Zakończyły się zdjęcia do filmu „Akcja Pensjonat”
Początkiem sierpnia padł ostatni klaps na planie filmu „Akcja Pensjonat”, dokumentu fabularyzowanego, realizowanego przez Telewizję Obiektyw z Krosna. W filmie pojawili się aktorzy: Artur Dziurman, Mateusz Mikoś, Mateusz Mosiewicz, Rafał Dłużniewski, wystąpi też statyści z Jasła, Sanoka i Krosna.
„Akcja Pensjonat” to trzeci dokument fabularyzowany realizowany przez Telewizję Obiektyw w ramach cyklu „Historyczny Pejzaż Podkarpacia”. Celem filmów jest pokazywanie ważnych wydarzeń historycznych z terenu Podkarpacia.
„Akcja Pensjonat” opowiada autentyczną historię uwolnienia więźniów z więzienia w Jaśle w nocy z 5 na 6 sierpnia 1944 roku. Sześciu żołnierzy Kedywu Armii Krajowej w spektakularny sposób pod nosem niemieckiej żandarmerii uwolniło 66 więźniów politycznych, dając szansę ucieczki kolejnym 67 osobom.
Uwolnienie takiej ilości więźniów z miejsca tak silnie strzeżonego, bez wywołania starć i co najważniejsze bez ofiar, odbiło się szerokim echem. O akcji mówiły alianckie radiostacje i pisała niemal cała tajna prasa Podziemnej Polski. Sprawa była na tyle poważna, że zainteresował się nią sam generalny gubernator Hans Frank, czego skutkiem była zmiana na stanowisku szefa gestapo i naczelnika więzienia w Jaśle.
Zdjęcia do filmu kręcone były w Jaśle, Krośnie i w Sanoku. Udział w filmie wzięła Grupa Rekonstrukcji Historycznej 545 Sperr Dyvision Jasło. Premiera filmu w Jaśle zaplanowana jest na wrzesień 2016 roku. Film będzie można obejrzeć podczas specjalnych pokazów w kinach na terenie województwa podkarpackiego oraz w 200 miastach Polski w sieci Telewizji VECTRA.
Sponsorem Tytularnym przedsięwzięcia jest Miasto Jasło i Województwo Podkarpackie, Sponsorem Wspierającym Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo w Warszawie.
W licznym gronie sponsorów znaleźli się także Gmina Jasło, Gmina Tarnowiec, Gmina Skołyszyn, Powiat Jasielski oraz jasielscy przedsiębiorcy zrzeszeni w Jasielskim Stowarzyszeniu Przedsiębiorców w Jaśle: Petrosoft.pl w Jaśle, PRD-M Sp. z o. o. w Jaśle, Gamart S. A. w Jaśle, Jafar S.A w Jaśle, Transwiert Sp. z o. o. w Jaśle, PP-HU ASTRA Sp. z o. o. w Jaśle, MPM Sp. J. w Jaśle, MPGK Sp. z o. o. w Jaśle, GPK Sp. z o. o. w Jaśle, Lider Jasło, Galeria JASŁO, Hotel – Restauracja Małopolska w Jaśle, Restauracja u Schabińskiej – Hotel Perła w Jaśle, Restauracjia-Kawiarnia Parkowa w Jaśle, Restauracja Panorama w Jaśle oraz firmy: Dwór w Krościenku Wyżnym, KPB Sp. z o. o. w Krośnie, Orion Engineered Carbons Sp. z o. o. w Jaśle, PGE Dystrybucja S. A. w Rzeszowie i Polwax S.A. w Jaśle, WENTA Sp. z o.o we Frysztaku, Sieć Sklepów Zielony i Oszczędny Koszyk.
Film został dofinansowany również z Grantu przyznanego dla Gminnej Biblioteki Publicznej w Jaśle z siedzibą w Szebniach na zadanie dla Telewizji Obiektyw przez Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”. W ramach Programu powstanie książka, napisana przez Zofię Macek. Jest to druga część, wcześniejszej publikacji pt. „Hitlerowski obóz pracy przymusowej w Szebniach”. Autorka w swojej książce przedstawia postać osadzonej w obozie zakonnicy, pomagającej współwięźniom, również tym, przywiezionym z jasielskiego więzienia.
Zadania, które są realizowane w ramach Programu „Patriotyzm Jutra” są swoistym zbiorem faktów historycznych, które zwiększą świadomość mieszkańców regionu na temat wydarzeń związanych z ich małą ojczyzną.
(TV Obiektyw)