terazJaslo.pl
BĄDŹ NA BIEŻĄCO
ZAPROSZENIE
KULTURA | ROZRYWKA | EDUKACJA

Ewelina Lisowska i Lady Pank wystąpią na Dniach Jasła 2019

Lady Pank, Ewelina Lisowska, Püdelsi to gwiazdy tegorocznych Dni Jasła. Święto miasta tradycyjnie odbędzie się już na obiektach MOSiR-u w ostatni weekend czerwca br. Ponadto, organizatorzy: Miasto Jasło, Jasielski Dom Kultury oraz partner wydarzenia – Grupa Lotos – jak co roku przygotowali mnóstwo atrakcji.

Impreza rozpocznie się o godzinie 14.00, XIII edycją „Munduriady”, czyli sprawnościowymi zmaganiami służb mundurowych. O godz. 16.30 na scenie pojawi się działający od maja 2013 roku zespół P.A.G.E. W 2014 r. – po zdobyciu I miejsca w rzeszowskim przeglądzie „Triolkowe Konfrontacje” – P.A.G.E nagrał singiel „Polska”, a początkiem 2016 r. ukazała się pierwsza płyta grupy pt. „Online”.

Püdelsi to kolejny zespół, który uświetni w tym roku Dni Jasła. Zespół, który powstał w 1985 roku w Krakowie swoją pierwszą płytę „Bela pupa” z Korą i Maciejem Maleńczukiem nagrał w 1987 roku. W 2001 roku, po kolejnej przerwie i zmianie składu, zespół wznowił działalność i zaprosił do współpracy Macieja Miecznikowskiego. Przygotowywana wspólnie z nim płyta nie doczekała się jednak realizacji, a w 2002 roku do zespołu wrócił Maciej Maleńczuk. W 2003 roku została wydana płyta „Wolność”, która zdobyła status złotej. Jeszcze w tym samym roku wydany został album z największymi przebojami zespołu: „Legendarni Püdelsi 1986 -2004 – Jasna Strona”, na którym umieszczono premierową piosenkę „Dawna dziewczyno”. W 2005 roku Maciej Maleńczuk wybrał karierę solową, a nowym wokalistą został Szymon Goldberg, z którym zostały wydane dwie płyty. W 2010 roku Püdelsi ponownie zmienili wokalistę, którym został Piotr Foreman.

Wielokrotnie nagradzana Ewelina Lisowska będzie gwiazdą sobotniego wieczoru. Wokalistka znana z takich przebojów jak: „Nieodporny rozum” (który zdobył szczyty list przebojów), „W stronę słońca” czy „Jutra nie będzie”, podczas gali Eska Music Awards 2013 została nagrodzona w trzech kategoriach: „Najlepszy hit” („W stronę słońca”), „Najlepszy debiut” oraz „Najlepszy artysta w sieci”. W sierpniu 2013 r. wystąpiła jako support przed koncertem Nelly Furtado podczas finału światowych regat Tall Ships’ Races w Szczecinie. W tym samym roku nominowana była także do nagrody Music Awards 2013 w kategorii „Najlepszy polski wykonawca”.

Niedzielę rozpocznie Centrum Uśmiechu ze „zdrowym” programem „Pan Ogórek”. Grupa znana jest młodszej publiczności z takich hitów jak: „Gruszka” czy „Olimpiada w Jarzynowie”. W swoim dorobku zespół ma kilka programów estradowych: „W krainie Brzechwy i Tuwima”, „Fruktaki – zdrowia smaki”, „Na zimowy czas”, „Bezpiecznie na drodze” oraz najnowszy „Owocowo i sportowo”. Centrum Uśmiechu można usłyszeć w Spotify, obejrzeć teledyski na kanale Mini Mini czy ABC. Zespół występował na największych i najważniejszych wydarzeniach m.in.: Lato z Radiem, Mamy Maj z Radiem Zet, Złote Przeboje na Wakacjach, a także w Sali Kongresowej, na deskach Amfiteatru w Opolu czy w Klubie Stodoła.

Dni Jasła będą także okazją do zaprezentowania talentów wokalnych i tanecznych uczestników zajęć Jasielskiego Domu Kultury. W niedzielne popołudnie na scenie zobaczymy solistów, grupy wokalne oraz zespoły taneczne JDK: R-Revolution, Hip Hop Kids, Vatrę oraz Makagigi, natomiast Sonia Zwoleńska wystąpi z pokazem tanecznym Salsation.

