Nowe ambulanse dla Państwowego Ratownictwa Medycznego w Jaśle 📸
Do stacji ratownictwa medycznego w Jaśle, Krośnie i Strzyżowie trafią nowoczesne ambulanse wraz z niezbędnym wyposażeniem. Zakup pojazdów był możliwy dzięki środkom pozyskanym z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.
Samodzielne Publiczne Pogotowie Ratunkowe w Krośnie zrealizowało zakup czterech ambulansów sanitarnych wraz z wyposażeniem dla potrzeb stacji ratownictwa medycznego w Jaśle, Krośnie oraz Strzyżowie. Uroczyste przekazanie pojazdów, które zostały sfinansowane z budżetu państwa, miało miejsce w siedzibie Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie.
– Nowoczesne ambulanse wraz ze sprzętem medycznym, które służą ratowaniu życia i zdrowia pacjentów są niezwykle ważne w ratownictwie medycznym. – podkreśliła Joanna Bukowczyk, p.o. dyrektora Samodzielnego Publicznego Pogotowia Ratunkowego w Krośnie.
Zgodnie z wojewódzkim planem działania systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego, to właśnie ten podmiot przejął zespoły ratownictwa medycznego działające do tej pory na terenie powiatów jasielskiego, strzyżowskiego oraz ropczycko-sędziszowskiego. Tym samym liczba karetek znajdujących się w strukturze SPPR wzrosła dodatkowo o dziewięć. Jednostka zabezpiecza całodobowo blisko 400-tysięczną populację zamieszkującą południowo-zachodnią część naszego województwa. Nowe karetki były niezbędne ze względu na to, że użytkowana flota była już mocno wyeksploatowana.
– Ilość zespołów wyjazdowych wzrosła z siedmiu do szesnastu. W tym momencie zmagaliśmy się z wieloma trudnościami, a szczególnie z trudnościami związanymi z bazą samochodową. W wyniku podjętych rozmów musieliśmy zawrzeć stosowne umowy najmu i inne. Wynajęliśmy m.in. cztery ambulanse ze Szpitala Specjalistycznego w Jaśle. Dwa ambulanse przejęliśmy na zasadzie cesji z Zakładu Opieki Zdrowotnej w Ropczycach, w tym jeden jako najem długoterminowy oraz jeden jako leasing. Sprzęt, którym dysponowało Samodzielne Publiczne Pogotowie Ratunkowe w Krośnie oraz ten, który przejęliśmy niestety był i jest dosyć mocno wyeksploatowany. Ilość przejechanych kilometrów też jest znaczna. Natomiast ambulanse, które funkcjonują w Państwowym Ratownictwie Medycznym, funkcjonują na bardzo wysokim poziomie wysilenia. Stąd cztery nowe karetki, które udało nam się kupić dzięki wsparciu Wojewody, to dla nas ogromna inwestycja. Ale inwestycja nie tylko w czynnik taboru samochodowego, ale także czynnik bezpieczeństwa mieszkańców naszego regionu oraz podniesienie komfortu pracy naszych ratowników medycznych. – opisuje Joanna Bukowczyk.
Dzięki podjętym przez kierownictwo SPPR w Krośnie działaniom udało się pozyskać środki na zakup nowych ambulansów. Dotacja w wysokości 2 mln złotych została przekazana za pośrednictwem Wojewody Podkarpackiego. Pieniądze te pochodzą ze specjalnego państwowego Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Pozostałą brakującą kwotę w wysokości 80 tys. złotych pogotowie dołożyło z własnego budżetu.
Dzisiaj podczas spotkania z Wojewodą Podkarpackim Ewą Leniart ratownicy medyczni odebrali symbolicznie kluczyki do nowo zakupionych pojazdów, które będą służyć poprawie bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców naszego regionu. W uroczystości wzięli udział również poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Szlachta, starosta krośnieński Jan Pelczar oraz Dyrektor Wydziału Ratownictwa Medycznego i Powiadamiania Ratunkowego Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie Jakub Dzik.
