terazJaslo.pl
BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFORMACJE

Dorabiałeś do emerytury? Rozlicz się z ZUS!

Dorabiałeś w 2016 roku do wcześniejszej emerytury lub do renty? Zostało ci jeszcze kilka dni na poinformowanie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o dodatkowych przychodach.

Osoby pobierające wcześniejsze emerytury oraz renciści powinni pamiętać o ograniczeniach w dorabianiu – przypomina Małgorzata Łyszczarz-Bukała, rzecznik regionalny ZUS Podkarpacia. Jeśli przekroczą limit dodatkowych przychodów, ZUS musi ich świadczenie okresowo zmniejszyć lub zawiesić jego wypłatę. Pierwsza kwota graniczna to 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Gdy dodatkowe zarobki emeryta lub rencisty nie przewyższają tej kwoty, to z emeryturą lub rentą nic się nie dzieje. Jeśli przekroczą limit, świadczenie jest zmniejszane. Drugi próg to 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Po jego przekroczeniu ZUS zobowiązany jest wstrzymać wypłatę świadczenia.

Do końca lutego trzeba dostarczyć do ZUS zaświadczenia o przychodach osiągniętych w ubiegłym roku. Takie dokumenty wystawiają zakłady pracy. Przy własnej działalności gospodarczej do ZUS powinno trafić oświadczenie emeryta lub rencisty, a za przychód uznaje się deklarowaną podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Są też tacy świadczeniobiorcy, którzy mogą dorabiać bez ograniczeń i nie muszą informować ZUS o przychodach. To emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny. Limit nie obowiązuje też niektórych rencistów. Chodzi o osoby, które pobierają renty dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy pozostaje w związku ze służbą wojskową, oraz renty rodzinne przysługujące po uprawnionych do tych świadczeń. Ograniczeniom nie podlegają też renty rodzinne.

ZUS jest zobowiązany do przeprowadzenia rozliczenia przychodów według wariantu korzystniejszego dla świadczeniobiorcy – rocznego lub miesięcznego, ale to dorabiający składa wniosek jak chce, by zostało przeprowadzone. Rozliczenie roczne polega na porównaniu kwot przychodu w rozliczanym roku z kwotami granicznymi dla tego roku. W rozliczeniu miesięcznym porównuje się kwoty przychodu osiągniętego w poszczególnych miesiącach kalendarzowych z obowiązującymi w tych miesiącach dopuszczalnymi kwotami przychodu.

(ZUS)

Back to top button