220. rocznica insurekcji Kościuszkowskiej w Jaśle
Mija dzisiaj 220. rocznica insurekcji Kościuszkowskiej. Powstania narodowego, które pokazało, że my Polacy potrafimy jednoczyć się, wspólnie stanąć w obronie własnych przekonań i walczyć o swoją Ojczyznę. Pamiętać należy również, że w tym roku przypada 25. rocznica naszej demokratycznej Ojczyzny i tym bardziej zależy nam na wyeksponowaniu wydarzeń z historii naszego narodu, by uświadomić jak ważną wartością jest wolność. – powiedział burmistrz Jasła Andrzej Czernecki podczas lokalnych uroczystości upamiętniających tamto wydarzenie.
Rocznicowe obchody odbyły się w dwóch miejscach: najpierw na płycie Rynku zainscenizowano przysięgę Tadeusza Kościuszki, chwilę później w Parku Miejskim nastąpiła uroczysta zmiana warty przed jego pomnikiem. Gospodarz miasta w swoim okolicznościowym wystąpieniu podkreślił, że „sukmana chłopska i kosa osadzona na sztorc stały się symbolem tego zrywu niepodległościowego”. Stąd obecność kosynierów z Cieklina i Bieździedzy, oddziału Gwardii Narodowej oraz ułanów ze Szwadronu Podkarpacie w barwach 20. Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego.
– Dzisiaj chcemy pokazać wszystkim państwu, mieszkańcom Jasła i ziemi jasielskiej oraz naszym gościom obchody insurekcji kościuszkowskiej w zupełnie nowej, historycznej odsłonie. Tego typu uroczysta inscenizacja na naszym Rynku i przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki odbywa się w naszym mieście po raz pierwszy. Chcemy pokazać klimat i nastrój tamtych dni. Wierzę, że to będzie dla nas ważne i zapadające w pamięć wydarzenie. – podkreślił Andrzej Czernecki.
Lokalne uroczystości 220. rocznicy insurekcji Kościuszkowskiej uświetniła Miejsko-Kolejowa Orkiestra Dęta, w której wykonaniu mogliśmy usłyszeć pieśni z przełomu XVIII i XIX wieku.
Zapraszamy do naszej fotorelacji z tego wydarzenia:
Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl