Mobilne centrum edukacyjne „Niepodległa” odwiedzi Jasło
Od 12 do 14 września na jasielskim rynku pojawi się Mobilny Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa”. Historia polskiej niepodległości, która prezentowana jest za pomocą multimedialnej i interaktywnej wystawy przygotowanej przez Biuro Programu „Niepodległa”, będzie dostępna dla zwiedzających bezpłatnie.
Wystawa będzie czynna w następujących godzinach: poniedziałek (12 września): 12-18, wtorek (13 września): 10-18, środa (14 września): 10-16. Uwaga: do godziny 14.30 czas na zwiedzanie wystawy mają zarezerwowane szkoły!
W Wirtualnym Teatrze Historii „Niepodległa” przedstawiono historię Polski czasu pierwszych lat II Rzeczypospolitej w formie ciekawostek historycznych. Sto lat temu kończył się proces formowania granic państwowych po I wojnie światowej i konfliktach przygranicznych. Na mapach Europy pojawił się nowy kształt niepodległej Polski, a wysiłki tysięcy obywateli skupiły się na odbudowie polskiej państwowości w wielu dziedzinach życia, w szkołach, zakładach przemysłowych, biurach, szpitalach, urzędach, bankach czy instytucjach kultury.
Ekspozycja przygotowana przez Biuro Programu „Niepodległa” pokazuje właśnie najciekawsze osoby i wydarzenia z tamtych lat. W przestrzeni mobilnego centrum edukacyjnego w specjalnym, rozkładanym samochodzie ciężarowym, ekrany i cyfrowe wizualizacje pozwalają łatwo przejść przez najważniejsze informacje z lat 1918-1925. Holoboxy prezentują historyczne artefakty, a gospodarzem wystawy jest cyfrowo zrekonstruowany Józef Piłsudski, którego głos wita i żegna gości. O kulturze, która była integralnym elementem tożsamości narodowej, opowiada makieta polskiego pawilonu z wystawy światowej w Paryżu z 1925 roku. Wystawa została rozszerzona o strefę dla najmłodszych, a miłośnicy nowych technologii będą mogli poznać historie ciekawych bohaterów II RP dzięki trzem fabularnym filmom VR z serii „Niepodległa w kadrze”. Podróż w czasie zapewniają gogle VR, które pozwalają spotkać się z tenisistką Jadwigą Jędrzejewską w filmie „Dża-Dża” lub z aktorem Aleksandrem Żabczyńskim w filmie „Nie kochać w taką noc”. Dostępny jest również film „Wiktoria 1920”, który w technologii wirtualnej rzeczywistości przeniesie widzów do czasów wojny polsko-bolszewickiej.
Zwiedzanie wystawy wieńczy możliwość zrobienie pamiątkowego zdjęcia z wybranym ojcem niepodległości w specjalnej fotobudce.
Mobilne muzeum odwiedzi w 2022 roku 40 miejscowości w całej Polsce. Do śledzenia trasy Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa” zapraszamy na stronę niepodlegla.gov.pl oraz na profil Niepodległej na Facebooku (https://facebook.com/Niepodlegla1918). Cała trasa, z 40 punktami na mapie, potrwa od kwietnia do połowy października.
Odwiedziny w mobilnym Wirtualnym Teatrze Historii „Niepodległa” to atrakcyjna forma wspólnego spędzenia czasu dla starszych i młodszych. Wystawa została dostosowana również do potrzeb osób z niepełnosprawnościami ruchu – dla potrzebujących dostępna jest specjalna, rozkładana rampa ułatwiająca zwiedzanie.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mecenasem Projektu jest PKN ORLEN.
link do szerszej informacji o projekcie: https://niepodlegla.gov.pl/aktualnosci/wirtualny-teatr-historii-niepodlegla-40-przystankow-w-2022-roku/
link do regulaminów (zwiedzania WTH i korzystanie z fotobudki)
https://niepodlegla.gov.pl/wp-content/uploads/2022/04/Zasady-zwiedzania-WTH_2022.pdf
https://niepodlegla.gov.pl/wp-content/uploads/2022/04/Zasady-korzytania-z-Fotobudki.pdf
(Biuro Programu „Niepodległa”) / (UMJ)