terazJaslo.pl
BĄDŹ NA BIEŻĄCO
ZAPROSZENIE
INFORMACJE

Winnica Jasło dwa razy większa

Zakończyło się sadzenie pierwszej w Polsce miejskiej winnicy. Teraz jeszcze rusztowania, potem droga dojazdowa i oczekiwanie na przyszłe plony.

Winnica Jasło, bo taką oficjalnie już ma nazwę, to innowacyjne w skali kraju przedsięwzięcie, wpisujące się w przyjętą przez miasto kilka lat temu strategią wizerunkową opartą o hasło „Jasło – w(inne) klimaty”. Zakończył się właśnie drugi etap sadzenia winorośli, w przyszłym miesiącu stawiane będzie rusztowanie.

Jasielska winnica położona jest w dzielnicy Ulaszowice, na południowo-zachodnim stoku, w obrębie miejskich terenów zielonych. Wiosną ub. roku posadzone zostało pierwsze 900 krzewów, teraz drugie tyle. Winnica zajmuje obecnie 50 arów, ale w przyszłości istnieje możliwość powiększenia jej nawet do dwóch hektarów. Rosną tam: Solaris, Jutrzenka, Hibernal, Seyval Blanc, Swenson Red, Vidal Blanc, Saint Pepin na białe wina oraz Rondo i Regent na czerwone. Jest też kolekcja nowych odmian wyhodowanych w Winnicy Golesz.

Winiarstwo i enoturystyka to elementy, które zajmują ważne miejsce w naszych działaniach promocyjnych. Obecnie realizujemy projekt „W Karpaty w inne klimaty”, w ramach którego zbudowana zostanie droga dojazdowa i parking do Winnicy Jasło. Chcemy by nasi mieszkańcy i turyści mieli jak najlepszy dostęp do naszej winnicy, z której roztaczają się wspaniałe widoki na Jasło – zaznacza Ryszard Pabian, burmistrz Jasła.

Opiekę nad Winnicą Jasło sprawuje Podkarpacka Akademia Wina w Jaśle.

Winnica jest zapleczem dydaktycznym dla uczestników rocznego Studium Praktycznego Winiarstwa. Część prac związanych z jej prowadzeniem nasi słuchacze wykonują sami, w ramach zajęć praktycznych – podkreśla Roman Myśliwiec, założyciel Fundacji Na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa Galicja Vitis, prowadzącej PAW.

Na podkreślenie zasługuje fakt, że w zakładaniu i prowadzeniu Winnicy Jasło biorą udział ludzie z całej Polski. Wśród kursantów PAW przeważają mieszańcy województw małopolskiego, świętokrzyskiego i śląskiego. Na weekendowe zjazdy co dwa tygodnie do Jasła przyjeżdżają także mieszkańcy dolnośląskiego, lubelskiego, wielkopolskiego, warmińsko-mazurskiego, zachodniopomorskiego i podkarpackiego.

Pionierskie Jasło

Jasło odegrało pionierską rolę w historii polskiego nowoczesnego winiarstwa. To z Jasła pochodzi prekursor polskiego winiarstwa Roman Myśliwiec, założyciel legendarnej winnicy Golesz. Samorządy miasta Jasła i Województwa Podkarpackiego, jako pierwsze w Polsce zauważyły ogromny potencjał promocyjny tkwiący w odradzającym się w Polsce winiarstwie. W konsekwencji uruchomiono programy edukacyjne, dzięki którym na Podkarpaciu zaczęły pojawiać się liczne winnice. Obecnie jest ich ponad 150, liczą od kilku arów do dwóch – trzech hektarów, przy czym przeważają winnice o powierzchni 20-40 arów. W powiecie jasielskim jest ich kilkanaście.

Powodów, dla których Jasło nazywane jest stolicą polskiego winiarstwa jest wiele. To z Jasła pochodzi pierwsza polska odmiana Jutrzeka. Jasło słynie z największej w Polsce imprezy winiarskiej – Międzynarodowych Dni Wina, na które co roku zjeżdżają do Jasła ludzie nie tylko z kraju, ale i zagranicy. Już dwukrotnie w Jaśle odbywał się Konwent Polskich Winiarzy, największa w Polsce impreza branżowa. Od października 2014 r. w Jaśle działa Podkarpacka Akademia Wina, która ugruntowała pozycję miasta, jako centrum edukacji winiarskiej w Polsce – wylicza Ewa Wawro, prezes Fundacji Galicja Vitis.

Założenie miejskiej winnicy to kolejne działanie władz miasta w stronę umocnienia pozycji Jasła, jako stolicy polskiego wina. Elementem wizerunkowym miasta jest już od kliku lat miniaturowa winnica posadzona na wjeździe do centrum miasta, na rondzie „Solidarności”.

(Fundacja Galicja Vitis/UMJ)

Back to top button