Na rozgrzewkę przed gwiazdą wieczoru czyli zespołem Lady Pank będzie można posłuchać rzeszowskiej grupy Metromon. Ludzie, którzy ją tworzą pochodzą z zupełnie rożnych światów muzycznych, a połączył ich zamiar grania rocka.

Tegoroczne Dni Jasła zakończy koncert jednego z najpopularniejszych i najbardziej legendarnych polskich zespołów rockowych. Lady Pank powstał we Wrocławiu w 1981 roku z inicjatywy gitarzysty i kompozytora Jana Borysewicza, związanego wcześniej z Budką Suflera. Drugim z założycieli był Andrzej Mogielnicki – główny autor tekstów piosenek zespołu, zaś wokalistą jest niezmiennie Janusz Panasewicz.

Pierwszym utworem zarejestrowanym przez Jana Borysewicza była „Mała Lady Punk”, której tytuł stał się inspiracją dla nazwy zespołu. Kolejny utwór, „Minus 10 w Rio”, został już nagrany z Januszem Panasewiczem w roli wokalisty.

Pierwszy długogrający album pt. „Lady Pank” (1983) rozszedł się w ponad milionowym nakładzie i do dziś jest jedną z najważniejszych płyt w historii polskiej muzyki rozrywkowej. Kolejny album „Ohyda” (1984) potwierdził klasę zespołu. Pochodzące z tamtego okresu piosenki „Mniej niż zero”, „Kryzysowa narzeczona”, „Zamki na piasku”, „Vademecum Skauta”, „Wciąż bardziej obcy”, „Fabryka małp”, „To jest tylko rock and roll” na stałe weszły do kanonu polskiej muzyki rozrywkowej i wychowały już dwa pokolenia słuchaczy. W roku 1985 zespół wyjechał na występy zagraniczne, m.in. do Wielkiej Brytanii, Finlandii, ówczesnego Związku Radzieckiego oraz na kilkutygodniowe tournee po Stanach Zjednoczonych, gdzie zespół został zauważony przez amerykańskich promotorów i zaproszony do współpracy.

W 1986 roku ukazał się album „LP 3”, a tuż po nim „O dwóch takich, co ukradli księżyc”, będący ścieżką dźwiękową do filmu rysunkowego o tym samym tytule. Z tego okresu pochodzi jeden z największych hitów zespołu „Marchewkowe pole” do dziś wykonywany na koncertach.

W 1988 roku powstały kolejne trzy wielkie przeboje do dziś regularnie prezentowane przez stacje radiowe: „Tacy sami”, „To, co mam” i najsłynniejszy z nich – „Zostawcie Titanica”. Wszystkie ukazały się na bardzo popularnej wówczas płycie „Tacy sami”. Jednak w tym samym roku, podczas kolejnej trasy koncertowej w USA doszło do rozpadu grupy. Jana Borysewicza i Janusza Panasewicza opuścili pozostali muzycy i dopiero w 1990 roku Borysewicz powołał nowy skład z Kostkiem Joriadisem, Piotrem Urbankiem i powracającym do zespołu Jarosławem Szlagowskim. W tym składzie powstał szósty album Lady Pank z kolejnym wielkim hitem „Zawsze tam, gdzie ty”. Jest to do dziś jedna z najczęściej prezentowanych przez stacje radiowe polskich ballad. Borysewicz zaprosił do współpracy nowego tekściarza Jacka Skubikowskiego, który stworzył wszystkie teksty na ten album.

W 1991 roku zespół ponownie zawiesił działalność (znowu podczas koncertów w USA), jednak mimo braku aktywności muzycznej, jego legenda budowała się nadal. Z ogromnym impetem Lady Pank wrócił w roku 1994 wydając naszpikowaną przebojami i nagraną w odświeżonym składzie płytę „Na Na”, która uzyskała status platynowej i przyniosła takie hity, jak „Na co komu dziś”, „Na Na”, „Młode orły” czy „Zabić strach”. Od tego czasu, z regularnością co dwa, trzy lata, zespół nagrywa kolejne płyty i lansuje kolejne przeboje.

(JDK)

Back to top button