Chcą podzielić się życiem z innymi
100 jaślan oddało swoje próbki krwi rejestrując się w bazie potencjalnych dawców szpiku, podczas akcji przeprowadzonej w niedzielę (8 bm.) w Jaśle przez Fundację DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska. Był wśród nich burmistrz Jasła Andrzej Czernecki.
Akcja pod hasłem „Dzień szpiku kostnego dla Zbigniewa i innych” została zorganizowana przez przyjaciół Zbigniewa Sanockiego, burmistrza Jedlicza, który we wrześniu br. dowiedział się, że ma ostrą białaczkę szpikową. Przeprowadziła ją największa w Polsce organizacja poszukująca dawców, w której dotychczas zarejestrowanych zostało blisko 400 tys. dawców. Tylko w tym roku DKMS Polska przeprowadziła blisko 600 akcji, podczas których zarejestrowała około 135 tys. dawców komórek macierzystych.
Podczas Akcji „Dzień szpiku kostnego dla Zbigniewa i innych” przeprowadzonej dzień wcześniej w Krośnie zarejestrowało się 43 potencjalnych dawców, a kilka tygodni wcześniej w Jedliczu – 107.
Pobrane próbki są badane w specjalistycznym laboratorium, a dane przekazywane anonimowo (wiek, płeć, antygeny HLA) do Światowego Rejestru Dawców Szpiku (BMDW), w którym zarejestrowanych zostało już około 22 milionów osób, które zadeklarowały chęć podzielenia się – w razie zgodności genetycznej – szpikiem bądź komórkami macierzystymi z chorymi na białaczkę.
Z danych zgromadzonych w ogólnoświatowym rejestrze korzystają chorzy z całego świata, dla których przeszczep jest często ostatnią szansą na uratowanie życia. Poszukiwaniem dawców zajmują się specjalne ośrodki.
Tylko w 2009 roku z ogólnoświatowej bazy dawców skorzystało 190 pacjentów z Polski. Dawcami dla 135 z nich były osoby z zagranicy, w tym 110 dawców z Niemiec, a z nich – 91 zarejestrowanych w bazie DKMS Niemcy.
Spośród osób zarejestrowanych przez DKMS Polska dotychczas dawcami zostało 866 osób. Przekazali swój szpik bądź komórki macierzyste (pobierane w Polsce) chorym na całym świecie, od Argentyny po Turcję, w tym wielu dzieciom.
(UMJ)