terazJaslo.pl
BĄDŹ NA BIEŻĄCO
KULTURA | ROZRYWKA | EDUKACJA

Świat bliżej nas

Młodzieżowy Dom Kultury już po raz kolejny obchodził w swojej placówce Tydzień Edukacji Globalnej. W ramach tej inicjatywy, która ma na celu uświadomienie społeczeństwa o potrzebie mówienia o sprawach globalnych, zorganizowane zostały dwa spotkania.

Fot. © MŁODZIEŻOWY DOM KULTURY W JAŚLE

Program każdego z nich był podobny, jednak skierowane były do różnych grup odbiorców. Odbyły się one 22 oraz 26 listopada 2013 r. (spotkanie to zorganizowane zostało również w ramach międzynarodowej kampanii 16 Dni Przeciw Przemocy Wobec Kobiet).

Spotkania rozpoczęły się od wystąpienia Adama Fundakowskiego, który opowiadał o swoim prawie 2-letnim pobycie w egzotycznym Peru, a nie były to na pewno wczasy all –inclusive. Pan Adam swój czas w tym kraju spędził bardzo aktywnie, żył blisko miejscowych ludzi chcąc poznać ich zwyczaje, a przede wszystkim ich codzienne problemy. Przebywał wśród ludności zamieszkującej wysokie Andy, a także pewien czas spędził w głębi dżungli. Oprócz zwiedzania Peru, zdobywania tamtejszych szczytów górskich itp. pan Adam starał się pomagać Peruwiańczykom np. poprzez pomoc kobietom, które są maltretowane i wykorzystywane przez swoich mężów. Przebywał on również przez pewien okres czasu w slumsach, gdzie próbował pokazać mieszkańcom pewną alternatywę dla panującej tam przemocy – szczególnie dzieciom ulicy, które nie zaznały innego życia i nie wiedzą do końca, co jest dobre a co złe. Pan Adam przeżył w Peru miłe chwile, ale także doświadczył wielu trudnych momentów, o których opowiedział zgromadzonym widzom. Pokazał on także fotografie, które były ilustracją do jego opowieści i pokazywały piękno, oraz egzotykę tego dalekiego kraju.

Publiczność miała okazję także poznać inne odległe zakątki świata dzięki projekcji filmu „Głód”, reż. Karin Steinberger i Marcus Vetter, Niemcy 2010. Film ten wyjaśniał złożoność przyczyn problemu głodu na świecie, pokazywał jak mieszkańcy różnych krajów radzą sobie z brakiem pożywienia, a także pokazywał pewne rozwiązania, które mogłyby ten stan poprawić. Mało, kto bowiem wie, że w świecie gdzie wielu ludzi umiera z głodu jest tyle żywności, że można by nią wyżywić jeszcze jedną planetę taką jak Ziemia.

Publiczność mogła obejrzeć film „Głód” dzięki pomocy Stowarzyszenia Polska Zielona Sieć, które prowadzi kampanię Wyżywić Świat, mającą na celu uświadamianie społeczeństwa o problemie głodu na świecie, a także doraźną pomoc ludziom cierpiącym z tego powodu.

(MDK w Jaśle)

Back to top button