terazJaslo.pl
BĄDŹ NA BIEŻĄCO
ZAPROSZENIE
Sport | rekreacja | turystyka

KK-T JDK zaprasza: rowerem do rezerwatu „Herby” i Wiśniowej

Kolejna wycieczka rowerowa organizowana przez Klub Kulturalno-Turystyczny Jasielskiego Domu Kultury powiedzie przez teren Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego, w obrębie którego znajduje się wyjątkowo atrakcyjny obszar Rezerwatu Przyrody „Herby” oraz wieś Wiśniowa ze wspaniałym Zespołem Parkowo-Dworskim i Folwarcznym. Wyprawa zaplanowana została na sobotę, 5 września br.

Na wyznaczonej, liczącej około 55 km trasie zaczynającej się i kończącej przed budynkiem JDK, leżą m.in.: Warzyce, Lubla, Frysztak, Kobyle, Brama Frysztacka, Jazowa i Wiśniowa. Rowerzystów poprowadzą profesjonalni, dobrze znani w środowisku przewodnicy: Tadeusz Wójcik i Adam Goleń. Program wyjazdu uwzględnia zwiedzanie malowniczego przełomu Wisłoka z częścią rezerwatu „Herby” oraz Zespołu Parkowo-Dworskiego i Folwarcznego w Wiśniowej.

Rezerwat „Herby” to teren obejmujący najwyższe pasmo Pogórza Strzyżowsko-Dynowskiego. W szczytowej partii malowniczych wzniesień znajdują się liczne skałki piaskowców istebniańskich zwane „Herbami”. Wschodnia część rezerwatu położona jest na Pogórzu Dynowskim zaś zachodnia zajmuje obszar Pogórza Strzyżowskiego. Obie łączy, a zarazem dzieli jeden z najpiękniejszych przełomów Wisłoka zwany „Brama Frysztacką”. Jest to wąski przesmyk pomiędzy wielokilometrowymi wzniesieniami, przez który przebija się rzeka Wisłok, oddzielająca Pasmo Klonowej Góry od Pasma Jazowej.

Zespół Parkowo-Dworski i Folwarczny w Wiśniowej, należący obecnie do Powiatu Strzyżowskeigo, położony jest w parku dworskim o powierzchni około 8 ha, ze wspaniałymi pomnikami przyrody. Na terenie zespołu można zobaczyć m.in.: dwór z XVI w. zwany oficyną, pałac z II połowy XVIII w., stare stajnie, budynek ogrodnika, piwnicę lodową oraz wybudowaną pod koniec XIX w. neoromańską kaplicę grobową rodziny Mycielskich, ostatnich właścicieli majątku, którzy doprowadzili do jego wspaniałego rozkwitu.

***
Termin wyjazdu: 5 września 2020r. (sobota), godz.8.00.
Koszt: 15 zł.
Zgłoszenia wraz z wpłatą przyjmowane są w JDK; informacje pod tel. 514 284 625.
Liczba miejsc ograniczona.
Uwaga: obowiązuje ubiór turystyczny, a ponadto – posiadanie maseczki ochronnej, szalika lub innej części garderoby do zasłonięcia ust i nosa oraz środka do dezynfekcji rąk, w związku z wprowadzonymi przez rząd RP przepisami

(JDK)

Back to top button