Polski Czerwony Krzyż wyróżnia honorowych dawców krwi
Obchody Światowego Dnia Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca, które przypadają 8 maja w rocznicę urodzin uważanego za ojca czerwonokrzyskiej idei oraz pierwszego laureata pokojowej nagrody Nobla Henry’ego Dunanta, zbiegły się w tym roku z jubileuszem 55-lecia honorowego dawstwa krwi. Osobom, które w ten bezinteresowny sposób ratują życie drugiemu człowiekowi, nadano tytuły zasłużonych honorowych dawców krwi i wręczono im okolicznościowe odznaki.
Obchody czerwonokrzyskiego święta odbyły się w Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. św. Jadwigi Królowej w Jaśle i stały się okazją do uhonorowania tych, którzy dzieląc się krwią, anonimowo ratują życie i zdrowie bliźniego. Jak wiemy, krwi nie można zastąpić innym preparatem czy lekarstwem, a jej zapotrzebowanie w trakcie operacji po wypadkach komunikacyjnych czy skomplikowanych urazach narządów każdego roku rośnie. Takich ludzi Polski Czerwony Krzyż docenił, wręczając im Odznakę „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi”. Przysługuje ona osobom, które w dowolnym czasie oddały określoną ilość krwi lub odpowiadającą danej objętości ilość innych jej składników.
Wyróżnionym gratulowali: drugi zastępca burmistrza miasta Leszek Znamirowski, dyrektor Gimnazjum nr 1 Kazimierz Mikrut oraz prezes Oddziału Rejonowego PCK w Jaśle Bogdan Konieczny.
Odznakę III stopnia wręczono: Annie Papciak i Marii Majchrowicz (co najmniej 5 litrów krwi lub odpowiadającą tej tej objętości ilość innych jej składników), Michałowi Witalisowi, Grzegorzowi Ochwatowi, Pawłowi Leśniakowi, Krystianowi Furmanowi i Grzegorzowi Filipowi (co najmniej 6 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość innych jej składników). Odznakę II stopnia: Andrzejowi Świeczyńskiemu, Jackowi Ostaleckiemu i Michałowi Kołeczkowi ( co najmniej 12 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość innych jej składników). Odznakę I stopnia: Andrzejowi Cholewiakowi (co najmniej 18 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość innych jej składników).
Odznaką Honorową Polskiego Czerwonego Krzyża II stopnia został uhonorowany Andrzej Pecka, członkowi Komisji Rewizyjnej Oddziału Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Jaśle, który oddał do tej pory ponad sześćdziesiąt litrów krwi.
Rekordzistą jest jednak skarbnik Oddziału Rejonowego PCK w Jaśle Stanisław Maciejowski z oddanymi honorowo siedemdziesięcioma litrami krwi.
Jak podkreśliła dr Maria Gąsiorowska z jasielskiego oddziału terenowego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie, to ponad czternastokrotnie więcej, niż objętość krążąca w organizmie dorosłego człowieka (około pięć litrów).
Tam, gdzie człowiek potrzebuje pomocy, tam jest Polski Czerwony Krzyż. Od chwili, kiedy Polski Czerwony Krzyż objął patronat nad honorowym krwiodawstwem, lawinowo pobrała się ilość pobranej krwi. Powstały kluby honorowych krwiodawców. PCK opiekuje się dawcami, starając się chociaż minimalnie wynagrodzić im ten piękny, humanitarny czyn. Organizujemy dla honorowych dawców spotkania, dostają odznaczenia i drobne upominki od PCK. Chciałam wszystkim krwiodawcom serdecznie podziękować. Żeby ten łańcuch ludzi dobrej woli nigdy nie został przerwany. Maria Gąsiorowska
Na terenie powiatu jasielskiego zarejestrowanych jest dziesięć klubów honorowych dawców krwi, skupiających w swoich szeregach ponad tysiąc osób.
