terazJaslo.pl
BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFORMACJE

W powiecie jasielskim wzrosła zachorowalność na krztusiec

W związku ze znacznym wzrostem zachorowań na krztusiec (wg Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny), Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Jaśle podaje do publicznej wiadomości informacje na temat tej choroby. Jednocześnie zachęca do szczepień ochronnych mających na celu zmniejszenie liczby zachorowań.

Krztusiec (dawna i potoczna nazwa koklusz) jest ostrą chorobą dróg oddechowych, głównie wieku dziecięcego, wywoływaną przez bakterie Bordetella pertussis. Charakterystycznym objawem choroby jest długotrwale utrzymujący się napadowy kaszel z wydzieleniem lepkiej plwociny

Jedynym źródłem zakażenia jest chory człowiek. Zakażenie następuje drogą powietrzno-kropelkową. Pierwszy okres choroby trwa do dwóch tygodni i charakteryzuje się takimi objawami jak nieżyt nosa, spojówek, gardła i oskrzeli. Ostry nieżyt dróg oddechowych następuje na skutek wnikania bakterii do komórek błon śluzowych i ich toksycznego działania. Narastające działanie toksyn powoduje przejście do kolejnej fazy choroby z charakterystycznym napadowym kaszlem, objawami duszności, wykrztuszaniem śluzu i wymiotami. Aby odróżnić krztusiec od zwykłego przeziębienia należy wykonać specjalistyczne badania laboratoryjne. U dzieci poniżej szóstego miesiąca życia oprócz napadowego kaszlu może wystąpić bezdech, utrata przytomności z powodu braku tlenu, a bez podjęcia skutecznego leczenia może nastąpić zgon.

U chorych dzieci mogą również wystąpić powikłania np. ropne zapalenie płuc, zapalenie ucha środkowego, trwałe uszkodzenie mózgu, utrata wagi ciała. Podanie odpowiednich antybiotyków zmniejsza ryzyko wystąpienia tych dolegliwości, zwłaszcza jeśli leczenie rozpocznie się jak najwcześniej od wystąpienia objawów.

Zwalczanie choroby polega na jej wczesnym rozpoznaniu i wdrożeniu stosownego leczenia. Niemowlęta powinny być leczone w szpitalu. Dostępne są skuteczne preparaty szczepionkowe przeciwko krztuścowi. Wrażliwość na zakażenia osób nieuodpornionych za pomocą szczepień ochronnych jest powszechna.

W Polsce zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych szczepienia przeciwko krztuścowi dzieci są obowiązkowe. Pierwsza dawkę szczepionki podaje się dziecku w 2 miesiącu życia, a następne dwie co 6 tygodni od pierwszej (czyli na przełomie 3/4 i 5/6 miesiąca życia). W 6 i 14 roku życia podaje się kolejne dawki przypominające. Przebycie krztuśca pozostawia długotrwałą odporność organizmu, ale powtórne zachorowanie jest możliwe.

W powiecie jasielskim w 2015 r. odnotowano 3 zachorowania, a w I półroczu 2016 r. 24 zachorowań zarówno wśród dzieci jak i dorosłych.

(PSSE w Jaśle)

Back to top button