terazJaslo.pl
BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFORMACJE

Cześć ofiarom nieludzkiej ziemi

Dzień Sybiraka w Jaśle

Msza święta, oddanie hołdu tysiącom ofiar Sybiru pod pomnikiem „Golgota Wschodu” i okolicznościowa prelekcja dla młodzieży poświęcona zesłańcom, złożyły się na jasielskie obchody Dnia Sybiraka i upamiętnienie 78. rocznicy napaści Związku Radzieckiego na Polskę.

Fot. © Urząd Miasta w Jaśle

W niedzielę, 17 września br. po mszy św. odprawionej w kościele OO. Franciszkanów w intencji żyjących Sybiraków i ich rodzin oraz wszystkich, którzy zginęli na nieludzkiej ziemi, uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik „Golgota Wschodu”, gdzie hm. Wiesław Hap odczytał apel pamięci, kończący się słowami: „Niech dzisiaj z tego miejsca i z tego apelu idzie w świat nasze wołanie: Nigdy więcej ludobójstwa, nigdy więcej nienawiści, nigdy więcej wojny”, po czym głos zabrali: burmistrz Jasła Ryszard Pabian i przewodniczący Koła Związku Sybiraków w Jaśle Franciszek Trociński.

Burmistrz przypomniał zdradziecką napaść Sowietów na prowadzącą wojnę obronną Polskę, działania NKWD, mordy i masowe wywózki Polaków w głąb ZSRR i podziękował lokalnym działaczom Związku Sybiraków, za lata pielęgnowania pamięci historycznej. – Dziękuję za wasz trud włożony w przekazywanie pamięci o tych wydarzeniach kolejnym pokoleniom – mówił m.in. R. Pabian. – Wierzę, że przesłanie z odczytanego przed momentem uroczystego apelu poległych, będzie wskazówką dla przyszłych pokoleń tak, by już nigdy na Polskę nie spadła tragedia wojny, okupacji i ludobójstwa.

Franciszek Trociński przypomniał, że środowiska zesłańców Sybiru od lat walczyły o ustanowienie Dnia Sybiraka, co wreszcie udało się 4 lata temu. Podkreślił też wielką wagę dla kształtowania postaw młodzieży, ma coroczne przypominanie podczas uroczystości o losach Polaków wywożonych do sowieckich łagrów. – My już powoli się wykruszamy, jest nas garstka. Pałeczkę chcemy przekazać młodzieży, żeby nigdy, nigdy, nigdy – jak brzmiał apel – tak tragiczny los Polaków się nie powtórzył – mówił F. Trociński, dziękując młodym ludziom za liczny udział w tegorocznych obchodach.

Niedzielne obchody zakończyło złożenie pod pomnikiem kwiatów. Wśród oddających cześć ofiarom Sybiru byli m.in.: przedstawiciele organizacji kombatanckich, samorządów miejskiego i powiatowego, posła Bogdana Rzońcy, służb mundurowych, harcerzy, organizacji, powiatowych jednostek oświatowych.

Uroczystości uświetniła Miejsko – Kolejowa Orkiestra Dęta, liczne poczty sztandarowe i harcerze jasielskiego Hufca im. Rodziny Madejewskich.

W poniedziałek przed południem w Jasielskim Domu Kultury odbyła się okolicznościowa prelekcja na temat: „Zesłańcy polscy XIX i XX wieku”, przygotowana przez Muzeum Regionalne w Jaśle i Związek Sybiraków.

(UMJ)

Back to top button