terazJaslo.pl
BĄDŹ NA BIEŻĄCO
KULTURA | ROZRYWKA | EDUKACJA

Nastrój się na Magurski Park Narodowy (zapowiedź)

7 października 2016 roku o godzinie 18.00 w Ośrodku Edukacyjnym im. J. Szafrańskiego w Krempnej odbędzie się niezwykłe wydarzenie. Koncert, jakiego jeszcze nie było. Dźwięki magurskiej przyrody scalone muzyką instrumentalną z elementami improwizacji przeniosą nas w świat niezwykłych doznań.

Autorem, kompozytorem, dźwiękowcem i wykonawcą tego koncertu będzie Csaba Hajnóczy (ur. w Budapeszcie w 1957r.), węgierski muzykolog, gitarzysta i kompozytor, a także nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Sztuk Pięknych im. Moholy-Nagy’ego w Budapeszcie. W 2016 roku spędził niemal 3 miesiące w Magurskim Parku Narodowym badając świat dźwięków w Parku, nagrywając i komponując. Zaprezentuje efekt swojej pracy w trwającym ok. godziny koncercie, w którym użyje swoich nagrań terenowych wspomaganych przez dźwięki elektroniczne i gitarę.

Pobyt pana Hajnóczy’ego w Magurskim Parku Narodowym wiąże się z grantem przyznanym mu przez Fundusz Wyszehradzki na realizację projektu związanego z badaniem pejzażu dźwiękowego i ekologią akustyczną, dziedziną, która budzi coraz większe zainteresowanie w środowisku muzycznym.

Ekologia akustyczna jest stosunkowo młodą nauką, powstała na styku trzech dziedzin – nauk o środowisku, muzyki i sztuki dźwiękowej. Dotyczy ona badań nad wpływem środowiska akustycznego na organizmy, które w nim żyją. Została zapoczątkowana w latach 60-tych XX wieku przez kompozytorów z Ameryki Północnej.

Z jednej strony jest to ważne narzędzie dla projektowania pozytywnego i zbalansowanego pejzażu dźwiękowego, zarówno na obszarach wiejskich jak i miejskich, jako reakcja na zanieczyszczenie środowiska dźwiękowego. Najważniejszą organizacją zajmującą się tym zagadnieniem jest Światowe Forum Ekologii Akustycznej.

Z drugiej strony ekologia akustyczna doprowadziła do powstania nowych metod komponowania i wykonywania muzyki bazując na użyciu nagrań terenowych. W różnych zakątkach świata rozwinęła się współpraca pomiędzy rezerwatami przyrody a ekologami dźwiękowymi, szczególnie w Kanadzie, USA, Australii, Włoszech, Niemczech i Japonii.

(Magurski Park Narodowy)

Back to top button