Czwarty rok akademicki na Jasielskim Uniwersytecie Dziecięcym uroczyście zakończony
Najmłodsi studenci z naszego miasta odebrali dzisiaj drobne upominki i pamiątkowe dyplomy potwierdzające ich udział w wykładach i warsztatach realizowanych od października 2013 roku do czerwca 2014 roku. To blisko setka dzieci w wieku od pięciu do dziesięciu lat, która przez ostatnich kilka miesięcy chłonęła wiedzę w ramach innowacyjnego na skalę województwa podkarpackiego projektu edukacyjnego.
Zanim jednak mali absolwenci Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego odebrali z rąk zastępcy burmistrza Jasła Leszka Znamirowskiego i rektora Podkarpackiej Szkoły Wyższej im. bł. ks. Władysława Findysza w Jaśle prof. nadzw. dr. inż. Stanisława Polańskiego przez dwa semestry uczestniczyli w specjalnie przygotowanych dla nich wykładach i warsztatach tematycznych. Dzieci w wieku od pięciu do dziesięciu lat, które zostały zakwalifikowane w ramach prowadzonego od 25 września 2013 roku do wyczerpania limitu stu wolnych miejsc naboru, zostały podzielone na pięć grup, którym przyporządkowano kolory: żółty, pomarańczowy (młodsi), czerwony, zielony i niebieski (starsi).
W semestrze zimowym grupy młodsze brały udział w zajęciach interaktywnych prowadzonych przez Centrum Edukacji SOWA przy ulicy Kościuszki 1. „Eksperymenty małego Einsteina: Kwaśne czy zasadowe?”, „Skarby ziemi. Poznaj skały i minerały, które ziemię zbudowały”, „Eksperymenty małego Einsteina: Czy ja mogę być chemikiem?” i „Matematyka dla Smyka” to tematy skupiające się wokół dyscyplin naukowych: humanistyki, matematyki, przyrody, kultury i historii.
Z kolei starsi zostali zaproszeni na wykłady do sali narad Urzędu Miasta Jasła, gdzie z prezentacjami wystąpili: dr Witold Zawadzki i dr Grzegorz Brzezinka („Tęczowa fizyka czyli opowieść o kolorach”), dr Marcin Lis z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie („Czy zwierzęta myślą tak jak ludzie?” – elementy zoopsychologii i etologii zwierząt ) i dr inż. Agnieszka Lisowska-Lis z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie („Co zrobić aby mniej zanieczyszczać naszą planetę?”).
„Anatomia dla Smyka”, „Eksperymenty małego Einsteina” i „Z biologią na Ty” to tematy zajęć realizowanych w Centrum Edukacji SOWA w semestrze letnim. Ponadto studenci Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego mieli okazję wybrać się do Obserwatorium Astronomicznego przy I Liceum Ogólnokształcącym im. króla Stanisława Leszczyńskiego, gdzie odbyły się warsztaty astronomiczne „Karpackie niebo”. W Medycznej Szkole Policealnej im. prof. Rudolfa Weigla zorganizowano warsztaty „Z jak zdrowie”.
Po ośmiu miesiącach nauki na czwartym roku Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego jego uczestnicy odebrali dyplomy potwierdzające status absolwenta. Wytrwałości gratulował im wiceburmistrz miasta Leszek Znamirowski.
– Myślę, że niekonwencjonalny i innowacyjny sposób przekazywania wiedzy, łamanie barier i różnego rodzaju przeszkód sprzyja temu, że rozwija umysły młodych „studentów”. Kontynuujemy Jasielski Uniwersytet Dziecięcy poprzez Jasielską Ligę Naukową z LOTOSem, a starsza młodzież w projekcie „Miasto negocjacji”. Chciałem serdecznie podziękować również rodzicom, którzy przez cały rok poświęcali czas i przychodzili tutaj z dziećmi. Nie odbył by się ten Juniwersytet bez pracowników Wydziału Kultury, Sportu i Spraw Społecznych Urzędu Miasta, ponieważ zapewniali oni stronę organizacyjną. Dziękuję panu rektorowi za wypożyczenie nam sali na inaugurację i zakończenie Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego. Dziękuję osobom, które prowadziły ćwiczenia i wykłady. Dziękuję wszystkim instytucjom, które włączyły się w realizację Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego. – powiedział.
