Architektura dawnego Jasła w literaturze i fotografii
Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zaprasza na wystawę „Architektura dawnego Jasła w literaturze i fotografii”. Wystawa ma na celu zabranie naszych czytelników w krótką podróż po przedwojennym Jaśle. Zaprezentowano na niej zdjęcia i pocztówki, uzupełnione fragmentami wspomnień.
Jasło może poszczycić się wielowiekową tradycją. Lata stagnacji spowodowane pożarami i wojennymi zniszczeniami przeplatały się z okresami dynamicznego rozwoju. Dopiero powstanie przemysłu naftowego i budowa linii kolejowej w drugiej połowie XIX w., sprawiły że nastąpiła rozbudowa i rozwój miasta. Powstały nowe budynki i gmachy użyteczności publicznej – Gimnazjum, Sąd Okręgowy, Synagoga, założony został park.
Oglądając fotografie dawnego Jasła, czytając wspomnienia, możemy choć na chwilę przenieść się w przeszłość i odkryć piękno minionej epoki. Podziwiając budowle, które hitlerowska nienawiść bezpowrotnie obróciła w pył można żałować, że tamto Jasło pozostało tylko na starej fotografii i we wspomnieniach mieszkańców.
Składamy szczególne podziękowania Panu Jerzemu Rucińskiemu za udostępnienie fotografii zamieszczonych na wystawie.
Wystawę można oglądać od 1 czerwca do 31 sierpnia 2017 r. w holu MBP w Jaśle, ul. Kołłątaja 1. Zapraszamy!
(MBP w Jaśle)