Ładne kwiatki? Rewitalizujemy Jasło!
Pod takim hasłem Miasto Jasło zorganizowało akcję rozdawania roślin doniczkowych oczyszczających powietrze. 1000 roślin trafiło do mieszkańców, którzy przynieśli ze sobą na jasielski rynek co najmniej 100 plastikowych nakrętek, albo drobny zużyty sprzęt elektroniczny.
Miasto konsekwentnie przypomina jaślanom, o tym, że jakość powietrza w dużej mierze zależy od nas samych, dlatego organizuje wiele akcji edukacyjnych promujących dbanie o środowisko. Tym razem, nie rozdawano drzewek i krzewów ozdobnych, lecz rośliny doniczkowe walczące ze smogiem: skrzydłokwiat, bluszcz, epipremnum złociste, zielistka i chamedora wytworna. Akcję pod kątem edukacyjnym wspierały Lasy Państwowe – Nadleśnictwo Kołaczyce.
Akcja rozdawania roślin połączona była również z promocją prowadzonego przez Miasto programu rewitalizacji. Miasto przygotowało Lokalny Program Rewitalizacji dla Jasła na lata 2014-2023 (LPR) i już go realizuje m.in. poprzez kluczowy projekt rewitalizacyjny za 15 milionów złotych. Projekt „Rewitalizacja Miasta Jasła w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego” otrzymał dofinansowanie w wysokości 9,5 mln złotych, a jego realizacja rozpocznie się jeszcze w tym roku.
Rewitalizacja to skoordynowany proces w użytkowane, lecz zdegradowane obszary miasta, który wpływa na jakość życia jego mieszkańców. Mieszkający tam ludzie są ci sami, ale inspirowana zmiana – w tym odświeżenie przestrzeni wpływa na zmianę samopoczucia, wyzwala bodźce do działania.
LPR dla Jasła w pigułce
- wyłoniono 6 obszarów zdegradowanych o łącznej powierzchni 518,6 ha (Centralny – Zachód, Centralny – Wschód, Gamrat, Rafineria Południowy- Wschód, Ulaszowice Południowy-Wschód, Sobniów);
- opracowano 51 projektów: 21 o charakterze społecznym, 30 infrastrukturalnych, które podniosą efektywność projektów społecznych;
- szacunkowe koszty realizacji wszystkich projektów wynoszą łącznie: 75,6 mln złotych (planowane jest otrzymanie dofinansowania w wysokości: 26,2 mln zł);
- terminy realizacji zależą od posiadanych środków – rama czasowa 2018-2023;
- projekt kluczowy to rewitalizacja obszaru centralnego w mieście (m.in. Plac Żwirki i Wigury, Plac Inwalidów Wojennych, ul. Czackiego, ul. Bednarska) nosi nazwę „Rewitalizacja Miasta Jasła w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego”.
- więcej o rewitalizacji na stronie: https://um.jaslo.pl/pl/rewitalizacja/
(UMJ)