Wiceburmistrz Jasła podziękował również wolontariuszom, którzy pomagali rozbudzać wśród najmłodszych pasję poznawania świata i koordynować sprawną organizację poszczególnych zajęć.
Do gratulacji dla absolwentów Juniwersytetu, bo tak w skrócie przyjęła się nazwa dla Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego, dołączył się również Podkarpacki Wicekurator Oświaty w Rzeszowie Antoni Wydro.
– My przemawiający jesteśmy w bardzo uprzywilejowanej sytuacji. Mamy niezapomniany widok przed sobą. To uśmiechnięte oblicza najmłodszych studentów Jasła związane z zakończeniem bardzo poważnego przedsięwzięcia. Wszak to zakończenie zajęć uniwersytetu dziecięcego w Jaśle. Myślę drodzy studenci, że otrzymaliście niesamowitą sprawę, którą wykorzystujecie, możliwość ciągłego pytania, ciągłego poszukiwania, ciągłego spotykania się z ludźmi, którzy mają coś ważnego i ciekawego do powiedzenia. I tak było przez cały rok. Pozwólcie, że chociaż w dwóch zdaniach podziękuję inicjatorom powstania tego uniwersytetu. Pamiętam jak przed kilku laty on powstawał. Jak i wszystkim tym, którzy przyczynili się do tego, że te zajęcia są bardzo atrakcyjne. Życzę Wam, abyście nie zatracali tej ciekawości, również w czasie nadchodzących wakacji. Abyście poznawali świat i później z nową energią, pełnymi siłami i nową wiedzą trafili na nowy rok szkolny i nowy rok akademicki, bo jak mniemam chętnie zapiszecie się na przyszły rok do tego właśnie uniwersytetu. – powiedział.
W uroczystym zakończeniu roku akademickiego 2013/2014 uczestniczyli również: doradca Wojewody Podkarpackiego Elwira Musiałowicz-Czech, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle Grażyna Leńczuk, kierownik Wydziału Kultury, Sportu i Spraw Społecznych Urzędu Miasta w Jaśle Bożena Molska-Olbrot, kierownik szkolenia praktycznego w Medycznej Szkole Policealnej w Jaśle im. prof. Rudolfa Weigla w Jaśle Joanna Frączek i kierownik Obserwatorium Astronomicznego w Jaśle Ryszard Prajsnar.
Wręczenie dyplomów oraz drobnych upominków dla dzieci biorących udział w Juniwersytecie miało uroczystą oprawę, którym oprócz obecności znamienitych gości było odegranie hymnu państwowego. Przedstawiciele delegowani z poszczególnych grup wzięli udział w symbolicznym egzaminie praktycznym z nabytej podczas zajęć wiedzy. Oprawę artystyczną zapewnili uczestnicy zajęć z Młodzieżowego Domu Kultury.
Jasielski Uniwersytet Dziecięcy to projekt współfinansowany w ramach kampanii „Postaw na rodzinę” z Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii. Była to czwarta edycja przedsięwzięcia, zainicjowanego w 2011 roku przez partnerów: Miasto Jasło, Powiat Jasielski, Podkarpacką Szkołę Wyższą im. bł. ks. Władysława Findysza z siedzibą w Jaśle, Wyższą Szkołę Biznesu – National-Louis University z siedzibą w Nowym Sączu, Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle oraz Grupę Nowy Styl. Wiceburmistrz Jasła Leszek Znamirowski zapowiedział już kontynuację przedsięwzięcia w kolejnym roku akademickim.
POSŁUCHAJ:
Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl