Wybory na osiedlach miejskich zakończone
W minionym tygodniu zakończył się w Jaśle cykl spotkań osiedlowych, których głównym celem było wyłonienie kandydatów na przewodniczących oraz członków zarządów na nową kadencję. W myśl przepisów ustawy o samorządzie gminnym wybory do jednostek pomocniczych muszą być przeprowadzone w terminie do sześciu miesięcy od daty przeprowadzenia wyborów samorządowych. Nowych przewodniczących zyskały miejskie dzielnice Kopernika i Gądki.
W Jaśle wybory przewodniczących oraz członków zarządów odbywały się na szesnastu osiedlach: Brzyszczkach, Bryłach, Górce Klasztornej, Hankówce, Kaczorowach, Kopernika, Krajowicach, Mickiewicza, Sobniowie, Śródmieściu, Ulaszowicach, Rafinerii, Gądkach, Niegłowicach, Gamracie i Żółkowie. Spotkania przeprowadzono w dniach od 25 marca do 9 kwietnia w godzinach popołudniowych (siedemnastej i dziewiętnastej).
W dziewięciu z szesnastu jednostkach pomocniczych miasta Jasła zgłoszono tylko po jednym kandydacie na funkcję przewodniczącego zarządu. Zostali nimi: Zofia Kras (Bryły) – 44 głosy, Jan Pierzchała (Górka Klasztorna) – 64 głosy, Barbara Pilut (Kaczorowy) – 24 głosy, Stanisław Lechwar (Ulaszowice), Jolanta Brągiel (Krajowice) – 85 głosów, Tomasz Stanek (Sobniów) – 79 głosów, Mariusz Filip (Rafineria) – 59 głosów, Maria Jagielska (Niegłowice) – 29 głosów i Krystyna Sikora (Brzyszczki) – 52 głosy. Wszystkie wymienione osoby pełniły już tę funkcję we wcześniejszej kadencji. Dla niektórych będzie to już kolejna z rzędu.
Przewodniczącymi zarządu pozostali nadal: Józef Twarduś w Hankówce (32 głosy), który pokonał Barbarę Pankiewicz (22 głosy), Jerzy Okarma na osiedlu Mickiewicza (48 głosów), który pokonał w głosowaniu Jacka Burnatowskiego (14 głosów), Tomasz Kasprzyk w Śródmieściu (40 głosów), którego kontrkandydatką była Aleksandra Gryc – Trelińska (14 głosów), Ryszard Kłęk na Żółkowie (16 głosów), który wyprzedził Annę Niemiec (7 głosów) oraz Urszula Czyżowicz w Gamracie (69 głosów), z którą w wyborach osiedlowych rywalizowała radna miejska Maria Kluz (38 głosów).
Nowi przewodniczący zostali wyłonieni w pozostałych dwóch dzielnicach miejskich. Na osiedlu Kopernika został wybrany jasielski radny Lech Polak (60 głosów), który pokonał Krzysztofa Czekaja (6 głosów). Aż pięcioro kandydatów starło się ze sobą w wyborach na przewodniczącego osiedla Gądki. Wygrał Bogusław Kopeć (19 głosów), który pokonał ustępującego z tego stanowiska radnego poprzedniej kadencji Michała Rybkę (12 głosów) oraz Annę Kardaś (6 głosów), Andrzeja Brączyka (5 głosów) i Jana Zielińskiego (2 głosy).
Jeśli chodzi o wybory członków zarządów poszczególnych osiedli to na dziewięciu osiedlach zgłoszono więcej kandydatów niż ustalono liczbę osób, które obok przewodniczącego wchodzą w skład zarządu: Bryły (pięciu, jedna odpadła w głosowaniu), Kopernika (pięciu, jedna odpadła w głosowaniu), Krajowice (trzynastu, siedem odpadło w głosowaniu), Mickiewicza (siedem, dwie odpadły w głosowaniu), Sobniów (ośmiu, dwie odpadły w głosowaniu), Ulaszowice (siedem, jedna odpadła w głosowaniu), Gądki (sześciu kandydatów, w związku z uzyskaniem tej samej ilości głosów przez dwóch kandydatów w pierwszym głosowaniu przeprowadzono dodatkowe głosowanie w celu wyłonienia piątej osoby do składu zarządu), Gamrat (siedmiu, jedna odpadła w głosowaniu), Żółków (dziewięciu, trzy odpadły w głosowaniu).
Członkami Zarządów Osiedli na kadencję 2019-2024 zostali:
- Bryły: Agnieszka Kras, Grzegorz Kras, Łukasz Opiela, Henryk Rak;
- Brzyszczki: Wojciech Bezak, Krystyna Bućko, Henryk Górniak, Stefan Juszczyk, Ewa Kawalec, Anna Kras;
- Górka Klasztorna: Wojciech Cetnar, Krystyna Cynarska, Adam Fortuna, Jan Gotfryd, Henryk Grzywacz, Anna Pszczoła;
- Hankówka: Bogusław Banaś, Witold Forystek, Tomasz Gorczyca, Barbara Kocot-Zioła, Krzysztof Kudłacz, Danuta Szetlak;
- Kaczorowy: Sławomir Jawor, Jadwiga Lechowska, Józef Szpak;
- Kopernika: Urszula Goleń, Grzegorz Witkowski, Bogusława Wójcik, Łukasz Zięba;
- Krajowice: Bożena Brągiel, Paweł Gadzała, Elżbieta Hajduk, Elżbieta Kaszowicz, Edyta Kolbusz, Tomasz Węgrzyn;
- Mickiewicza: Katarzyna Bednarz, Izabela Jankowska-Zawada, Jacek Nachmann, Marcin Węgrzyn, Danuta Zioła;
- Sobniów: Łukasz Kosiba, Wojciech Kras, Danuta Misiołek, Rafał Muzyka, Ryszard Ostalecki, Krzysztof Pec;
- Śródmieście: Dorota Bilewicz, Małgorzata Furmanek, Krzysztof Jamróg, Danuta Leś, Mateusz Tutro, Małgorzata Więch-Kettele;
- Ulaszowice: Rafał Bęben, Michał Burbelka, Józef Domaradzki, Zbigniew Hap, Roman Machowski, Janina Rydarowska;
- Rafineria: Szymon Filip, Bożena Pętlak, Jerzy Szopniewski;
- Gądki: Andrzej Brączyk, Anna Kardaś, Jan Zieliński;
- Niegłowice: Piotr Doktor, Andrzej Myśliwiec, Mariusz Myśliwiec, Grażyna Stój, Tadeusz Sypień;
- Gamrat: Halina Byczek, Krystyna Czeluśniak, Anna Kardaś, Krystyna Kulig, Anna Madejczyk, Tomasz Przybyłowicz;
- Żółków: Marek Bajorek, Mieczysław Czyżowicz, Roman Dubiel, Wiesław Ginter, Danuta Jajuga, Maria Szudy.
Za pracę w charakterze członka zarządu osiedla nie przysługuje gratyfikacja finansowa, działalność ta nie jest również podstawą do ubiegania się o zwolenienie z obowiązku świadczenia pracy na czas wypełniania mandatu.
Wybory były bezpośrednie i tajne, odbywały się na specjalnie przygotowanych formularzach ostemplowanych pieczęcią nagłówkową danego osiedla, a głosować mogły jedynie osoby, które przed zebraniem złożyły własnoręcznie podpis pod sporządzonym przez Urząd Miasta wykazem mieszkańców. W każdym z przypadków przeprowadziła je trzyosobowa komisja skrutacyjna wybrana spośród ogółu mieszkańców uczestniczących w zebraniu osiedlowym.
Jeśli chodzi o frekwencję to – za wyjątkiem Gamratu – nigdzie nie przekroczyła stu osób. Na szczęście wszędzie zostało osiągnięte kworum Najmniejszym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie w Kaczorowach, gdzie spośród 555 mieszkańców uprawnionych do udziału w głosowaniu, wzięło udział jedynie 24. Najczęściej wiele osób opuszczało salę tuż po wybraniu przewodniczącego, nie czekając na dokończenie wyboru pozostałego składu zarządu osiedla.
Burmistrz Jasła Ryszard Pabian w rozmowie z „terazJaslo.pl” podsumowuje cały cykl:
Cele powołania jednostek pomocniczych w mieście Jaśle określają statuty poszczególnych osiedli. Ich wiodącą rolą jest „zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty, należących do zakresu zadań własnych miasta oraz tworzenie warunków pełnego współudziału mieszkańców osiedla w życiu wspólnoty”.
Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl