terazJaslo.pl
BĄDŹ NA BIEŻĄCO
ZAPROSZENIE
INFORMACJE

Mała Aula Uniwersytetu Rzeszowskiego nosi imię wicemarszałka Sejmu Stanisława Zająca

Z wnioskiem o upamiętnienie Stanisława Zająca współtwórcy ustawy o utworzeniu Uniwersytetu Rzeszowskiego, wicemarszałka Sejmu, posła i senatora, tragicznie zmarłego w katastrofie smoleńskiej zwróciło się jasielskie Stowarzyszenie im. Senatora Stanisława Zająca.

Fot. © archiwum Stowarzyszenia
Fot. © archiwum Stowarzyszenia

Senat uczelni podjął uchwałę w tej sprawie jednogłośnie. Uroczystość, która odbyła się w dniu 26 stycznia br. na uniwersytecie, zgromadziła najbliższą rodzinę S. Zająca, duchownych, parlamentarzystów, władze samorządowe, przedstawicieli służb mundurowych i instytucji, środowisko naukowe Podkarpacia, członków stowarzyszenia.

Tablicę upamiętniającą osobę Stanisława Zająca odsłoniła żona Alicja Zając. Poświęcił ją ksiądz biskup Kazimierz Górny. Szczególne zasługi Stanisława Zająca w powołaniu w 2001 roku uniwersytetu przedstawił rektor prof. Aleksander Bobko. Dodał, że znajdująca się przed wejściem do auli tablica ma również wymiar uczczenia ofiar katastrofy smoleńskiej. – Na Uniwersytecie Rzeszowskim jest miejsce, w którym ta narodowa tragedia jest w sposób materialny odnotowana – zaznaczył prof. A. Bobko.

Fot. © archiwum Stowarzyszenia
Fot. © archiwum Stowarzyszenia

Postać Stanisława Zająca przybliżył prezes Stowarzyszenia im. Senatora Stanisława Zająca Jerzy Sołtys. – Marszałek, poseł, senator, sędzia, mecenas – przywołanie tylko tych obszarów jego działalności to dowód, iż służył ojczyźnie i swym rodakom; służył dobrze więc zasłużył na to wielkie wyróżnienie. W ilu dobrych dziełach mógł jeszcze uczestniczyć, ilu ludziom mógł nieść pomoc, ile instytucji mógł ratować z opresji gdyby nie dzień 10 kwietnia 2010 r. – mówił J. Sołtys. – Stanisław Zając był współtwórcą – więc razem z innymi podjął i doprowadził do końca dzieło powołania Uniwersytetu Rzeszowskiego. Są z nami państwo, którzy razem z marszałkiem Zającem w owym czasie pracowali. Za to dziękujemy, dziękujemy za ten przykład pracy dla dobra wspólnego, pracy ponad podziałami – dodał.

Kończąc wystąpienie Jerzy Sołtys zaznaczył, że „gdyby Staszek mógł stanąć pośród nas i gdyby mógł odpowiedzieć na pytanie jak przyjmuje to wyróżnienie zapewne wskazałby innych godnych uznania. Był człowiekiem skromnym – nie zabiegał o nagrody, zaszczyty czy wyróżnienia. Mówił do swych najbliższych, również i do mnie, że w polityce potrzebny jest wyraźny cel i trwałość w dążeniu do jego osiągnięcia. Dla niego celem było dobro ojczyzny, szansa dla Rzeszowa, Jasła, Lubaczowa czy Jarosławia, szansa na rozwój – na kształcenie młodzieży”.

Burmistrz Jasła Ryszard Pabian przypomniał zebranym, że S. Zając był Honorowym Obywatelem Jasła. – Zapisał się znacząco w historii Jasła, o czym świadczą liczne przedsięwzięcia zrealizowane z jego wsparciem – mówił Burmistrz Ryszard Pabian.

Osobę S. Zająca wspominali także jego koledzy parlamentarzyści, podkreślając jak dużym wyzwaniem i wysiłkiem było doprowadzenie do uchwalenia ustawy o utworzeniu Uniwersytetu Rzeszowskiego, szczególnie w kontekście kończącej się III kadencji Sejmu.

Uniwersytet Rzeszowski funkcjonuje do października 2001 r., kształci każdego roku ponad 20 tysięcy studentów.

(Stowarzyszenie im. Senatora Stanisława Zająca)

Back to top button