Premiera filmu „Akcja Pensjonat”
W Jaśle odbyła się uroczysta premiera filmu „Akcja Pensjonat”. Dokument fabularyzowany został w całości wyprodukowany przez Telewizję Obiektyw z Krosna.
Film został ciepło przyjęty przez widownię. Producent filmu Bogdan Miszczak nie krył zadowolenia tym faktem.
– Myślę, że udało nam się pokazać jak ta akcja wyglądała, jak wyglądało życie 70 lat temu. Po premierze, jedna pani powiedziała mi, że tam w wiezieniu w Jaśle była jej mama. Powiedziała, że w tym filmie zobaczyła historię swojej rodziny i dziękowała, że powstał taki film. To było najważniejsze i najcenniejsze, że ktoś powiedział – dziękuję, że zrobiliście ten film – mówił Bogdan Miszczak, producent filmu.
„Akcja Pensjonat” opowiada autentyczną historię uwolnienia więźniów z więzienia w Jaśle w nocy z 5 na 6 sierpnia 1944 roku. Sześciu żołnierzy Kedywu Armii Krajowej w spektakularny sposób uwolniło 66 więźniów politycznych, dając szansę ucieczki kolejnym 67 osobom. O akcji mówiły alianckie radiostacje i pisała cała prasa podziemnej Polski. Wydarzenie to jest uważane, za jedno z najważniejszych w historii Jasła.
– Cieszę się, że taki film powstał, zrobił na prawdę duże wrażenie i nie jest to tylko moje zdanie. Na prawdę świetnie zrobiony film pokazujący tą niełatwą historię, bo nawet postać Zenona Soboty jest kontrowersyjna, myślę, że producenci świetnie z tego wybrnęli pokazując, że jego losy różnie przebiegały. Myślę, że trzeba o tych sprawach mówić – podkreślił Ryszard Pabian, burmistrz Miasta Jasła.
W filmie wystąpili profesjonalni aktorzy. Główną rolę dowódcy akcji Zenona Soboty „Korczaka” zagrał Artur Dziurman. Odtwórcą roli Stanisława Kostki „Dąbrowy” był Rafał Dłużniewski.
– Miałem okazję spotkać się z płk. Stanisławem Dąbrową Kostką w jego mieszkaniu w Krakowie. I myślę, że udało się w tym filmie pokazać jak to mogło wtedy faktycznie wyglądać. Tam nikt nie starał się być bohaterem, nikt nie starał się robić tego na siłę, oni robili to co należało zrobić – mówił po premierze filmu Rafał Dłużniewski.
Do filmu prócz aktorów profesjonalnych zostali zaangażowani amatorzy.
– To jest produkcja bardzo profesjonalna. Natomiast od strony sentymentalnej, ten film wypełnia pewną lukę historyczną, która była tutaj w Jaśle. Ten film będzie mógł być pokazany młodym ludziom, bo chyba o to chodzi. Ci bohaterowie tamtych czasów odchodzą i trzeba tą pamięć przekazywać – podkreślił Wojciech Piękoś, odtwórca roli Teodora Drzyzgi.
W filmie wystąpili też statyści z Jasła, Krosna i Sanoka. Udział w filmie wzięły grypy rekonstrukcyjne w tym Grupa Rekonstrukcji Historycznej 545 Sperr Dyvision Jasło. Zdjęcia do filmu kręcone były w Jaśle, Krośnie, Sanoku i Krakowie.
Film będzie można obejrzeć podczas specjalnych pokazów w kinach na terenie województwa podkarpackiego oraz w 200 miastach Polski w sieci Telewizji VECTRA.
Film Akcja Pensjonat jest do nabycia na płytach DVD w siedzibie TV Obiektyw w Krośnie.
Sponsorem Tytularnym przedsięwzięcia jest Miasto Jasło, Sponsorem Wspierającym Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo w Warszawie. Film został dofinansowany z Grantu przyznanego dla Gminnej Biblioteki Publicznej w Jaśle z siedzibą w Szebniach na zadanie dla Telewizji Obiektyw przez Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”. Film powstał przy wsparciu Województwa Podkarpackiego z funduszu Podkarpackiej Komisji Filmowej.
(TV Obiektyw)