terazJaslo.pl
BĄDŹ NA BIEŻĄCO
KULTURA | ROZRYWKA | EDUKACJA

Myślę! Analizuję! Sprawdzam!

Tydzień z Internetem 2018

Jak rozpoznać fake newsy? Czy wszystkie informacje, które docierają do nas za pośrednictwem środków masowego przekazu i Internetu są rzetelne? Jak odróżnić fikcję od rzeczywistości? I dlaczego warto sprawdzać wiarygodność informacji w różnych źródłach? Na te i wiele innych pytań spróbowaliśmy odpowiedzieć wspólnie z uczestnikami spotkań, które odbyły się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle, w ramach ogólnoeuropejskiej akcji Tydzień z Internetem.

W dniach od 19 do 25 marca br. czytelnicy odwiedzający bibliotekę mieli okazję uczestniczyć w cyklu warsztatów oraz spotkań edukacyjnych, ukazujących siłę oraz potencjał Internetu i zachęcających do korzystania z możliwości jakie dają we współczesnym świecie nowe technologie. Tym razem jednak głównym motywem akcji było krytyczne myślenie i zwrócenie uwagi użytkowników jak bardzo informacje publikowane w sieci wpływają na to, co wiemy i myślimy o świecie czy innych ludziach.

Przedszkolaki, biorące udział w zajęciach Czy Czerwony Kapturek istnieje naprawdę? dowiedziały się, że postacie obserwowane w mediach, ukazywane na ekranie telewizyjnym mogą być fikcyjne, a postaci z bajek, choć często wzorowane np. na prawdziwych zwierzętach są wymyślone przez człowieka. Podczas ćwiczenia „Zwierzęta z bajek” dzieci przyjrzały się ilustracjom i wybrały spośród nich, te które istnieją w rzeczywistości, następnie połączyły je w pary z ich bajkowymi odpowiednikami.

Uczniowie szkoły podstawowej wzięli udział w warsztatach Wirtualny?! Fantastyczny czy realny? Nauczyli się krytycznego podejścia do informacji znalezionych w sieci i poznali ciekawe programy edukacyjne. Dzięki aplikacji Quiver mogli zobaczyć pokolorowane przez siebie rysunki w rzeczywistości 3D, natomiast aplikacja Deep Art. Effects pozwoliła im zamienić proste zdjęcia w swego rodzaju dzieła sztuki.

Młodzież zaprosiliśmy na warsztaty Korzyści z podejrzliwości, czyli o wiarygodności informacji. Uczestnicy zajęć przekonali się jak ważne jest krytycznie podejście do przekazów, które docierają do nas za pośrednictwem środków masowego przekazu. Analizując kilka tytułów artykułów zobaczyli, że nie istnieją całkowicie obiektywne źródła informacji, ponieważ to samo wydarzenie może zostać przedstawione w różny sposób, w zależności od intencji i poglądów piszącego. Przykład, szeroko komentowanego w Internecie, błędu popełnionego podczas promowania obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego uświadomił gimnazjalistom, że nie należy polegać wyłącznie na jednym źródle wiedzy i warto sprawdzać rzetelność poznanych treści.

Natomiast dorośli uczestniczyli w spotkaniu Wiadomości z Internetu? Prawda czy fake news? Zapoznali się z różnymi portalami informacyjnymi oraz możliwością dodawania komentarzy do prezentowanych treści. Dowiedzieli się także na podstawie jakich informacji można rozpoznać fake newsa i jaką rolę pełnia takie wiadomości w sieci.
Tydzień z Internetem to doroczna, ogólnoeuropejska kampania, której celem jest zachęcenie jak największej liczby osób do poznania możliwości, jakie daje Internet. W Polsce odbywa się już po raz ósmy. Koordynatorem akcji jest organizacja pozarządowa Telecentre-Europe, w Polsce koordynuje ją Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego we współpracy z partnerami.

Zajęcia Czy Czerwony Kapturek istnieje naprawdę? oraz Korzyści z podejrzliwości, czyli o wiarygodności informacji zostały przeprowadzone na podstawie scenariuszy zaczerpniętych ze strony: https://edukacjamedialna.edu.pl/lekcje/

(MBP w Jaśle)

Back to top button