terazJaslo.pl
BĄDŹ NA BIEŻĄCO
KULTURA | ROZRYWKA | EDUKACJA

Tydzień Zakazanych Książek (zapowiedź)

GBP w Szebniach

Gminna Biblioteka Publiczna w Jaśle z/s w Szebniach zaprasza w dniach 22 – 28 września 2013 roku na Tydzień Zakazanych Książek.

Podobnie jak przed rokiem aktywnie włączyliśmy się w akcję i przygotowujemy WYSTAWĘ ZAKAZANYCH KSIĄŻEK, lekcję biblioteczną oraz konkurs wiedzy o zakazie czytania aresztowanych woluminów.

Tydzień Zakazanych Książek (Banned Books Week) wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i jest ściśle związany z pierwszą poprawką do amerykańskiej Konstytucji, która mówi o wolności słowa. Jest to jedno z tych praw, do których Amerykanie przywiązują duże znaczenie. Prawo do wolności słowa traktują bardzo poważnie, jako prawo podstawowe, w pewien sposób są z niego dumni – jako z uosobienia ich wolności.

Chcemy, aby Tydzień Zakazanych Książek w naszych Bibliotekach był nie tylko akcją uświadamiającą, ale żeby był okazją do zainteresowania ciekawymi przypadkami z historii literatury, zachęcił do czytania, także wydawnictw, którym przypięto łatkę niepoprawności politycznej i obyczajowej.

Wśród 68 zakazanych książek znalazły się następujące publikacje:

Biblia
W 1942 r. w III Rzeszy, kiedy ogłoszono doktrynę Narodowego Kościoła Rzeszy, próbowano wyeliminować wszelkie przejawy chrześcijaństwa. W związku z tym zakazano używania Biblii, którą miała zastąpić „Mein Kampf”.

Cierpienia młodego Wertera / Johan Wolfgang Goethe
Powieść wywierała bardzo duży wpływ na czytelników: ubierali się oni jak główny bohater, znacznie też wzrosła liczba samobójstw (samobójcy umierali z egzemplarzem książki w kieszeni). Publikacja książki została zakazana przez kościół, z powodów religijnych i społecznych. Zdaniem duchownych nakłaniała ona do samobójstwa. W 2007 r. znalazła się na tzw. indeksie Giertycha.

Doktor Żywago / Borys Pasternak
Zakazana w Rosji do 1988 r. za antywojenny, kontrrewolucyjny wydźwięk i krytykę stalinizmu. Kiedy w 1958 r. Pasternakowi przyznano Literacką Nagrodę Nobla, został zmuszony do odmowy jej przyjęcia. Jedna z najczęściej cenzurowanych książek wg Jonathona Greena.

W maju 2007 roku w Polsce ówczesny Minister Edukacji Narodowej zmienił kanon lektur szkolnych, wykreślając tytuły następujących lektur: Ferdydurke/W. Gombrowicza, Szewcy/Witkacego, Faust/J.W. Goethe, Proces/Kafki, Zbrodnia i kara/F. Dostojewskiego, Inny świat/G. Herling Grudziński oraz Jądro ciemności/J. Conrada.

Książki znajdujące się na liście zakazanych zostaną przez nas aresztowane.  Wszystkich, którym los tych książek nie jest obojętny zapraszamy „na widzenia” w godzinach otwarcia biblioteki. Zakazana literatura będzie także oznaczona znaczkiem „książka pod napięciem”, aby każdy kto przyjdzie do biblioteki wiedział, „że nie można ich wypożyczyć i czytać”.

(GBP w Jaśle z/s w Szebniach)

Back to top button