terazJaslo.pl
BĄDŹ NA BIEŻĄCO
KULTURA | ROZRYWKA | EDUKACJA

Marszałek Sejmu nagrodził uczniów kołaczyckiego liceum

Katarzyna Sypień i Eryk Żyrek z Liceum Ogólnokształcącego w Kołaczycach zostali laureatami konkursu ”Opór społeczny wobec rządów komunistycznych w krajach Grupy Wyszehradzkiej” i w nagrodę wyjechali wraz z opiekunami, Renatą Makarą i Antonim Salachą, na wycieczkę do Warszawy.

W trakcie wyjazdu zwiedzili Sejm i Senat, brali udział w grach terenowych na terenie stolicy, a 12 grudnia spotkali się z Marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim, który w ferworze pracy i przygotowań do posiedzenia Sejmu, podczas którego Mateusz Morawiecki wygłosił expose, znalazł czas, aby w swojej kancelarii wręczyć wszystkim laureatom nagrody rzeczowe oraz serdecznie pogratulować sukcesu. Podziękował także młodym ludziom za to, że starają się pamiętać o historii, chcą ją poznawać.

Dodajmy, że konkurs, na który trzeba było przygotować pracę badawczą oraz plakat, dotyczył tematu trudnego i nadal kryjącego wiele tajemnic. Historia Czech, Polski, Słowacji i Węgier przez wieki splatała się ze sobą. Szczególnym doświadczeniem, mającym bezpośredni wpływ na naszą aktualną sytuację i będącym jednym z czynników podjęcia współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej, były narzucone tym krajom po II wojnie światowej rządy komunistyczne. W każdym z nich zwyczajni ludzie musieli zmierzyć się z podobnymi problemami wynikającymi z sowieckiej dominacji i w każdym to ograniczenie suwerenności wywoływało opór.

Na zakończenie spotkania z młodymi ludźmi i ich opiekunami, Marszałek wyraził nadzieję, że będą chcieli ją tworzyć, wyciągając wnioski z przeszłości.

Miejsce wręczenia nagród nie było dla laureatów zaskoczeniem, bowiem konkurs organizowany był przez IPN, Oddział w Rzeszowie we współpracy z Biurem Komunikacji Społecznej Kancelarii Sejmu, a patronat nad Konkursem objął właśnie Marszałek Sejmu. W pamięci Kasi i Eryka na długo pozostanie zapewne także niespodzianka przygotowana przez IPN w Przystanku Historia – na terenie stolicy zorganizowano dla nich zajęcia terenowe oraz uwolnienie z Escape Roomu. Uczniowie musieli przejść szlakiem „Kamieni na Szaniec”, odnajdując m. in. kamienicę, w której powołano Szare Szeregi oraz pomnik Kopernika, z którego Alek zdjął niemiecką płytę. Z kolei w Escape Roomie, czyli Pokoju Zagadek, musieli uwolnić Orlicza – jednego z żołnierzy wyklętych – z aresztu UB. Jak zgodnie wspominają, była to bardzo emocjonująca godzina, jednak dzięki współpracy udało im się wykonać zadanie.

Szczegółowa relacja z uroczystości znajduje się na stronie Sejmu RP

(LO w Kołaczycach)

Back to top button