terazJaslo.pl
BĄDŹ NA BIEŻĄCO
ZAPROSZENIE
INFORMACJE

Pierwszy roczny kurs PAW zakończony

20. zjazd kursantów Podkarpackiej Akademii Wina w Jaśle zakończył roczne zajęcia, których zadaniem było wykształcenie winiarzy praktyków, przygotowanych do samodzielnego prowadzenia winnicy i wyrobu wina na profesjonalnym poziomie.

Ostanie zajęcia, jakie organizatorzy przygotowali w ramach Kursu, prowadzone przez Monikę Bielkę-Vescovi poświęcone były praktyce sommelierskiej w gospodarstwie enoturystycznym i przy promocji wina. Dyplomowany, czołowy polski sommelier, właścicielka Szkoły Sommelerów w Krakowie, uczyła słuchaczy nie tylko teoretycznie, ale i praktycznie, na czym polega profesjonalny serwis wina, dobieranie win do potraw, z uwzględnieniem specyfiki polskich win i polskiej kuchni.

Zgodnie z założeniami organizatorów ostatni zjazd zakończył się nie tylko egzaminem dyplomowym sprawdzającym zdobytą wiedzę teoretyczną kursantów, którego w pierwszym terminie nie zdali 2 osoby. Praktyczna część egzaminu polegała na prezentacji wina dyplomowego, zrobionego samodzielnie przez kursantów pod nadzorem wykładowców PAW.

Rozdanie dyplomów odbyło się podczas uroczystej kolacji z udziałem burmistrza Jasła, Ryszarda Pabiana, który pogratulował sukcesu zarówno kursantom jak i prowadzącym Podkarpacką Akademię Wina w Jaśle. Należy podkreślić, że miasto Jasło jest partnerem organizacyjnym tego ambitnego przedsięwzięcia. Wszystkie działania szkoleniowe PAW, również Praktyczny Kurs Winiarstwa, który od rocznika 2016 zmienia nazwę na Studium Praktycznego Winiarstwa, nie są na działaniami komercyjnymi nastawionymi na zysk. Dzięki wsparciu finansowemu samorządu Jasła, szkolenia mogą być wyceniane poniżej kosztów organizacyjnych, co w znaczącym stopniu zwiększa dostępność działań prowadzonych przez PAW.

Opinie absolwentów PAW są zgodne: warto było skorzystać z oferty rocznych zajęć.

Ten Kurs to nie tylko teoretyczna i praktyczna nauka winiarstwa – to wielka przygoda życia! Po spotkaniu z panem Romanem Myśliwcem wszystko co dotychczas miałeś w głowie na temat wina wywraca się do góry nogami i zaczynasz życie od początku. Nowe życie. Najpierw działka: przygotowanie gruntu pod winnicę, plan nasadzeń, wybór i zamówienie sadzonek a do tego równolegle uruchamiasz profesjonalną przetwórnię, bo przecież nie może wylecieć z głowy wszystko to czego się nauczyłeś na Kursie! O nowych przyjaźniach i poznaniu osób tej samej pasji nawet nie wspominam. Żal, że Kurs się już kończy… Zaczynam zazdrościć kolejnemu rocznikowi – teraz wszystko co najpiękniejsze przed Nimi – mówi Zbigniew Edward Duda, który wraz z żoną Moniką przez cały rok przyjeżdżał na szkolenia do Jasła z Kielc. – Nie jestem osobą egzaltowaną, raczej realistą twardo stąpającym po ziemi, domowe „wina” robiłem od trzydziestu lat, a mimo to Roczny Praktyczny Kurs PAW odmienił moje życie.

Ta roczna przygoda z PAW odmieniła moje życie. I to w sposób bardzo przyjazny. Pamiętam jak ponad rok temu poszukiwałem sposobu na połączenie przyjemnego z pożytecznym. O winie wiedziałem nie za wiele. Ale czasami spotykając jego prawdziwych pasjonatów czułem, że to może być również mój sposób na życie – wspomina Jarosław Mazurek z Biagieńca koło Wrocławia, który zdecydował, że jeszcze tej wiosny zacznie sadzić 6-hektarową winnicę. – Zgłaszając swoją chęć uczestniczenia w kursie miałem jednak mieszane uczucia. Nie wiedziałem kim są organizatorzy, wykładowcy, nie wiedziałem czym zajmujecie się na co dzień. Do tego ta odległość i dwadzieścia parę weekendów wyrwane rodzinie i obowiązkom zawodowym. Dopiero bezpośredni kontakt z nimi przekonał mnie, że dam radę. Teraz nie za bardzo sobie mogę wyobrazić, że już nie będę co drugi tydzień wstawał o 3:45 i pędził do Jasła pustą autostradą. To był naprawdę fajny rok. I wierzę, że po wielokroć będziemy się spotykać czy to na naszej Lawendowej Winnicy w Bagieńcu, czy to w Jaśle.

Zajęcia rocznego Studium Praktycznego Winiarstwa 2016 ruszają już 30 stycznia br.

Podkarpacka Akademia Wina to sztandarowe przedsięwzięcie Fundacji na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa „Galicja Vitis”, partnerem projektu jest Miasto Jasło.

DSCN7833

DSCN7969

DSCN7970

DSCN7985

DSCN8020

DSCN8021

(Fundacja „Galicja Vitis”)

Back to top button