– Dzisiaj mamy bardzo dobry dzień dla Samodzielnego Publicznego Pogotowia Ratunkowego w Krośnie albowiem następuje przekazanie czterech karetek, które zostały zakupione z dotacji z budżetu państwa. Dotacja ta wynosiła 2 mln złotych. Środki finansowe, które zostały przeznaczone w ramach Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 na działania zmierzające do wsparcia Państwowego Ratownictwa Medycznego w naszym województwie wynosiły globalnie 6 mln złotych na zakup takiego sprzętu jak karetki Pogotowia. Braliśmy pod uwagę m.in. częstotliwość wyjazdów w ramach danej stacji i zużycie sprzętu. Te wszystkie okoliczności sprawiły, że po przeanalizowaniu sytuacji związanych ze stanem pojazdów będących w dyspozycji pogotowia krośnieńskiego podjęłam decyzję o tym, iż do tej jednostki trafi kwota 2 mln złotych właśnie z przeznaczeniem na zakup czterech karetek. Mam nadzieję oczywiście, że sprzęt ten będzie dobrze służył ratownikom, którzy wykonują ciężką, bardzo stresującą pracę i że poziom bezpieczeństwa zdrowotnego w południowej części naszego województwa, za który ta stacja Pogotowia Ratunkowego odpowiada, dzięki temu będzie miał wyższy standard. Życzę dobrego użytkowania. – powiedziała pani wojewoda..
Dyrektor Joanna Bukowczyk, w imieniu własnym oraz wszystkich ratowników medycznych, złożyła na ręce Wojewody Podkarpackiego serdeczne podziękowania za okazaną pomoc i wsparcie.
Do podziękowań dołączył również dr Dawid Filip, koordynator ds. Zespołów Ratownictwa Medycznego w Jaśle:
– W imieniu ratowników medycznych oraz innych pracowników Samodzielnego Publicznego Pogotowia Ratunkowego w Krośnie chciałbym podziękować za dofinansowanie i zakup nowych ambulansów wraz z wyposażeniem. Zakup tych ambulansów na pewno wpłynie na podniesienie jakości naszej pracy co bezpośrednio przełoży się na poprawę bezpieczeństwa pacjentów, jak i wszystkich mieszkańców naszych powiatów.
Na potrzeby funkcjonowania systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego zostały zakupione fabrycznie nowe samochody z 2022 roku, wykonane na bazie furgonu Renault Master, utrzymane w żółtej kolorystyce. Wyposażenie przedziału medycznego stanowią: zestaw szaf i półek z miejscem na przechowywanie sprzętu i aparatury medycznej, podstawa noszy głównych, z przesuwem bocznym, z wysuwem na zewnątrz umożliwiającym łatwe wprowadzanie noszy oraz z możliwością przechyłu do pozycji wymagającej transportu pacjenta, instalacja tlenowa, dwa obrotowe miejsca siedzące, lodówka do przechowywania leków i innych wyrobów medycznych wymagających niskiej temperatury otoczenia, ogrzewacz płynów infuzyjnych, ampularium na leki, nosze główne marki FERNO.
Wraz z samochodem dostarczono wyposażenie dodatkowe, na które składają się: krzesełko transportowe składane, materac podciśnieniowy, płachta ratownicza, deska ortopedyczna dla dorosłych, nosze podbierające, ssak akumulatorowo-sieciowy, termometr, plecak ratowniczy, pulsoksymetr z opcją kapnografii, respirator transportowy, przenośny defibrylator marki ZOLL, zestaw laryngoskopów, glukometr, ciśnieniomierz ręczny z zestawem mankietów i stetoskopem, worek samorozprężalny dla niemowląt, zestaw do inhalacji dla dorosłych i dzieci, zestaw porodowy, latarka diagnostyczna czy kaski ratownicze.
Dostawa czterech sztuk ambulansów medycznych wraz z wyposażeniem dla Samodzielnego Publicznego Pogotowia Ratunkowego w Krośnie została zrealizowana w drodze postępowania przetargowego. Jedyną korzystną ofertę przedłożyła firma RATOWNIK AMBULANSE Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, Sp. Komandytowa z siedzibą w Jabłonnej.
FOTOGALERIA:(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl