IV JasMaty: Swing Show z Woytkiem Mrozkiem (zapowiedź)
Koncertem Woytka Mrozka rozpoczną się IV JasMaty – Jasielskie Jazzowe Klimaty. Klarneciście towarzyszyć będą Piotr Salata (wokal), Eliza Sacharczuk (wokal) oraz Marek Malisz (kierownik orkiestry eM Band). Koncert odbędzie się w Jasielskim Domu Kultury 11 listopada o godz. 18.00.
Wojciech Mrozek należy do grona najwybitniejszych współczesnych klarnecistów. Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz w Hochschule für Musik w Monachium jest zdobywcą dwóch prestiżowych stypendiów: DAAD – Dwuletnie Stypendium Rządu Niemiec, które przyznano mu dwukrotnie oraz YAMAHA Music Foundation of Europe. Laureat wielu znaczących konkursów (m. in. III nagrody w Międzynarodowym Konkursie Klarnetowym we Włoszakowicach oraz I nagrody w Międzyuczelnianym Konkursie Klarnetowym w Monachium), od 2010 roku prowadzi klasę klarnetu na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie na Wydziale Instrumentalno – Pedagogicznym w Białymstoku.
Artysta słynie z niekonwencjonalnych pomysłów i nieposkromionej wyobraźni. Nieustannie poszukuje nowych środków wyrazu, konsekwentnie przekraczając tradycyjne podejście do profesji muzyka-instrumentalisty. Wciąż poszerza zakres swej twórczej aktywności. Z właściwą sobie dynamiką wykracza poza schematy dzielące muzykę na popularną i elitarną. W swoich zaskakujących projektach łączy role wszechstronnego instrumentalisty, kompozytora, aranżera i dyrygenta. (…) Gra tego artysty wyróżnia się – oprócz znakomitej techniki – dużą inteligencją muzyczną oraz ciepłym dźwiękiem, spontanicznością i uczuciowością. (…) – czytamy w biografii muzyka.
Klarnecista koncertuje na całym świecie, bierze udział w wielu międzynarodowych festiwalach muzycznych, programach TV oraz nagraniach dla rozgłośni radiowych. Współpracuje z licznymi polskimi i zagranicznymi orkiestrami filharmonicznymi, a także z orkiestrami: Sinfonia Varsovia, Amadeus Chamber Orchestra, Leopoldinum, Capella Bydgostiensis, Wielka Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, International Orchestra of European Union oraz z kwartetami: Camerata, Henschel, Rodin. Na swoim koncie ma także współpracę m.in. z: Krzesimirem Dębskim, Konstantym Andrzejem Kulką, Michałem Nesterowiczem, Nigelem Kennedy, Wolfgangiem Meyerem, Eddiem Danielsem, Charles’em Naidichem, Konstantym Vileńskim, Krzysztofem Herdzinem, Zbigniewem Namysłowskim, Andrzejem Jagodzińskim i Ewą Bem.
Wojciech Mrozek ma w swoim dorobku 28 płyt CD i 9 płyt DVD. Wśród jego kompozycji na szczególną uwagę zasługują: Missa Solemnis Sandomiriensis, Kantata Culmiensis, Gaude Mater Polonia, Totus Tuus, Koncert na klarnet nr 1, Humoresque na 3 klarnety i orkiestrę oraz cykle kilkudziesięciu „Tańców” na klarnet solo i orkiestrę symfoniczną, kameralną lub smyczkową.
Bilety na koncert można nabyć w sekretariacie Jasielskiego Domu Kultury od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8.30 do 15.30. Cena biletu: 30 zł – normalny, 15 zł – ulgowy (uczniowie, studenci, renciści i emeryci – za okazaniem legitymacji) lub przez stronę internetową JDK.
***
JasMaty – Jasielskie Jazzowe Klimaty to cykl koncertów, podczas których w Jasielskim Domu Kultury goszczą największe gwiazdy polskiej muzyki jazzowej, uznane w kraju i za granicą. W poprzednich edycjach wystąpili: Hanna Banaszak, Wojciech Młynarski, Zbigniew Nahorny, Krzysztof Herdzin, New Bone, Henryk Miśkiewicz wraz z jasielskim big bandem Jass Brass Consort, Andrzej Jagodziński, Krzysztof Ścierański, Dorota Miśkiewicz, Grzegorz Kapołka, Anna Stankiewicz oraz Janusz Strobel. Podczas IV JasMatów na jasielskiej scenie – oprócz swingującego Woytka Mrozka zobaczymy jeszcze: Artura Andrusa z zespołem (25 listopada br.), Marka Napiórkowskiego w towarzystwie Krzysztofa Herdzina i Henryka Miśkiewicza (9 grudnia br.) oraz Macieja Fortunę z Interantional Quartet (14 grudnia br.).
Jasielskim Jazzowym Klimatom od samego początku patronuje wybitny jaślanin, znakomity kompozytor Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz. Jego muzykę znamy m.in. z takich seriali jak: „Janosik”, „Alternatywy 4”, obydwie części „Czterdziestolatka”, „Stawiam na Tolka Banana”, „Przygody psa Cywila” oraz filmów: „Jak rozpętałem drugą wojnę światową”, „Nie lubię poniedziałku”, „Poszukiwany, poszukiwana”, „Wierna rzeka” czy „Syzyfowe prace”. Ten festiwal jest więc ukłonem w stronę kompozytora, jego uhonorowaniem i podkreśleniem związków z Jasłem.
(JDK)