Gwałtowne burze nad Jasielszczyzną
W godzinach popołudniowych przez Jasło i okoliczne miejscowości przeszły gwałtowne opady deszczu połączone z burzą i silnymi podmuchami wiatru. Niesprzyjające warunki atmosferyczne spowodowały utrudnienia w ruchu drogowym, lokalne podtopienia na posesjach, zerwanie linii energetycznych oraz uszkodzenia poszyć dachowych na budynkach mieszkalnych. Zdarzenia te obsługiwały liczne zastępy Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej z regionu.
Zgodnie z wydanym wcześniej przez Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Jaśle alertem pogodowym, po godzinie czternastej przez nasz region przeszła potężna burza, której towarzyszyły intensywne opady deszczu, a miejscami gradobicie i podmuchy wiatru dochodzące do 70 km/h.
W przeciągu kilkudziesięciu minut doprowadziły one do: utrudnień komunikacyjnych wywołanych zatkanymi studzienkami kanalizacyjnymi, powalonymi na jezdnię drzewami i gałęziami oraz wezbranymi potokami, zerwania linii energetycznych, podtopień piwnic w obiektach mieszkalnych i użyteczności publicznej czy zerwanych poszyć dachowych z budynków jednorodzinnych.
Z uwagi na zaistniałą sytuację konieczne były interwencje służb ratowniczych. Do Powiatowego Stanowiska Kierowania w Jaśle napływały i wciąż napływają informacje z terenu: miasta Jasła, gminy Kołaczyce, gminy Tarnowiec, gminy Skołyszyn, gminy Dębowiec oraz gminy Jasło.
Do likwidacji skutków miejscowych zagrożeń wyjeżdżały zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej (21, 25, 26, 90, 91), Ochotniczej Straży Pożarnej z Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego oraz Ochotniczej Straży Pożarnej spoza KSRG. Strażacy na miejscu poszczególnych zdarzeń byli wspierani w działaniach przez patrole Policji i Straży Miejskiej oraz załogi Pogotowia Energetycznego.
Najpoważniejsze zdarzenia:
- podtopienie obiektów Szpitala Specjalistycznego w Jaśle;
- pożar od uderzenia pioruna drewnianego budynku gospodarczego w miejscowości Wola Dębowiecka;
- samochód osobowy uderzył w bariery energochłonne – ulica burmistrza Wiejowskiego w Kołaczycach;
- zalane rondo im. Hugona Steinhausa w Jaśle;
- zalana droga krajowa nr 28 – ulica Piłsudskiego na wysokości wiaduktów kolejowych i stacji paliw BP;
- zalana droga powiatowa – ulica Mickiewicza na osiedlu Gamrat w Jaśle;
- zalana piwnica Muzeum Regionalnego w Jaśle;
- zerwane poszycie dachowe z budynków mieszkalnych w miejscowości Łubno-Opace.
Łącznie jednostki ochrony przeciwpożarowej były alarmowane kilkadziesiąt razy. Likwidacja zagrożeń spowodowanych podtopieniami może potrwać nawet do późnych godzin nocnych.
Na szczęście w żadnym z przypadków nie ma żadnych osób poszkodowanych.
(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl
Brzmiałoby DĘBICZCZYZNA
Ciekawe słowo -jasielszczyzna,ciekawe jakby brzmiało dębicczyzna (od Dębicy)