Co z całodobowym lądowiskiem dla śmigłowców ratowniczych w Jaśle?
Lądowisko dla śmigłowców ratowniczych planowane jest na działce obok Komendy Powiatowej Policji w Jaśle. Jego budowa zostanie uruchomiona jak tylko pojawi się możliwość pozyskania środków zewnętrznych na sfinansowanie prac. Szacuje się, że inwestycja może kosztować przeszło milion złotych.
Posiadanie profesjonalnego, całodobowego lądowiska jest jednym z wymogów jakie musi spełniać podmiot leczniczy posiadający Szpitalny Oddział Ratunkowy. Z dostępnych danych wynika, że własnego miejsca, w którym można bezpiecznie podejmować śmigłowce ratownicze, nie ma nawet co piąty polski szpital mający w swoich strukturach SOR. Dotyczy to również Szpitala Specjalistycznego w Jaśle.
Niemniej jednak Ministerstwo Zdrowia już wielokrotnie wydłużało terminy graniczne dając czas na dostosowanie do obowiązujących wymogów. Obecnie to koniec grudnia 2024 roku.
W przypadku konieczności przyjęcia pacjenta od zespołu Lotniczego Pogotowia Ratunkowego lub jego szybkiego transportu drogą powietrzną do ośrodka o wyższym stopniu referencyjności to nasz szpital od wielu lat korzysta z uprzejmości Jasielskiego Stowarzyszenia Lotniczego IKAR, które dysponuje odpowiednim terenem przy ulicy Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Docelowo płyta lądowiska medycznego ma być umiejscowiona nieco bliżej obiektów szpitala, u zbiegu ulic Antoniego Bogdanowicza oraz Tadeusza Sroczyńskiego. Do zagospodarowania jest tam blisko 44-arowa działka, która pozostaje niewykorzystana od momentu wybudowania nowej siedziby Komendy Powiatowej Policji w Jaśle.
Przystąpienie do realizacji niezbędnych robót jest uzależniona od możliwości ich sfinansowania przez inwestora.
- Czekamy na możliwość sfinansowania budowy tego lądowiska. Posiadamy pełną dokumentację z pozwoleniem budowlanym, posiadamy teren, kwestia tylko środków finansowych. Gdy pojawi się program rządowy, a jest obiecywany od lat, to będziemy mogli z tego programu natychmiast skorzystać. Jesteśmy na to gotowi. Jeżeli zaś nie będzie takich środków to też jesteśmy w stanie wykonać to lądowisko wspólnymi siłami, gdyby tylko było wsparcie gmin i powiatu. – informuje starosta jasielski Adam Pawluś.
Obiekt ma być dostępny dla służb ratowniczych przez całą dobę. Trwają również rozmowy z Policją, aby objęła ten teren swoim nadzorem wizyjnym.
- To jest kwestia jednej dodatkowej kamery. Wtedy to miejsce byłoby bezpieczne. Również Policja czy inne służby by mogły korzystać z tego lądowiska. – dodaje samorządowiec.
Szacunkowa wartość budowy lądowiska wraz z drogą dojazdową oraz niezbędną infrastrukturą techniczną może wynieść przeszło 1,1 mln złotych.
(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl