Będą nowe auta dla Ochotniczych Straży Pożarnych z Dębowca, Warzyc i Krempnej
Trzy jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu jasielskiego zostaną w tym roku doposażone w nowe samochody ratowniczo-gaśnicze. Ich zakup będzie możliwy dzięki dofinansowaniu ze środków budżetu państwa oraz lokalnych samorządów. To istotne wsparcie dla tej formacji, która na co dzień stoi na straży bezpieczeństwa publicznego mieszkańców naszego regionu.
Informację o przyznanym z budżetu państwa dofinansowaniu do zakupu fabrycznie nowych samochodów ratowniczo-gaśniczych dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu jasielskiego ogłosił na porannej konferencji w Starostwie Powiatowym w Jaśle Adam Pawluś.
Starosta podkreślił, że doposażenie strażaków w specjalistyczne pojazdy „przyczyni się do podniesienia bezpieczeństwa publicznego mieszkańców powiatu jasielskiego, jak również wszystkich, którzy przybywają w odwiedziny do naszego regionu”.
W trakcie spotkania mówił, że strażacy są najbliżej i najszybciej przy wszelkiego rodzaju akcjach. Ratują życie i zdrowie oraz mienie ludzi przy pożarach, wypadkach, nieszczęśliwych zdarzeniach losowych. Samorządowiec zaznaczył, że m.in. dzięki licznie funkcjonującym jednostkom Ochotniczych Straży Pożarnych i zaangażowaniu druhów nasz powiat pozostaje od lat jednym z najbezpieczniejszych miejsc w województwie podkarpackim.
Następnie Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle bryg. Piotr Śmietana przekazał, że dofinansowanie z budżetu państwa w wysokości 50% otrzymają jednostki OSP w Dębowcu – do średniego samochodu, OSP w Warzycach i OSP w Krempnej – do lekkich samochodów. Wszystkie trzy funkcjonują w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego.
– Serdecznie dziękuję za to, że te samochody mogą trafić na teren powiatu jasielskiego. Na pewno poprawi to bezpieczeństwo mieszkańców. Te jednostki są dyspozycyjne, bardzo chętnie wyjeżdżają do zdarzeń również poza teren powiatu jasielskiego – na teren województwa podkarpackiego. Czynnie brały udział w akcji pomocy uchodźcom z Ukrainy. Rok temu, gdy wybuchła wojna, pełniły dyżury 24-godzinne na przejściach granicznych. Także cieszę się, że trzy samochody trafią na powiat jasielski. – powiedział.
Dodatkowo Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle w maju otrzyma nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy wraz z wyposażeniem, który został zakupiony z funduszy unijnych.
Stanisław Święch, członek Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Jaśle przypomniał, że na terenie powiatu jasielskiego działa 98 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, które zrzeszają w swoich szeregach ponad 4 tysiące osób.
To już kolejna transza środków jakie spływają do powiatu jasielskiego celem wymiany wysłużonego taboru samochodowego. W ubiegłym roku, dzięki wsparciu z budżetu centralnego oraz przy pomocy jednostek samorządu terytorialnego, udało się zakupić nowe auta dla jednostek w Przysiekach (gmina Skołyszyn) i Starym Żmigrodzie (gmina Nowy Żmigród).
Święch zapewnia, że środki przekazywane na ochronę przeciwpożarową mają ogromne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa publicznego mieszkańców ziemi jasielskiej:
– Aby zapewnić to bezpieczeństwo strażacy muszą być odpowiednio wyposażeni. Nie tylko w samochody, ale też w inny sprzęt i umundurowanie, które są teraz bardzo drogie. Stąd kolejny program, który został wprowadzony przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – „Mały strażak”. To też duży zastrzyk środków finansowych, który spływa co roku do jednostek OSP. Jest to pomoc dla samorządów, które nie muszą wtedy wydawać środków finansowych na zakup tego sprzętu. Za to wszystko – w imieniu jednostek OSP – chciałem bardzo serdecznie podziękować polskiemu rządowi. Serdecznie dziękujemy i liczymy na dalszą dobrą współpracę, bo tych potrzeb jest coraz więcej. To nie jest dla strażaków – ochotników – dla Staszka, Zbyszka, Kasi tylko dla mieszkańców powiatu jasielskiego. Ten sprzęt jest bardzo potrzebny, żeby strażak, który poświęca swój czas, zdrowie, życie był też bezpieczny i posługiwał się bezpiecznym sprzętem. W ubiegłym roku 20 mln złotych z polskiego rządu trafiło do jednostek Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych w całym kraju. 2 mln złotych w województwie podkarpackim, w powiecie jasielskim ponad 130 tysięcy złotych. Do jednostek MDP udało się zakupić wyposażenie, umundurowanie. W tym roku też słyszymy, że w budżecie są zabezpieczone środki finansowe na funkcjonowanie i rozwój Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych.
675 – tyle samochodów zostanie zakupionych w tym roku w skali całego kraju. Poseł do Parlamentu Europejskiego dr Bogdan Rzońca zaznacza, że jest to bardzo poważny wydatek budżetu państwa.
– Jednak to dobre gospodarowanie pieniędzmi w budżecie państwa i też z innych źródeł powoduje, że takie inwestycje są możliwe. Spotykam się często z wypowiedziami niektórych polityków, że i tak musieli dać, właściwie to nic nowego, bo zawsze tak było. Nieprawda. – mówił. – Te pieniądze są wynikiem tego, że rząd państwa polskiego naprawdę stara się wspierać inwestycyjnie gminy i powiaty. Sami państwo najlepiej wiecie jakie macie inwestycje, ile macie tych inwestycji i jak zmienia się wokół Was Polska. Ludzie się chyba z tego najbardziej cieszą. Dużo ludzi bardziej cieszy się z chodnika, drogi gminnej niż z autostrady, bo niektórzy z autostrad nie korzystają. A tych dróg do szkoły, kościoła, sklepu, miasta korzystają.
Senator Alicja Zając zaznaczyła z kolei, że dofinansowanie do zakupu nowych samochodów to dalsza część kompleksowej pomocy rządu Prawa i Sprawiedliwości dla Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej: – Strażacy potrafią w nadzwyczajny sposób się odpłacić. Tak, jak to było przy pomocy Ukrainie kiedy mogli się podzielić swoim sprzętem. Nie takim, który był dla nich zbędny, ale takim, którego mogli w części udzielić naszym sąsiadom z Ukrainy. Za to wszystko bardzo serdecznie dziękuję strażakom Ochotniczej Straży Pożarnej, ale także dla Państwowej Straży Pożarnej. Panom wójtom, bo wspierają Ochotnicze Straże Pożarne na swoim terenie. Ta współpraca, jak słyszę na spotkaniach, gdzie podsumowujemy 2022 rok, układa się w naszym powiecie wzorowo. Dalszego rozwoju życzę, dobrej współpracy i bezpiecznych powrotów do domów.
Symboliczne promesy odebrali: wójt gminy Krempna Kazimierz Miśkowicz, naczelnik OSP Krempna Żaneta Winiarska, wójt gminy Dębowiec Marcin Bolek, naczelnik OSP Dębowiec Radosław Gnot, wójt gminy Jasło Wojciech Piękoś, prezes OSP Warzyce Mateusz Błasik, sekretarz OSP Warzyce Leszek Śliwa.
(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl