terazJaslo.pl
BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFORMACJE

„Pokonaj cukrzycę!”: 7 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia

Hasło przewodnie tegorocznych obchodów Światowego Dnia Zdrowia ogłoszone przez WHO brzmi „Pokonaj cukrzycę!”.

Wg Światowej Organizacji Zdrowia wraz z rosnącym rozpowszechnieniem cukrzycy, coraz ważniejsze staje się posiadanie wiedzy o tym, jak można zminimalizować ryzyko wystąpienia choroby, o sposobach jej wykrywania i leczenia – to jeden  z głównych celów tegorocznych obchodów.

Obecnie na cukrzycę choruje na świecie ok. 366 milionów osób. Jest to choroba przewlekła, do której dochodzi, gdy organizm nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny lub nie jest w stanie skutecznie wykorzystywać własnej insuliny w procesie metabolizmu cukrów pochodzących ze spożywanej żywności. Insulina to hormon regulujący poziom cukru we krwi, będącego źródłem energii potrzebnej nam do życia. Jeżeli glukoza nie może przeniknąć do komórek organizmu i pozostaje w krwiobiegu, jej stężenie może wzrastać do szkodliwego poziomu.

W 2012 roku cukrzyca była bezpośrednią przyczyną około 1,5 mln zgonów na świecie.. Według prognoz WHO, do 2030 roku będzie na nią chorować 552 milionów osób i stanie się ona jedną z siedmiu najczęściej występujących przyczyn zgonów.

Rozróżniamy dwa główne typy choroby. U osób cierpiących na cukrzycę typu 1 trzustka jest uszkodzona przez proces chorobowy i na ogół w ogóle nie produkuje insuliny. Chorzy ci, aby przeżyć, muszą przyjmować insulinę w formie iniekcji. Ujawnia się zwykle (choć nie jest to zasadą) u ludzi młodych lub dzieci. Cukrzyca typu 2 dotyka przed wszystkim dorosłych, u których na skutek nadwagi lub otyłości rozwija się insulinooporność (komórki organizmu nie są w stanie właściwie wykorzystywać wyprodukowanej insuliny) i wtórnie dochodzi do uszkodzenia komórek trzustki produkujących insulinę (organizm wytwarza własną insulinę, ale w  niewystarczającej ilości). W związku z nieprawidłowymi nawykami żywieniowymi i ograniczeniem aktywności fizycznej coraz częściej na ten typ cukrzycy chorują młodzi dorośli, a nawet dzieci! Chorzy na cukrzycę typu 2 stanowią około 90% wszystkich przypadków zachorowań.

Długotrwale utrzymujący się we krwi wysoki poziom glukozy powoduje szereg powikłań, w tym uszkodzenie naczyń tętniczych, czy nerwów, co w konsekwencji może doprowadzić do zawału serca, udaru mózgu, niewydolności nerek, utraty wzroku, impotencji, czy zakażeń prowadzących do amputacji kończyn.

Przy zastosowaniu właściwego leczenia wpływ cukrzycy na życie chorego można zminimalizować. Nawet osoby cierpiące na cukrzycę typu 1 mogą cieszyć się długim życiem w  zdrowiu, jeżeli będą ściśle kontrolować poziom cukru we krwi. Ponadto bardzo istotnym elementem kontroli przebiegu cukrzycy są:

  • Zdrowe i regularne odżywianie
  • Stosowanie zaleconego leczenia (insulina, leki przeciw cukrzycowe)
  • Codzienne stosowanie właściwych ćwiczeń fizycznych
  • Systematyczne pogłębianie wiedzy diabetologicznej

(PSSE w Jaśle)

Back to top button