Prerafaelici – buntownicy królowej Wiktorii
Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zaprasza do obejrzenia wystawy o malarzach, którzy wstrząsnęli wiktoriańską Anglią.
W 1848 r. trzej młodzi malarze Royal Academy w Londynie założyli Bractwo Prerafaelitów. Byli to: William Holman Hunt, John Everett Millais i Dante Gabriel Rossetti. Początkowo miało ono tajny charakter i tylko skrót PRB (Pre-Raphaelite Brotherhood) niepokoił odbiorców. U jego podłoża leżało poczucie ogromnej niechęci do oficjalnego malarstwa, akademickich metod nauczania i obyczajów epoki. Rzucili więc wyzwanie tradycyjnemu rozumieniu sztuki i kostycznym metodom pracy. W manifeście opublikowanym w czterech numerach periodyku „The Germ” ogłosili, że będą malowali z natury, zachowując obiektywizm, prostotę i szczerość, wzorując się na najlepszych osiągnięciach dawnej sztuki. Naśladując prace poprzedników Rafaela, wykonywali drobiazgowe studia kolorów, odtwarzając blask i czystość barw. Nośnych i znaczących tematów szukali w Biblii i legendach arturiańkich. Krytycy widzieli w nich „zamęt oka i mózgu”. Ich publicystyczną tubą okazał się dopiero John Ruskin, jeden z najwybitniejszych krytyków sztuki owego czasu. Oprócz materialnego wsparcia opublikował w „Timesie” dwa listy w ich obronie.
Na upadek Bractwa złożyło się kilka przyczyn: Millais paradoksalnie zostaje wybrany członkiem Akademii, Hunt odbywa pielgrzymkę do Egiptu i zmienia całkowicie estetykę swoich prac. Jedynie Rossetti pozostaje jedynym kontynuatorem prerafaelickich tradycji, które przekazuje Edwardowi Burne-Jonsowi. Ich szczytne ideały w krótkim czasie zmieniły się w skandale towarzyskie. Jednak kobiety, które utrwalili na swoich płótnach wpisują się w kanon ponadczasowej urody, a sięgnięcie do tradycji literackich pozwoliło ich malarstwu przybrać wymiar uniwersalny.
Wystawę można obejrzeć od 18 czerwca do 31 sierpnia 2013, Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle, ul. Kołłątaja 1.
(MBP w Jaśle)