez komisję powołaną przez burmistrza miasta Jasła. W skład tej komisji mogą wejść również przedstawiciele organizacji pozarządowych. Komisja opiniująca przedłoży burmistrzowi informację. Jeżeli ktoś się zgłosi w skład takiej komisji z ramienia organizacji pozarządowych to jest automatycznie wykluczany ze składania wniosku. Natomiast szczegółowo pracę komisji opisuje ustawa. Ta komisja opiniuje złożone oferty realizacji zadania publicznego, a następnie przedstawia burmistrzowi informację do udzielenia dotacji bądź nie. – wyjaśnia.

Na miejsce realizacji tych działań wskazano infrastrukturę osiedlową, będącą własnością miasta Jasła bądź taką, na które miasto Jasło posiada umowy. Dotyczy to domów i klubów osiedlowych w Bryłach, Brzyszczkach, Gamracie, Hankówce, Kaczorowach, Krajowicach, Niegłowicach, Sobniowie, Ulaszowicach i Żółkowie.

Pod uwagę mogą być brane również inne miejsca realizacji zadania.

Wskazaliśmy dziesięć lokalizacji tam, gdzie miasto Jasło posiada infrastrukturę osiedlową własną lub wynajmowaną, na przykład od Jasielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej – tak jest na osiedlu Jasło- Ulaszowice. Jeżeli będzie zainteresowanie ze strony organizacji pozarządowych, a takie działanie zostanie zorganizowane z korzyścią dla społeczności lokalnych to oczywiście będziemy się zastanawiać i rozszerzać te działania na wszystkie szesnaście osiedli miasta Jasła. – informuje Mateusz Smyka.

Nad tym rozwiązaniem pracował składający się z pracowników wydziałów merytorycznych Urzędu Miasta, pod auspicjami burmistrza i sekretarza.

Szczegóły mają być podane do publicznej wiadomości wkrótce.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

Back to top button