Andrzej Stasiuk w jasielskiej Bibliotece (zapowiedź)
Wszystkich miłośników prozy Andrzeja Stasiuka zapraszamy na spotkanie autorskie w dniu 6 października 2015 roku o godz. 17.00 do Czytelni Głównej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle, ul. Kościuszki 47. Będzie to ostanie wydarzenie w ramach X Jasielskiego Festiwalu Literackiego i Regionalnego.
Proza wspomnieniowa Andrzeja Stasiuka zawiera coraz więcej gorzkich rozliczeń. To nie jest tylko sentymentalne pisanie o czasie przeszłym, którego znaczenie autor wciąż podkreśla. „Wschód” jest zapisem rozważań o tej części tego, co minione, z czym nie do końca się oswoiliśmy. Z czymś, co zostało zabrane przedwcześnie; niezrozumiane właściwie, wyparte z myśli, pożegnane wraz z etapem przełomowych zmian. Jest też wyraźnym spoglądaniem w przyszłość. Nie tylko wówczas, gdy na rosyjsko-chińskiej granicy Stasiuk z niepokojem spogląda na kapitalistyczne Manzhouli mające straszyć Rosjan zapowiedzią rozmachu i siły sąsiada. Nie tylko wtedy, gdy rozmyśla o własnej śmierci, konfrontując się z nagim, bezwstydnym i pozbawionym intymności jej obrazem na mongolskim stepie. Przyszłość to swoiste imaginarium Stasiuka, niepewny koniec losu tułacza, gdzieś zarysowany jedynie cel życiowej wędrówki i czas, który przecież jeszcze nie istnieje, ale zapowiada go wiele z tego, co kryje się w świadomie przeżytej przeszłości. – pisał Jarosław Czechowicz o książce „Wschód” wydanej w 2014.
Andrzej Stasiuk – prozaik, dramaturg, eseista, współwłaściciel wydawnictwa Czarne. Autor kilkudziesięciu książek, wśród których są m.in. „Mury Hebronu” (1992), „Biały kruk”(1995), „Opowieści galicyjskie” (1995), „Dukla” (1997), „Dwie sztuki (telewizyjne) o śmierci” (1998), „Dziewięć” (1999), „Jadąc do Babadag” (2004), „Fado” (2006), „Taksim” (2009), „Dziennik pisany później” (2010), „Grochów” (2012) oraz „Wschód” (2014). W 2000 r. wspólnie z Jurijem Andruchowyczem wydał tom „Moja Europa. Dwa eseje o Europie zwanej Środkową”, a także zbiór swoich szkiców o literaturze „Tekturowy samolot”.
Laureat licznych nagród i wyróżnień literackich, m.in. Nagrody Fundacji im. Kościelskich (1995), Nagrody im. Samuela Bogumiła Lindego (2002), Nagrody Literackiej Nike (2005 – za „Jadąc do Babadag”) czy Nagrody Literackiej Gdynia (2010) oraz Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2011 w dziedzinie literatury. Publikował swoje felietony na łamach „Tygodnika Powszechnego” i „Gazety Wyborczej”.
Jego książki przetłumaczono na wiele języków, m.in. angielski, niemiecki, francuski, węgierski, holenderski, czeski, hiszpański, rosyjski, szwedzki, ukraiński i włoski.
(MBP w Jaśle)