terazJaslo.pl
BĄDŹ NA BIEŻĄCO
KULTURA | ROZRYWKA | EDUKACJA

Zachować w pamięci – historia mojej rodziny

Ratowanie i upowszechnianie lokalnego dziedzictwa historycznego, rozbudzanie wśród dzieci i młodzieży poczucia patriotyzmu oraz tożsamości miejsca, w którym mieszkają i z którego wywodzą się ich bliscy – to cele V edycji  konkursu historycznego „Zachować w pamięci – historia mojej rodziny”, którego uroczyste podsumowanie odbyło się 13 czerwca br. w Zespole Szkół w Warzycach.

Fot. © archiwum Biblioteki
Fot. © archiwum Biblioteki

Konkurs został skierowany do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu gminy Jasło, a uczestnicy mogli składać prace w dwóch kategoriach. Historia mojej rodziny – napisana w formie opowiadania, eseju, wspomnień, wzbogacona o  pamiątkowe zdjęcia oraz album – historia mojej rodziny, gdzie należało umieścić stare zdjęcia, dokumenty oraz pamiątki rodzinne wraz z ich opisami. Piąta edycja konkursu poświęcona została przypadającej w 2016 roku, 1050 rocznicy Chrztu Państwa Polskiego. Spośród 16 starannie przygotowanych, wyjątkowo interesujących prac, jury wyłoniło 5 najlepszych. Pozostali uczestnicy otrzymali wyróżnienia i nagrody rzeczowe.

I miejsce – Aleksandra Zbylut i Patrycja Zbylut – ZS w Trzcinicy
II miejsce – Monika Hap – ZS w Warzycach
III miejsce – Zuzanna Konik – SP nr 2 w Osobnicy
IV miejsce – Alicja Wąsik – ZS w Warzycach
V miejsce – Paweł Szczyrba – ZS w Szebniach

Przedsięwzięcie było wspólną inicjatywą Zespołu Szkół w Warzycach i Gminnej Biblioteki Publicznej w Jaśle z/s w Szebniach, a także Zespołu Cyfrowego Archiwum Tradycji Lokalnej. 

W uroczystym  finale „Zachować w pamięci” z udziałem uczniów i zaproszonych gości udział wzięli także patroni konkursu: Stanisław Pankiewicz – wójt Gminy Jasło, a w imieniu Alicji Zając – senator RP obecna była Iwona Trawińska – Ćwiertniewicz – dyrektor Biura Senatorskiego w Jaśle.

Niezwykle nastrojowa część artystyczna w wykonaniu młodzieży szkolnej była wprowadzeniem do podsumowania konkursu historycznego. Inscenizacje przeplatane poezją śpiewaną ukazały historię dziejów państwa Polskiego od chrztu Mieszka I, bitwy pod Grunwaldem, rozbiorów, powstania konstytucji, I i II wojny światowej do odrodzenia się wolnej ojczyzny.

Zgromadzeni mogli zapoznać się także z wystawą prac konkursowych oraz działalnością Cyfrowego Archiwum Tradycji Lokalnej działającym przy GBP gdzie po cyfrowej obróbce i odpowiednim skanowaniu będą umieszczone prace konkursowe. Wszystkie prace stanowią ogromną wartość historyczną zarówno dla samych uczestników i ich rodzin jak i dla pracowników biblioteki prowadzących cyfrowe archiwum.

Dyrektor GBP w Jaśle z/s w Szebniach i Zespół CATL składają serdeczne podziękowania Piotrowi Ochwatowi i Lidii Witkowskiej – dyrekcji ZS w Warzycach, młodzieży oraz opiekunem prac uczestników: W. Stawarz, I. Ridinger – Bania, D. Gnat i E. Skuba.

Gratulujemy wszystkim laureatem, zapraszamy do współpracy przy kolejnej edycji konkursu.

(Zespół CATL przy GBP w Jaśle z/s w Szebniach)

Back to top button