Flota jasielskiego pogotowia wzbogaciła się właśnie o nowoczesny specjalistyczny ambulans. Do pacjentów w stanach nagłego zagrożenia zdrowotnego oraz po wypadkach, wymagających podjęcia natychmiastowych medycznych czynności ratunkowych i wdrożenia specjalistycznego leczenia, będzie wyjeżdżał wysokiej klasy Mercedes Sprinter w żółtych barwach. Pojazd o wartości przekraczającej 416 tysięcy złotych został w znacznej części sfinansowany ze środków budżetu państwa. To czwarta fabrycznie nowa karetka zakupiona dla miejscowego szpitala w ciągu ostatnich pięciu lat.
Kierownictwo Szpitala Specjalistycznego w Jaśle wykorzystuje każdą możliwość pozyskania zewnętrznego dofinansowania na podniesienie jakości świadczonych swoim pacjentom usług medycznych. Tym razem poprzez zakup w pełni nowoczesnego ambulansu ratunkowego. Warto podkreślić, że taka okazja nadarzyła się dzięki zabiegom posła Bogdana Rzońcy będącego przewodniczącym Sejmowej Komisji Infrastruktury, który zaproponował poprawkę do budżetu państwa na 2018 rok uwzględniającą dofinansowanie dla miejscowego szpitala. Została ona zatwierdzona przez obie izby parlamentu.
W oficjalnym przekazaniu pojazdu do użytkowania, które miało miejsce w poniedziałkowe przedpołudnie na parkingu przed budynkiem administracyjnym jasielskiego szpitala, uczestniczyły osoby funkcyjne: dyrektor szpitala lek. med. Michał Burbelka, jego zastępcy do spraw lecznictwa lek. Dariusz Kowalski i do spraw administracyjno-ekonomicznych Zbigniew Betlej, kierownik Działu Pomocy Doraźnej lek. Artur Sadzikowski, kierownik Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii lek. Grzegorz Litwicki oraz zaproszeni goście: senator Alicja Zając, poseł na Sejm RP dr Bogdan Rzońca, przewodniczący Komisji Ochrony Zdrowia, Polityki Prorodzinnej i Społecznej Sejmiku Województwa Podkarpackiego Wojciech Zając, starosta jasielski Adam Pawluś, członkowie Zarządu Powiatu w Jaśle Andrzej Stachurski i Stanisław Zając oraz dyrektor jasielskiego Caritasu ks. dr Marian Putyra. Poświęcenia pojazdu dokonał kapelan szpitalny ks. Piotr Kura.
Oficjele, którzy z bliska mogli się przyjrzeć wykonanej przez wyspecjalizowaną firmę zabudowie pojazdu oraz poznać charakterystykę pracy zespołów ratownictwa medycznego z przekonaniem podkreślali, że tego typu inwestycje są niezwykle potrzebne z uwagi na fakt, że transport do szpitala musi być niezawodny, bezpieczny i przede wszystkim szybki. A karetki z każdym rokiem pokonują coraz więcej kilometrów i szybko się zużywają.
– 10 września to bardzo ważny dzień dla jasielskiego szpitala. Możemy się pochwalić nowym ambulansem sanitarny o wartości ponad 416 tysięcy złotych. Dzięki wsparciu posła Bogdana Rzońcy nasza placówka otrzymała na ten cel dotację z budżetu państwa w wysokości 300 tysięcy złotych. Trzeba sobie powiedzieć, że współpraca z naszymi parlamentarzystami, jak i samorządowcami układa się bardzo dobrze. To modelowy przykład współpracy, ponieważ szpital został dostrzeżony na mapie potrzeb zdrowotnych naszego powiatu i dzięki temu możemy mieć drogi i dobry sprzęt. Ponadto spotkaliśmy się dzisiaj, aby podziękować staroście Adamowi Pawlusiowi za dotację dla szpitala na stworzenie nowoczesnej instalacji przeciwpożarowej, dzięki której bezpieczeństwo pacjentów jest na bardzo wysokim poziomie. Bez tej instalacji w praktyce szpital mógłby nie funkcjonować, a na pewno strażacy nie dokonaliby odbioru bloku operacyjnego, który w tym momencie jest przebudowywany. – podkreśla dyrektor Michał Burbelka.
POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI:
Zakupu pojazdu wraz z niezbędnym wyposażeniem dokonano w ramach przeprowadzonego w oparciu o ustawę z dnia 29 stycznia 2004 roku Prawo Zamówień Publicznych postępowania, do udziału w którym zgłosiły się dwa podmioty specjalizujące się wykonywaniem zabudowy pojazdów specjalistycznych. Przy wyborze oferty brano pod uwagę wielopunktowe kryteria obejmujące cenę brutto, okres gwarancji, termin płatności faktury oraz termin realizacji zamówienia. Wskutek spełnienia postawionych wymagań i rozstrzygniętych procedur wyłoniono propozycję firmy WAS Wietmarscher Polska z siedzibą w Lubiczu koło Torunia.
Do jasielskiego szpitala trafił fabrycznie nowy furgon z wysokim dachem na podwoziu Mercedesa Sprintera 319 CDI. – Karetka posiada dużej mocy 140 KW wysokoprężny silnik oraz automatyczną skrzynię biegów. Jest pojazdem najwyższej klasy, posiada najnowsze rozwiązania techniczne, gwarantujące maksimum bezpieczeństwa oraz jak najlepsze parametry trakcyjne. Czynniki te wpływają na szybkość dotarcia pomocy do pacjenta oraz decydują o zdrowiu, a bardzo często także o życiu zespołu ratowniczego. Jest także przyjazny dla środowiska, gdyż spełnia wymagania normy emisji spalin EURO 6. – mówi Wacław Gorgosz, ratownik medyczny-kierowca.
Na drogach powiatu jasielskiego będzie się wyróżniał, bo nie jest koloru białego jak dotychczas eksploatowane w miejscowym pogotowiu karetki, tylko o żółtej barwie nadwozia. To standard wprowadzany w większości europejskich krajów w celu wyróżnienia karetek pracujących w systemie ratownictwa medycznego. Najbliżej Jasła utrzymane w tej kolorystyce samochody posiada Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie.
Koszt zakupu wyniósł nieco ponad 416 tysięcy złotych brutto.
Pojazd został dostarczony wraz ze sprzętem niezbędnym do bezpiecznego transportu pacjenta. W skład zestawu wchodzą: transporter noszy głównychz mechaniczną lawetą umożliwiającą łatwy załadunek i rozładunek noszy z i do ambulansu, nosze główne firmy Medirol przystosowane do przewozu pacjenta w odpowiedniej do stanu zdrowia pozycji (przeciwwstrząsowej i pozycji zmniejszającej napięcie mięśni brzucha oraz pozycji półsiedzącej) i prowadzenia reanimacji, a także krzesełko kardiologiczne z niedostępnym do tej pory w naszym pogotowiu systemem płozowym ułatwiającym przemieszczanie chorego po schodach z budynku do ambulansu.
Zastosowane w przedziale medycznym ergonomiczne rozwiązania z pewnością wpłyną na poprawę jakości udzielanych świadczeń i transportu osób chorych. Dodatkowo spora powierzchnia użytkowa ułatwi lekarzom i ratownikom medycznym prowadzenie medycznych czynności ratunkowych podczas postoju na miejscu zdarzenia oraz w trakcie przewozu pacjentów będących w stanie bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia do najbliższej placówki medycznej.
Auto posiada liczne podsufitowe półki i szafki z przesuwnymi przegrodami na drobny sprzęt medyczny i leki, wnękę na plecak ratunkowy z bezpośrednim dostępem zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz pojazdu, termobox na płyny infuzyjne, pojemnik termoizolacyjny na leki wymagające przechowywania w niskich temperaturach, uchwyt do kroplówek zamontowany w suficie, pojemnik replantacyjny, miejsce na rękawice ochronne jednorazowego użytku, schowek na butle tlenowe z niezależnym układem umożliwiającym podaż tlenu czy odrębnie zamykany sejf na leki narkotyczne co jest ważne, gdy zespół opuszcza pojazd, by udzielić niezbędnej pomocy na przykład w miejscu publicznym.
Ponadto wnętrze wyposażono w liczne punkty oświetleniowe wykonane w technologii LED umożliwiające pracę o każdej porze dnia, niezależny układ ogrzewania oraz liczne uchwyty ułatwiające wsiadanie i wysiadanie.
Atutem zakupionej karetki są zamontowane ledowe światła zewnętrzne umożliwiające oświetlenie pola roboczego wokół miejsca, z którego transportowany jest chory oraz sygnalizacja ostrzegawcza wzbogacona w stosunku do poprzednio użytkowanego modelu o dodatkowe punkty (po bokach i na lusterkach zewnętrznych), przez co będący w sytuacji uprzywilejowanej pojazd będzie lepiej widoczny dla pozostałych uczestników ruchu drogowego.
