Ortograficzne zmagania uczniów miejskich szkół. Laureaci uhonorowani piórami od burmistrza
Uczniowie jasielskich szkół podstawowych i gimnazjalnych zmagali się dzisiaj z dyktandem, w którym nagrodą główną były dwa wieczne pióra ufundowane z prywatnej kolekcji przez burmistrza miasta Ryszarda Pabiana. Treść ortograficznego sprawdzianu nawiązywała oczywiście do motywu przewodniego konkursu. W zmaganiach wzięło udział blisko sześćdziesięcioro dzieci.
Gospodarzem finału miejskiego konkursu pod hasłem „O pióro Burmistrza Miasta Jasła” adresowanego do uczniów klas piątych i szóstych szkół podstawowych oraz wszystkich gimnazjalistów był Zespół Szkół Miejskich nr 4. Wzięło w nim udział blisko sześćdziesięcioro dzieci reprezentujących placówki edukacyjne podległe miastu, zwycięzcy eliminacji na etapie szkolnym.
– Pomysłodawcą tego konkursu jest burmistrz miasta Jasła Ryszard Pabian. Ogromnie leży mu na sercu, aby dzieci, młodzież jasielska posługiwały się piękną, poprawną polszczyzną. Dlatego też ofiarował z prywatnej kolekcji jako nagrodę główną piękne biura. Konkurs był dwuetapowy. W macierzystych szkołach uczniów przeprowadziliśmy nieco wcześniej test ortograficzny i zwycięzcy tego testu znaleźli się tutaj, aby napisać dyktando ortograficzne. Celem tego konkursu jest popularyzowanie poprawnej polszczyzny, kultury języka polskiego. – mówi Aleksandra Dacyl, kierownik Wydziału Oświaty Urzędu Miasta w Jaśle, przewodnicząca komisji konkursowej.
Uczniowie pisali dzisiaj dyktando, którego treść bezpośrednio nawiązywała do motywu przewodniego konkursu – wiecznego pióra. W pewnym momencie młodsi odłożyli długopisy natomiast gimnazjaliści kontynuowali pisanie tekstu o wyższym stopniu trudności.
– Dyktando było o wiecznym piórze, jego walorach i prestiżu związanym z jego używaniem. Oceniamy, że poziom trudności był średni aczkolwiek zawierało ono pułapki językowe, wyrazy rzadko używane i sporo wyrazów z trudnością ortograficzną. – podkreśla Aleksandra Dacyl.
„Jego miłośnicy twierdzą, że pisanie na co dzień wiecznym piórem w ogóle nie męczy palców. Kształtuje ponadto kaligraficzne pismo. Przywiązujemy się do wiecznego pióra, ponieważ korzystanie z niego wymaga szczególnej troski i uwagi”.
– fragment dyktanda
Za główny cel przedsięwzięcia organizatorzy przyjęli pogłębianie znajomości zasad polskiej ortografii i interpunkcji, doskonalenie już posiadanych umiejętności w stosowaniu tych zasad, a przede wszystkim rozwijanie zainteresowania językiem ojczystym będącym składnikiem dobra kulturowego naszego narodu.
Sprawdzian oceniała komisja, w skład której weszli: Aleksandra Dacyl, Renata Łaba (inspektor w Wydziale Oświaty Urzędu Miasta) oraz nauczycielki języka polskiego z dwóch szkół średnich – Bożena Gogosz (Zespół Szkół nr 4 – „Ekonomik”) i Agnieszka Żeromska-Sroka (II Liceum Ogólnokształcące im. ppłk. Józefa Modrzejewskiego).
Na laureatów obu kategorii wiekowych, oprócz tytułowego pióra ufundowanego przez burmistrza miasta Jasła Ryszarda Pabiana, czekały także nagrody rzeczowe.
– Przygotowaliśmy poradniki językowe, a także encyklopedie, słowniki etymologiczne, słowniki poprawnej polszczyzny, a także interesujące lektury do czytania. – dodaje Dacyl.
Podobne konkursy organizowane były już wcześniej przez poszczególne szkoły, dopiero w tym roku przyjęły miejski charakter.
LAUREACI
Szkoły podstawowe
I miejsce – Maciej Ochwat (Szkoła Podstawowa nr 8 w ZSM 5 w Jaśle)
II miejsce – Dawid Pszczoła (Szkoła Podstawowa nr 4 w Jaśle)
III miejsce – Klaudia Ząbik (Szkoła Podstawowa nr 2 w Jaśle)
Wyróżnienia – Emilia Cichoń (Szkoła Podstawowa nr 7 w Jaśle), Wiktoria Rączka (Szkoła Podstawowa nr 2 w Jaśle), Karolina Czekaj (Szkoła Podstawowa nr 6 w ZSM 1 w Jaśle)
Gimnazja
I miejsce – Anna Pogorzelska (Gimnazjum nr 2 w ZSM 3 w Jaśle)
II miejsce – Emilia Kardaś (Społeczne Gimnazjum w ZSS w Jaśle)
III miejsce – Przemysław Żychowski (Gimnazjum nr 1 w Jaśle)
Wyróżnienia – Karolina Myśliwiec (Gimnazjum nr 2 w ZSM 3 w Jaśle), Marlena Łopatkiewicz (Gimnazjum nr 1 w Jaśle), Franciszek Koszelnik (Gimnazjum nr 4 w Jaśle)
(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl