IV Ultramaraton Magurski (zapowiedź)
Ilu biegaczy rozbije MUR w Beskidach?
To będzie bardzo wymagający bieg. 18 sierpnia w Beskidach odbędzie się IV Ultramaraton Magurski. Zawody zostały w tym roku ochrzczone jako MUR, czyli Magurski Ultra Run. Ilu śmiałków przebije go na bardzo długich trasach?
Jak podkreślają organizatorzy, idea Ultramaratonu Magurskiego zrodziła się z pasji do biegania oraz miłości do górskich pejzaży i przyrody Beskidu Niskiego. Nie ma się czemu dziwić, bo pasmo, które znajduje się na uboczu głównych szlaków turystycznych, jest wyjątkowo piękne. Wybierając się na wycieczkę, można przeżyć niesamowitą przygodę korzystając z często zapomnianych i tajemniczych atrakcji: pięknych drewnianych kościołów i cerkwi, łemkowskich chat, dzikich sadów i cmentarzy… A wszystko zlokalizowane jest wokół Magurskiego Parku Narodowego.
18 sierpnia na tych pięknych terenach odbędzie się IV Ultramaraton Magurski. Organizatorzy zaplanowali trzy dystanse: 20 km, 58 km oraz 92 km. Co ciekawe, ostateczną decyzję, jaki dystans chce się pokonać, można podjąć… na trasie. W przypadku biegów na 58 km i 92 km zadeklarować się trzeba na 47. kilometrze wyścigu, w punkcie kontrolnym w Ożennej. Warto dodać, że najdłuższy z biegów został certyfikowany przez Międzynarodową Federację Biegów Terenowych ITRA, dzięki czemu stał się oficjalnym biegiem kwalifikacyjnym do Ultra-Trail du Mont-Blanc, czyli jednego z najtrudniejszych ultramaratonów terenowych w Europie.
Organizatorzy przygotowali dla biegaczy masę atrakcji. Każdy chętny będzie miał zagwarantowany bezpłatny nocleg w magurskiej szkole, gdzie ustawiony zostanie też jeden z punktów z magazynami biegowymi, które będzie można czytać w wolnym czasie. Zaplanowano także seans filmu “Biegacze” na świeżym powietrzu. Będzie również coś dla osób, które chcą aktywnie spędzić czas przed biegiem. Dzień przed zawodami zaplanowana została wycieczka biegowa (około 12 km) na punkt widokowy na górze Wysokie, z którego będzie można podziwiać zachód słońca, a przy okazji posłuchać o historii regionu i jego przyrodzie. – A do tego będą na mecie m.in. joga, masaże czy strefa z grami dla dzieci i dorosłych – zachęcają organizatorzy.
Na zawodników czeka także ciekawy pakiet startowy. Oprócz okolicznościowej koszulki każdy, kto ukończy zawody, otrzyma pamiątkowy medal wyprodukowany przez firmę MCC Medale. Na projekcie widać sowę, którą można spotkać w Magurskim Parku Narodowym. Nie zabrakło oczywiście daty, dystansu i nazwy biegu. Każdy finiszer powinien być zadowolony.
Już teraz wiadomo, że w zawodach weźmie udział 500 zawodników, bowiem pakiety startowe rozeszły się jeszcze przed końcem zapisów. Będzie się działo!
(MCC Medale)