OZE w Jaśle z dofinansowaniem
Od 2016 roku aż do chwili obecnej Jasło czekało na dodatkowe środki w ramach naboru wniosków na dofinansowanie projektu rozwoju odnawialnych źródeł energii w domach prywatnych zlokalizowanych na terenie miasta. Wreszcie pojawiła się taka możliwość. Mieszkańcy już w najbliższym czasie będą mogli skorzystać z pomocy funduszy unijnych przy zakupie i montażu instalacji fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych czy kotłów na biomasę.
Radni miejscy przyjęli uchwałę w sprawie realizacji zadania pod nazwą „Odnawialne źródła energii w Jaśle. Instalacje w domach prywatnych”. Jak przekazała podczas dzisiejszego posiedzenia zastępczyni burmistrza Małgorzata Adamska – Chmiel, chodzi o wznowienie projektu przygotowanego jeszcze w 2016 roku. Lokalny samorząd ubiegał się wówczas o dofinansowanie działań ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. Inwestycja została ukierunkowana na odnawialne źródła energii w gospodarstwach indywidualnych położonych na terenie naszego miasta. Przedsięwzięcie obejmuje zakup wraz z montażem: instalacji kolektorów słonecznych, instalacji fotowoltaicznych oraz kotłów na biomasę.
– Został pozytywnie oceniony, ale znalazł się na liście rezerwowej projektów. Do tej pory czekaliśmy aż zostanie przyznane dofinansowanie, aż pojawią się oszczędności po przetargowe. Ostatecznie się pojawiły. – podała Małgorzata Adamska – Chmiel. – W ramach tego projektu 591 gospodarstw domowych złożyło wnioski, które zostały przyjęte przez miasto Jasło na etapie rekrutacji. Teraz zostały wysłane pisma do tych mieszkańców z pytaniem czy podtrzymują swój udział w projekcie czy też rezygnują. W przypadku, gdy pojawią się wolne miejsca, wówczas będzie przeprowadzony nabór dodatkowy. Wartość zadania to 7,9 mln złotych. Realizacja w najbliższych dwóch latach. Planowany termin zakończenia to IV kwartał 2023 roku. Planowane koszty w roku 2022 to 6,3 mln złotych, a w roku 2023 1,5 mln złotych. Dofinansowanie projektu to 70% kosztów kwalifikowalnych, czyli to jest wartość całej inwestycji bez VAT-u. – opisuje.
Projekt będzie realizowany we współpracy ze Związkiem Gmin Dorzecza Wisłoki.
– My niestety nie mamy mocy przerobowych, żeby takie projekty – naprawdę spore i trudne – obsługiwać. Związek Gmin Dorzecza Wisłoki ma w tym doświadczenie. Zresztą prowadzi też projekt gminy Jasło, która również dostała dofinansowanie już z listy rezerwowej. Wydział funduszy to jest cztery osoby. Cały czas prowadzimy mnóstwo inwestycji. Teraz przy EOG-u, który zakłada realizację dwudziestu przedsięwzięć, to już naprawdę nie ma o tym mowy. Ale jest jeszcze inna kwestia. Tu się liczy doświadczenie. To są naprawdę trudne projekty. Jeżeli mamy partnera, jeżeli uczestniczymy w realizacji różnych zadań to uważam, że należy z tego korzystać i nie podwajać pracy. – objaśnia Małgorzata Adamska – Chmiel.
Burmistrz Ryszard Pabian dopowiada, że z tego powodu miasto nie poniesie dodatkowych kosztów: – Te koszty w niewielkiej kwocie będą pokrywane przez beneficjenta końcowego, czyli mieszkańca. Magistrat wyjaśnia, że podobnie, jak w przypadku solarów, właścicielem instalacji w początkowym okresie będzie gmina. Po pięciu latach przejdą one na własność końcowego beneficjenta, czyli mieszkańca.
Andrzej Czernecki, przewodniczący Związku Gmin Dorzecza Wisłoki z/s w Jaśle, komentuje: – Chciałem uspokajająco odpowiedzieć, że Związek już realizował dla jedenastu gmin, w tej chwili prowadzi dla dwunastej, te projekty. Związek został właśnie po to powołany, żeby realizować tego rodzaju dosyć złożone projekty. Gminy, jak widać, darzą dużym zaufaniem tą instytucję i nasze kompetencje. Myślę, że i ten projekt – za sprawą Wysokiej Rady – będzie należał do tych projektów, które we właściwy sposób zostaną zrealizowane, przy wykorzystaniu kompetencji i doświadczenia całego zespołu pracowników Związku Gmin Dorzecza Wisłoki.
Obecnie samorząd oczekuje na ostateczną decyzję mieszkańców. – Termin jest do 14 lutego. Chcemy tak zrobić, żeby wszystkie osoby, które będą uczestniczyć w projekcie, miały podpisaną umowę z miastem do końca marca. – wyjaśnia wiceburmistrz Małgorzata Adamska – Chmiel. Jednocześnie zapewnia, że informacja o możliwości składania dodatkowych wniosków przez zainteresowanych udziałem w projekcie pojawi się na stronie internetowej Urzędu Miasta.
Za podjęciem uchwały opowiedziało się 21 radnych, a więc wszyscy biorący udział w dzisiejszej sesji.
Szczegółowe informacje można uzyskać w Wydziale Funduszy Zewnętrznych Urzędu Miasta pod numerem telefonu: (13) 448 63 73.
(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl