Jaślanie będą mieli swój budżet obywatelski. Na inwestycje zgłoszone bezpośrednio przez obywateli samorząd miejski zamierza corocznie przekazywać kwotę trzystu tysięcy złotych. Również mieszkańcy naszego miasta będą sami decydować o wyborze przedsięwzięć, które mają aktywizować lokalną społeczność i poprawiać wizerunek przestrzeni publicznej.
Projekt uchwały dotyczącej ustanowienia w Jaśle budżetu obywatelskiego wraz z określeniem zasad i trybu jego funkcjonowania został wypracowany w dużych bólach. Dyskusja, którą radni miejscy zainicjowali podczas odbywających się wczoraj posiedzeniach komisji merytorycznych, przeniosła się na dzisiejszą sesję nadzwyczajną i trwała blisko półtorej godziny.
Pomiędzy obydwoma stronami udało się wypracować consensus, którego wynikiem jest kilkustronicowy dokument zawierający regulamin budżetu obywatelskiego, w tym zapisy określające: wysokość środków finansowych wyodrębnione corocznie na ten cel z miejskiej kasy, formę zgłaszania propozycji przedsięwzięć, ocenę merytoryczną zgłoszonych projektów, formę głosowania mieszkańców, a także harmonogram budżetu obywatelskiego.
Poproszony o komentarz w tej sprawie burmistrz Jasła Ryszard Pabian powiedział: – Chyba nie dziwi ta dyskusja dlatego, że temat jest bardzo ważny i istotny nie tylko dla radnych, ale i mieszkańców tego miasta. Natomiast to dobrze, że w trakcie tej dyskusji wypracowaliśmy najważniejsze rzeczy, które powinny się znaleźć w tej uchwale. To uchwała, która daje mieszkańcom możliwość wyrażania swoich opinii do tego, co ma być w mieście wykonywane. Tak naprawdę ten pierwszy rok będzie sondażowy i chyba wszyscy tak do tego podchodzimy. Jak każda uchwała tak i ta może być w każdej chwili zmieniona. Tutaj najistotniejsze jest to, że na przyszły rok zabezpieczamy w budżecie miasta kwotę 300 tysięcy złotych na działania związane z budżetem obywatelskim. Jakie projekty wpłyną od mieszkańców, sam jestem ciekaw.
Kwota w takiej wysokości to wynik propozycji, która padła w czasie prowadzonej dyskusji. Burmistrz nie wyklucza jednak, że dopiero pilotażowa realizacja budżetu obywatelskiego zweryfikuje zapotrzebowania lokalnej społeczności i nie wyklucza w kolejnych latach korekty tych środków.
– Być może w pierwszym roku jej funkcjonowania pojawią nam się jeszcze jakieś tematy, których w tej chwili nie jesteśmy w stanie przewidzieć. To nie jest sztywna uchwała, której nie możemy później zmienić. Tak jak i kwoty, które będą się pokazywać w budżetach lat następnych, są oczywiście do zmiany. Zaproponowaliśmy kwotę do realizacji w ramach budżetu roku 2019, która wczoraj pojawiła się w trakcie dyskusji. Myślę, że pójście w tym kierunku, że to nie budżet obywatelski będzie dostosowany do środków jakie możemy wygenerować w naszym budżecie tylko odwrotnie to chyba jest zasadne. Po to jesteśmy burmistrzem i radnymi, żeby przewidzieć podstawowe założenia budżetu tego miasta. Przecież mamy własne obowiązkowe zadania, które musimy realizować. – stwierdził.
Gospodarz naszego miasta tłumaczył się ze stawianych mu zarzutów o to dlaczego projekt tej uchwały pojawił się dopiero w tym momencie. Radny Krzysztof Pec zasygnalizował: „Budżet obywatelski to bardzo ważne narzędzie i od pierwszych dni sprawowania mandatu radnego rozmawiałem z panem na ten temat. Jeszcze w grudniu 2014 roku złożyłem projekt takiej uchwały. Jakoś do tej pory nie było do tego okazji, teraz praktycznie trzy miesiące przed końcem kadencji pojawia się ta uchwała”.
– Przede wszystkim powstały nowe unormowania prawne, wręcz narzucono miastom ten obowiązek. Wobec tego również my chcemy pójść w tym kierunku. Zmieniła się formuła w jaki sposób może być ten budżet obywatelski proponowany i oceniany. Mamy portal miejski, na którym mogą być tego typu konsultacje prowadzone więc o wiele łatwiej będzie nam tego typu działania prowadzić. – wyjaśnił Pabian.
Kto będzie mógł wziąć udział w głosowaniu nad zgloszonymi projektami? – M.in. to stanowiło przedmiot długiej dyskusji w jaki sposób zapisać komu takie prawa będą przysługiwać. Przepisy regulują to dosyć jednoznacznie, a więc każdy mieszkaniec Jasła. Były dyskusje w jaki sposób będziemy to weryfikować natomiast przepisy znów jednoznacznie to regulują. A więc ten kto zamieszkuje na terenie Jasła i kto zamierza tutaj prowadzić swoje życie oraz osoby, które ukończyły trzynaście lat, bo to z kolei wynika z innego przepisu. – tłumaczy.
Weryfikacją i oceną merytoryczną zgłoszonych projektów zajmie się powołany przez burmistrza miasta zespół, w skład którego wejdzie czterech urzędników z miejscowego ratusza oraz przewodniczący stałych komisji merytorycznych Rady Miejskiej.
Harmonogram budżetu obywatelskiego na rok 2019:
- składanie propozycji projektu – 21 dni od dnia wejścia uchwały
- weryfikacja złożonych projektów – do 31 października 2018 r.
- publikacja wyników weryfikacji – do 3 listopada 2018 r.
- wniesienie pisemnego odwołania w sprawie projektu niedopuszczonego do głosowania – 3 dni od daty opublikowania listy projektów
- rozpatrzenie wniesionego odwołania – do 15 listopada 2018 r.
- sporządzenie i ogłoszenie listy projektów poddanych głosowaniu – do 20 listopada 2018 r.
- głosowanie – do 15 grudnia 2018 r. (co najmniej 21 dni głosowania)
- zatwierdzenie listy projektów do realizacji oraz ich upublicznienie – do 31 grudnia 2018 r.
(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl