MPGK planuje budowę kompostowni osadów ściekowych
Jasielskie MPGK zamierza zrealizować kolejne duże zadanie inwestycyjne. Dotyczy ono budowy kompostowni zagospodarowania osadów ściekowych wytwarzanych przez funkcjonującą w mieście oczyszczalnię ścieków. Kierownictwo spółki przekonuje, że za wprowadzeniem nowego rozwiązania przemawiają zarówno czynniki ekonomiczne, jak i aspekt ekologiczny.
O tym projekcie rozmawiano na dzisiejszej sesji Rady Miejskiej bowiem spółka wyszła z prośbą o wyrażenie zgody na oddanie w użytkowanie wieczyste nieruchomości położonych przy ulicy Krakowskiej, w rejonie tzw.„Podzamcza”. Chodzi o teren znajdujący się w bezpośrednim otoczeniu istniejącej oczyszczalni ścieków. Zgodnie z kompetencją – radni wyrazili zgodę na odstępstwo od obowiązku zbycia nieruchomości w drodze przetargu. W sumie sześć działek o łącznej powierzchni użytkowej wynoszącej nieco ponad 3,5 ha ma posłużyć Miejskiemu Przedsiębiorstwu Gospodarki Komunalnej na cele statutowe. Spółka planuje w tym miejscu budowę kompostowni osadów ściekowych.
Burmistrz Jasła, podając szczegółowe uzasadnienie dla przedmiotowego wniosku, poinformował o podjętych do tej pory przez miejską spółkę krokach zmierzających do realizacji inwestycji.
– Na tę inwestycję została wydana decyzja o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego. Przedsiębiorstwo uzyskało również wymagane przepisami decyzje o warunkach środowiskowych i zamierza tam realizować inwestycję związaną z zagospodarowaniem osadów ściekowych. Taki obowiązek ciąży na spółce. Biorąc pod uwagę aspekt ekonomiczny nasz i spółki to właściwym jest oddanie w użytkowanie wieczyste. Stąd pierwsza opłata na poziomie 97 469 złotych, a potem roczne opłaty na poziomie 19,5 tysiąca złotych. – podał Ryszard Pabian.
Pytany przez radnych o kosztorys i sposób finansowania projektu prezes spółki poinformował, że planowany koszt budowy takiego zakładu szacowany jest na około 19 milionów złotych.
Zdaniem Pawła Zawady, czynnikiem warunkującym przystąpienie przez Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Jaśle do realizacji nowego zadania w zakresie gospodarki wodno-ściekowej jest możliwość uzyskania zewnętrznego dofinansowania inwestycji.
– Oczywiście nie damy rady zrealizować tego ze środków własnych. Na tą chwilę mamy praktycznie gotową dokumentację, która pozwoli nam uzyskać decyzję o pozwoleniu na budowę tej inwestycji. Zaś po uzyskaniu pozwolenia na budowę będziemy się ubiegać o środki zewnętrzne, czy to z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – jeżeli się pojawią – czy z innych źródeł jakie będą dostępne. Na tą chwilę nie mamy finansowania i na pewno nie zrealizujemy tego ze środków własnych. – powiedział.
Prezes jasielskiego MPGK opisał również krótko zalety takiego procesu.
– Osad jest na tą chwilę traktowany jako odpad. Zaś poprzez kompostowanie tego powstanie konkretny produkt. Krótko mówiąc ten produkt będzie miał strukturę próchnicy, czyli żyznej gleby, którą można wykorzystać czy w rolnictwie, czy w ogrodnictwie. Także będzie to produkt, który można odsprzedać. – dodał Zawada.
(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl