Ocalić od zapomnienia. Plenery malarskie w Wiśniowej
„Wiśniowa malarstwem pachnąca” to tytuł wystawy, która zainaugurowała działalność Galerii Jasielskiego Domu Kultury po modernizacji budynku. Uroczysty wernisaż odbył się 11 lutego br.
Na wystawie, która będzie czynna do końca marca br. obejrzeć można około 40 prac uczestników VIII Pleneru Malarskiego w Wiśniowej. – Ta wystawa jest plonem ubiegłorocznego pleneru, który zdaniem znawców, jest na bardzo wysokim poziomie. Udało nam się zgromadzić artystów uznanych i zarazem pedagogów uczelnianych i oddanych animatorów kultury, którzy już wielokrotnie wystawiali swoje prace w kraju i za granicą. Ostatnio gościliśmy 6 artystów z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, 12 z Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz dwie młode artystki z gminy Wiśniowa – powiedział podczas wernisażu Andrzej Szypuła, prezes Towarzystwa im. Zygmunta Mycielskiego w Wiśniowej.
Plenery wiśniowskie zrodziły się ponad 8 lat temu z inicjatywy rzeszowskich środowisk artystycznych i malarskich w ogóle, a szczególnie Jacka Kawałka, wieloletniego dyrektora Zespołu Szkół Plastycznych w Rzeszowie, który pochodzi z Jasła. – Historie malarskich tradycji w Wiśniowej sięgają okresu przedwojennego, kiedy do gościnnego domu państwa hrabiów Mycielskich przyjeżdżali znakomici artyści z Józefem Czapskim na czele oraz całą plejadą artystów, zwłaszcza krakowskich. Helena i Jan Mycielscy studiowali na ASP w Krakowie, zapraszali więc swoich mistrzów, przyjaciół, studentów. I tak zrodziła się tradycja malarskich spotkań w Wiśniowej – dodaje prezes Szypuła.
Poprzez organizację tych plenerów organizatorzy próbują nawiązać do tradycji sprzed 70 lat, czerpiąc jednocześnie z powojennej historii. – Myślę jednak, że artyści zapatrzeni są we współczesność, na to co ich otacza, to co czują. Ale równocześnie nawiązują do przeszłości, co można odnaleźć w niektórych obrazach – mówi szef Towarzystwa im. Zygmunta Mycielskiego.
Podczas tych spotkań odbywają się także sympozja naukowe, poświęcone problemom malarstwa.
W wernisażu uczestniczyli samorządowcy ze Strzyżowa: radni powiatu strzyżowskiego Małgorzata Książek i Grzegorz Tomaszewski oraz miłośnicy malarstwa. Natomiast samorząd jasielski reprezentowali: Elwira Musiałowicz – Czech, wiceburmistrz, Henryk Rak, przewodniczący Rady Miejskiej Jasła i wiceprzewodnicząca Urszula Czyżowicz oraz radni miejscy.
(JDK)