Personel pogotowia, który ma możliwość pracowania w warunkach zbliżonych do tych, które mają w posiadanym już od kilku miesięcy bliźniaczym samochodzie, chwali sobie jego funkcjonalność. – Zabudowa wnętrza przedziału medycznego jest wykonana estetycznie, ergonomicznie, bogato rozświetlone. Wyposażenie i umiejscowienie sprzętu medycznego oraz leków stwarza dobre i bezpieczne warunki do pracy zespołu reanimacyjnego. – mówi Adam Konopka, pielęgniarz w Dziale Pomocy Doraźnej Szpitala Specjalistycznego w Jaśle.
Ambulans został przekazany do użytkowania przez Dział Pomocy Doraźnej. W tym samochodzie będzie jeździł tzw. zespół specjalistyczny, w skład którego wchodzi lekarz systemu oraz dwóch ratowników medycznych (z czego jeden z nich posiada uprawnienia do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi). Szpital Specjalistyczny w Jaśle jest obecnie dysponentem czterech wyjazdowych zespołów ratownictwa medycznego, w tym dwóch specjalistycznych (w Jaśle przy szpitalu i Nowym Żmigrodzie na podstacji) oraz dwóch podstawowych (w Jaśle przy szpitalu). Tylko w ubiegłym roku zrealizowały one ponad siedem tysięcy interwencji, w tym 5 646 wyjazdów do zachorowań i 1 615 wyjazdów do wypadków. Zgodnie z obowiązującym Planem Działania Systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne dla Województwa Podkarpackiego, od stycznia 2015 roku decyzję o wysłaniu karetki podejmują dyspozytorzy ze Skoncentrowanej Dyspozytorni Medycznej wchodzącej w strukturę Samodzielnego Publicznego Pogotowia Ratunkowego w Krośnie.
Mercedes rozpocznie służbę jeszcze w tym miesiącu. Niezbędny sprzęt i specjalistyczna aparatura, w tym m.in.: defibrylator, respirator, pompa infuzyjna, nosze podbierakowe, deska ortopedyczna z systemem stabilizującym głowę, materac próżniowy, szyny typu Kramera, kamizelka unieruchamiająca typu KED, ssak elektryczny, torby opatrunkowe oraz sprzęt teleinformatyczny do obsługi Systemu Wspomagania Dowodzenia PRM, mają być przełożone z karetki, którą zastąpi. Jego poprzednikiem będzie teraz jeździł zespół podstawowy.
Lek. med. Michał Burbelka z ogromną satysfakcją zwrócił uwagę na fakt, że będący pod jego kierownictwem jasielski szpital jest jednostką, która systematycznie dokonuje wymiany swojej floty ambulansów. W ciągu ostatnich pięciu lat udało się zakupić fabrycznie nowe karetki, które realizują zadania z zakresu specjalistycznego transportu sanitarnego (Fiat Ducato z 2013 roku) oraz Państwowego Ratownictwa Medycznego (Mercedes Sprinter z 2014 roku i Mercedes Sprinter z 2017 roku). Na realizowane przez siebie inwestycje placówka pozyskała sporo funduszy zewnętrznych, w tym z budżetu państwa i budżetu organu prowadzącego (powiatu jasielskiego). Dotacje celowe na wskazany cel przekazały również poszczególne jednostki samorządu terytorialnego ziemi jasielskiej.
Kolejną nowością, jaką „chwaliła się” dzisiaj dyrekcja placówki, jest system kompresji klatki piersiowej marki LUKAS. Urządzenie to wzbogaciło wyposażenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego wraz z Izbą Przyjęć. Zestaw ten ułatwia pracę personelowi szpitala w trakcie długotrwałej reanimacji. W czasie kiedy u pacjenta doszło do zatrzymania akcji serca podłączenie urządzenia umożliwiającego ciągłe, a co najważniejsze skuteczne uciskanie klatki, trwa zaledwie kilka chwil. W tym momencie odciążeni ratownicy mogą zająć się pozostałymi czynnościami, jak prowadzeniem sztucznej wentylacji i podażą leków.
Placówka zawarła także umowę na dostawę respiratora dla OIOM-u.
FOTOGALERIA:
Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl