terazJaslo.pl
BĄDŹ NA BIEŻĄCO
ZAPROSZENIE
KULTURA | ROZRYWKA | EDUKACJA

Poważamy mowę przodków

VII dyktando regionalne „Jasielszczyzna zna polszczyznę”

5 listopada 2019 r. miłośnicy języka polskiego uczestniczyli w VII dyktandzie regionalnym „Jasielszczyzna zna polszczyznę”, zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle, w ramach projektu pn. „Dziedzictwo Niepodległej”.

Tegoroczne jasielskie dyktando stało się okazją do bliższego zapoznania się z tradycyjną kulturą naszego regionu. Na moment przenieśliśmy się do pogórzańskiej drewnianej chaty u stóp Liwocza, aby wstąpić w gościnne progi strażniczki obyczaju przodków wujenki Józefy. Przyjrzeć się tradycyjnym sprzętom i wysłuchać lokalnych opowieści. Dyktando przygotowane przez polonistkę Aleksandrę Dacyl, w każdym słowie ukazywało piękno i bogactwo języka polskiego, zwracając uwagę na to, że mowa ojczysta jest bardzo ważnym elementem naszego dziedzictwa kulturowego:

… nie robimy z gwary śmichów-chichów, ale poważamy mowę przodków, gdyż jej staropolskie brzmienie, mazurzenie i nieskażony zaśpiew to bezcenna spuścizna zamierzchłych czasów.

Podobnie do lat ubiegłych o godz. 10:00 w sali widowiskowej JDK zgromadzili się: dzieci, młodzież oraz dorośli, chętni przystąpić do zmagań z zawiłościami ortografii. W wydarzeniu wzięli udział także przedstawiciele Urzędu Miasta w Jaśle, służb mundurowych, Jasielskiego Domu Kultury, oświaty oraz bibliotek.

Dyrektor MBP w Jaśle Dorota Woźnica podkreśliła, że dyktando jako forma spotkania z językiem polskim cieszy się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców Jasielszczyzny w różnym wieku. Wyraziła nadzieję na to, że w przyszłym roku spotkamy się również w tak licznym gronie aby pogłębiać naszą wiedzę i doskonalić poprawność językową.

Gościem specjalnym wydarzenia była Anna Broda – piosenkarka, cymbalistka, autorka tekstów, kompozytorka. Współtwórczyni formacji Bractwo Ubogich i Kapeli Brodów. Wokalistka obdarzona niepowtarzalnym głosem, posługująca się techniką śpiewu „białego”. Tworząca różnorodną w formie, nieprzewidywalną w stylu, absolutnie unikalną muzykę, charakteryzującą się siłą słowa, magią nieoczywistej melodii.

Czas oczekiwania na werdykt jury w składzie: Aleksandra Dacyl – przewodnicząca, Renata Erban, Bożena Gogosz, Barbara Sokołowska, Anna Tyrpak, Bożena Dziadzio, Bożena Krzyżak, Małgorzata Kłusek oraz Anna Kamińska-Grzesiak, upłynął zebranym przy dźwiękach tradycyjnych ludowych instrumentów. Publiczność wysłuchała koncertu „Muzyka z Niedźwiedziej Krainy – ścieżki lokalnej tradycji”, inspirowanego jasielskimi legendami i kulturą regionu. Artystka wykonała regionalne pogórzańskie przyśpiewki i ballady oraz nowo powstałe utwory, łączące w sobie elementy ludowej muzyki z przeszłości, teraźniejszości i nurtów przyszłości. Słowa pieśni wybrzmiewały przy akompaniamencie instrumentów takich, jak lira korbowa i cymbały.

Nagrody dla najlepszych znawców ortografii Jasielszczyzny wręczyły: Elwira Musiałowicz-Czech, zastępca Burmistrza Miasta Jasła oraz Dorota Woźnica, dyrektor MBP w Jaśle .

Współorganizatorem VII dyktanda regionalnego był Jasielski Dom Kultury.

Wydarzenie odbyło się w ramach projektu „Dziedzictwo Niepodległej”, dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Partnerzy projektu: Jasielski Dom Kultury, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Jaśle, Szkoła Podstawowa nr 4 w Jaśle.

(MBP w Jaśle)

Back to top button