– Wcześniej było więcej klubów zakładowych, a w dzisiejszych czasach kiedy zakłady się likwidują i rośnie bezrobocie, mamy tendencję wzrostową z klubami młodzieżowymi. – podkreśla Krystyna Długosz, kierownik biura Oddziału Terenowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Jaśle. – Rok 2013 jest szczególnym dla nas, ponieważ świętujemy 55-lecie honorowego dawstwa krwi Polskiego Czerwonego Krzyża. Teraz mamy zarejestrowanych pięć klubów zakładowych i pięć klubów młodzieżowych. Zapotrzebowanie na krew rośnie z roku na rok, bo wiemy, że krwi nie da się niczym innym zastąpić. Zapotrzebowanie rośnie, ale na naszym terenie radzimy sobie z tym problemem. Zbliżają się wakacje, a na wakacjach jest najwięcej wypadków i największa potrzeba na pozyskiwanie krwi. Dlatego też apeluję do krwiodawców: nie zapominajcie w okresie letnim o oddawaniu krwi, bo wtedy potrzeby są największe.
Honorowym krwiodawcą można zostać, przychodząc do Szpitala Specjalistycznego w Jaśle przy ulicy Lwowskiej 22, w którego budynku głównym funkcjonuje oddział terenowy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie. Punkt jest otwarty od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 11:30.
Funkcjonujący od 1919 roku Polski Czerwony Krzyż to stowarzyszenie z wielkimi tradycjami humanitarnymi, bogato zakorzenione także na ziemi jasielskiej. Działania oddziału rejonowego mają oddźwięk na szeroką skalę.
Okazją do przedstawienia społeczności lokalnej przedsięwzięć, jakich realizacji podejmuje się na co dzień organizacja, jest obchodzony każdego roku o tej samej porze Światowy Dzień Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca.
– Głównym działaniem, na którym skupiamy się, jest opieka nad chorym w domu. W dzisiejszych czasach, kiedy społeczeństwo się starzeje, zapotrzebowanie na te usługi jest coraz większe. Z roku na rok tych podopiecznych przybywa. Dlatego wielkie ukłony w stronę Urzędu Miasta w Jaśle, Urzędu Gminy w Tarnowcu i Urzędu Gminy w Jaśle, do których aplikujemy o dotacje na ten cel. Zdobywamy je. Dzięki pomocy urzędów możemy pomagać najbardziej potrzebującym. W zakresie usług społecznych współpracujemy też z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej. Serdeczne podziękowania składam koleżankom, które współpracują ze mną: Marcie Dubiel i Marii Szlachcie, jak również wszystkim siostrom PCK, które z olbrzymim zapałem i oddaniem pracują, często w bardzo ciężkich środowiskach, pomagając tym najbardziej potrzebującym. – mówi Krystyna Długosz.
Krzewienie czerwonokrzyskich idei rozpoczyna się już od najmłodszych lat. – Na terenie Jasła rejestrujemy cztery kluby „Wiewiórka”. To jest w: Przedszkolu Miejskim nr 6, Przedszkolu Miejskim nr 9, Przedszkolu Miejskim nr 10 i Przedszkolu Miejskim nr 11. Ważnym aspektem działalności czerwonokrzyskiej są szkolne koła PCK. Na terenie powiatu jasielskiego zrzeszamy ich aż 67. Są zarejestrowane w szkołach podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Zajmujemy się też szkoleniami w zakresie pierwszej pomocy. – powiedziała Długosz.
Kierownik biura Oddziału Rejonowego w Jaśle zauważa, że w szereg przedsięwzięć angażują się charytatywnie osoby z zewnątrz organizacji.
– Do każdej naszej akcji, jaką organizujemy, przyłączają się także ofiarodawcy. Chociażby do czerwonokrzyskich zbiórek, które organizowane są w celu pomocy osobom najbardziej potrzebującym. Robimy z nich głównie paczki świąteczne: na Wielkanoc i Boże Narodzenie. To jest około stu paczek każdorazowo. Osoby do pomocy typuje nam Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Media też pomagają nam w wypromowaniu Polskiego Czerwonego Krzyża. – podkreśla nasz rozmówca.
Polski Czerwony Krzyż wydaje także artykuły spożywcze (mąkę pszenną, makaron, ryż biały, kaszę gryczaną, płatki kukurydziane, herbatniki, groszek z marchewką, koncentrat pomidorowy, dżem wiśniowy, cukier biały, masło, mielonkę wieprzową, klopsiki w sosie pomidorowym i olej rzepakowy) w ramach Europejski Program Pomocy Żywnościowej – „Dostarczanie nadwyżek żywności najuboższej ludności Unii Europejskiej”.
Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl