terazJaslo.pl
BĄDŹ NA BIEŻĄCO
KULTURA | ROZRYWKA | EDUKACJA

„Pogórzańskie Smaki” w Trzcinicy

Prezentacji dorobku kulturowego ziemi jasielskiej była poświęcona dzisiejsza impreza pod hasłem „Pogórzańskie Smaki”, która odbyła się na stadionie sportowym w Trzcinicy (gmina Jasło). Wydarzeniu towarzyszyły koncerty kapel ludowych i występy zespołów śpiewaczych, wystawa twórczości lokalnych artystów ludowych, a także degustacja potraw regionalnych. Gośćmi honorowymi byli przebywający w naszym regionie uczestnicy Światowych Dni Młodzieży.

Na scenie zaprezentowali się m.in. "Liwoczanie" z gminy Brzyska. Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR
Na scenie zaprezentowali się m.in. „Liwoczanie” z gminy Brzyska.
Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR

W programie dzisiejszego wydarzenia znalazły się m.in. koncerty zespołów śpiewaczych, kapel ludowych i zespołów młodzieżowych działających na terenie gmin powiatu jasielskiego. Festiwal otworzył miejscowy zespół „Trzcinicoki” występujący pod kierownictwem Stanisława Marszałka z Trzcinicy. Na scenie usytuowanej na stadionie sportowym w Trzcinicy prezentowały się m.in.: Liwoczanie z gminy Brzyska, Pogórzanie z Bieździedzy, Dworzanie z Łubna Opacego, klub twórców ludowych „Michalina” (Maria Gubała z Jasła, Krystyna Pilut ze Święcan, Maria Słowik ze Święcan, Maria Buczyńska z Załęża, Maria Bielamowicz z Siepietnicy i Marianna Romanek z Samoklęsk), poetka Halina Urban z Warzyc, zespół śpiewaczy Magurzanki z gminy Nowy Żmigród, zespół ludowy Lisowianki z Lisowa, a także wokalistki z Gminnego Ośrodka Kultury i Czytelnictwa w Skołyszynie. Na gościnne występy do tej podjasielskiej miejscowości przyjechał zespół ludowy Okaryna z Ropy koło Gorlic.

Wydarzenie otworzyli uroczyście: wicestarosta jasielski Tadeusz Górczyk, przewodniczący Rady Powiatu w Jaśle Tadeusz Gorgosz, wójt gminy Jasło Stanisław Pankiewicz, prezes Stowarzyszenia Rozwoju Kultury Ludowej Ziemi Jasielskiej Maria Kozłecka, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Jaśle z siedzibą w Szebniach Stanisława Ablewicz i przewodnicząca Powiatowej Rady Kół Gospodyń Wiejskich Powiatu Jasielskiego Maria Tomasik.

Współorganizatorami „Pogórzańskich Smaków” i „Lata z Kulturą Powiatu Jasielskiego” byli: Starostwo Powiatowe w Jaśle, Stowarzyszenie „Trzcinica Razem”, miejscowa jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej, Gminny Ośrodek Kultury w Jaśle z siedzibą w Brzyściu oraz gminne ośrodki kultury w powiecie jasielskim.

Cieszymy się, że takie wydarzenie odbywa się na terenie miejscowości w naszej gminie – w Trzcinicy. Mamy tutaj przepiękny teren i scenę do tego typu uroczystości. Impreza służy integracji środowiska zrzeszonego w kołach gospodyń wiejskich i wszelkiego rodzaju stowarzyszeń i jest organizowana po to, aby pokazywać dorobek kulinarny i kulturę ludową. W dniu dzisiejszym to wszystko łączy się ze Światowymi Dniami Młodzieży. Cieszy nas, że przybyło tak wielu gości do naszej gminy, ale przede wszystkim ta młodzież, która przyjechała do naszego kraju. Mam nadzieję, że spodoba się jej piękno naszej ojczystej ziemi. A mamy co do pokazania. Możemy pochwalić się „Karpacką Troją”, piętnastowiecznym kościółkiem, który przyciąga swoim urokiem wielu ludzi, którzy czują historię i tradycję. – powiedział Stanisław Pankiewicz.

Prezentacji dorobku kulturalnego ziemi jasielskiej i terenu Pogórza towarzyszyła wystawa rzemiosła i rękodzieła artystycznego oraz publikacji promujących region, a także degustacja potraw regionalnych przygotowanych przez lokalne koła gospodyń wiejskich.

Możemy dzisiaj również oglądać, podziwiać, kupować sztukę ludową. W naszych miejscowościach żyje wielu zdolnych ludzi, którzy potrafią śpiewać, grać, pisać, wyszywać, rzeźbić, piec, gotować i jeszcze wiele innych różności robić. Nie o wszystkich wiemy więc podziwiajmy tych, którzy są dziś obecni między nami. Także nasze koleżanki z kół gospodyń wiejskich możemy zaliczyć do grona artystów, bo to co przygotowały i będą nas częstować to też artystyczne dzieła. A do tego piękne i smakowite. – powiedziała Maria Tomasik.

Wyjątkowymi gośćmi dzisiejszego wydarzenia byli przebywający w Jaśle uczestnicy Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, które rozpoczną się w nadchodzącym tygodniu. Główny trzon grupy, która zawitała do Trzcinicy, to mieszkańcy Kanady. Mieli oni możliwość nie tylko przyglądnięciu się lokalnej tradycji ludowej, którą z pieczołowitością kultywują jej pasjonaci, ale także zwiedzić wnętrze kościoła pod wezwaniem świętej Doroty. Piętnastowieczny obiekt wpisany do rejestru zabytków leży na podkarpackim odcinku Szlaku Architektury Drewnianej i jest jednym z zabytków architektury sakralnej i walorem promocyjnym gminy Jasło.

FOTOGALERIA: „Pogórzańskie Smaki. Lato z Kulturą Powiatu Jasielskiego” w Trzcinicy

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

Back to top button