„Czyż może być coś piękniejszego w życiu człowieka, niż dawanie samego siebie bliźnim?”
„Współczesny świat zmusza do pośpiechu. Wciąż gonimy za czymś, być może nie zawsze wiemy dokąd i dlaczego, nie dostrzegamy innych: ich potrzeb, obecności. Ten pośpiech niesie też wiele zagrożeń. To piękne, że u podstaw strażackiej służby od jej początków leży troska o drugiego człowieka, jego życie, zdrowie i dorobek” – powiedział podczas jedenastej pielgrzymki strażaków ziemi jasielskiej do Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Jaśle druh Stanisław Święch.
To jednocześnie pierwsza pielgrzymka po podniesieniu dębowieckiego sanktuarium do rangi Bazyliki Mniejszej. W powiatowym święcie strażaków-ochotników wzięły udział poczty sztandarowe i delegacje z jednostek ochotniczych straży pożarnych powiatu jasielskiego, powiatu strzyżowskiego i powiatu gorlickiego (Rożnowice, Strzeszyn, Binarowa, Grudna Kępską, Głęboka i Biecz), a także zaproszeni goście w osobach: wiceprezesa Zarządu Głównego Związku OSP RP, a jednocześnie prezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie druha Janusza Koniecznego, członka Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Rzeszowie druha Tadeusza Sieniawskiego, Posła na Sejm RP Bogdana Rzońcy, Senator RP Alicji Zając, Komendanta Powiatowego Policji w Jaśle mł. insp. Andrzeja Wędrychowicza, wicestarosty jasielskiego Franciszka Miśkowicza, Burmistrza Miasta Jasła Andrzeja Czerneckiego, wójta gminy Dębowiec Zbigniewa Staniszewskiego i wójta gminy Nowy Żmigród Krzysztofa Augustyna.
Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle reprezentowali: komendant st. bryg. Wiesław Latoszek, zastępca komendanta mł. bryg. Bogdan Ziemba oraz Naczelnik Wydziału Operacyjno-Rozpoznawczego bryg. Wacław Pasterczyk.
Mszę świętą koncelebrowali: Krajowy Kapelan Strażaków ks. dr bryg. Jan Krynicki, kustosz Bazyliki Mniejszej w Dębowcu ks. superior Roman Grądalski, kapelan strażaków powiatu jasielskiego ks. prałat Tadeusz Wawryszko, a homilię wygłosił gościnnie kapelan strażaków powiatu strzyżowskiego ks. prałat Bogdan Bogaczewicz.
– Straż pożarna jest postrzegana dzięki pracy przynoszącej konkretne efekty oraz ofiarności strażaków towarzyszącej wielu akcjom ratowniczym. Właśnie ta służba znajduje uznanie społeczne i zasługuje na świętowanie. Swoje święto strażacy obchodzą w maju. Jego termin nie zawsze jednak zgadza się z dniem świętego Floriana – naszego patrona. To już ponad sto lat dla niektórych jednostek przenikliwy głos syreny alarmowej, bez względu na pogodę i humory, rozrywa ciszę w nocy czy też gwar dnia. Przerywa sen, pracę, przerywa odpoczynek strażaków ziemi jasielskiej śpieszących z pomocą życiu i mieniu zagrożonych przez żywioły ognia, wezbrane wody, nawałnice burzowe i huragany, wypadki samochodowe czy chemiczne skażenia środowiska. Często niezwykle szlachetna służba. – usłyszeli podczas kazania uczestnicy pielgrzymki.
Kapłan podkreślił, że dzisiejsza straż jest nowoczesną formacją, wyposażoną w specjalistyczny sprzęt, gotowa nieść pomoc drugiemu człowiekowi niezależnie od pory dnia, warunków atmosferycznych czy humoru ratowników.
Przypomniał również, że strażacy biorą udział nie tylko w akcjach pożarowych, do których zostali powołani, ale usuwają też skutki współczesnych zagrożeń cywilizacyjno-środowiskowych.
– To dobrze, że są jeszcze ludzie, na których można zawsze liczyć, bo są tam, gdzie być powinni, bo ślubowali trwać przy Bogu i pomagać ludziom. Nasza służba to nie tylko piękny mundur i odznaczenia, które słusznie się należą, ale przede wszystkim zaufanie, którym darzą Was inni, ciągle na Was licząc. Pamiętajcie o tym zawsze, gdy zakładacie mundur galowy, koszarówkę jadąc do akcji. Niech te dzisiejsze modlitewne spotkanie pobudzi Was do jeszcze intensywniejszej pracy nad sobą, nad swoją postawą, moralnością, byście w sposób odpowiedzialny kształtowali pokolenie młodych, nowych strażaków, które wychowane w trosce o dobro wspólne godnie przejmą kiedyś po Was sztafetę życia.
Ksiądz prałat Bogdan Bogaczewicz zwrócił uwagę, że druhowie potrafią wyraźnie manifestować swoje uczucia religijne, dając wyraz podczas różnego rodzaju uroczystości kościelnych.
– Bardzo pragnę wyrazić szczerą wdzięczność Wam strażacy za to co czyniliście i nadal czynicie dla każdej swojej wspólnoty parafialnej, dla Kościoła czy też dla lokalnych społeczności, w których na co dzień żyjecie. Oprócz akcji ratowniczo-gaśniczych zbiorowo uczestniczycie przecież w życiu religijnym swoich parafii, szczególnie przy wielkich uroczystościach. Mamy w pamięci Waszą posługę w czasie peregrynacji obrazu Matki Bożej. Tradycyjnie wystawiacie symboliczną wartę przy Grobie Pańskim, udzielacie się w procesji Bożego Ciała czy też parafialnych odpustach. Gratuluję Waszej odwagi w wyznawaniu wiary i czynnym zaangażowaniu w życie parafii i swojej społeczności. – powiedział.
Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Jaśle druh Stanisław Święch podkreślił, że strażacy gromadzą się co roku u stóp Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu, aby podziękować Jej za opiekę nad niebezpieczną, ale jakże piękną społeczną służbą.
– 4 maja obchodzony jest w całej Polsce dzień strażaka. Święto tych, którzy pełnią niebezpieczną, pełną zagrożeń, ale i w swoisty sposób piękną służbę. Bo czyż może być coś piękniejszego w życiu człowieka, niż dawanie samego siebie bliźnim? Właśnie takie idee przyświecają strażakom. Idee te czerpane są bezpośrednio od patrona strażaków – świętego Floriana. Tak dawniej, jak i dzisiaj strażacy wierni swojej tradycji niosą pomoc i ratunek tam, gdzie jest to potrzebne. Jednostki ochotniczej straży pożarnej na terenie powiatu jasielskiego działają i rozwijają się już od przeszło 140 lat i mimo wielu wydarzeń w historii naszej Ojczyzny jednostki te przetrwały do dnia dzisiejszego i stanowią silne ogniwo w systemie bezpieczeństwa powszechnego, czego dowodem są liczne akcje ratowniczo-gaśnicze. Dzisiaj z dumą możemy spojrzeć na dorobek każdej z 98 funkcjonujących na terenie powiatu jasielskiego jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych i każdego strażaka, a jest nas prawie 4500. – powiedział.
Szef ochotników powiatu jasielskiego przyznał też, że „osiągnięcia byłyby mniejsze, gdyby zabrakło bliskiej współpracy z władzami samorządowymi oraz instytucjami i organizacjami, którym bliskie są nasze ideały”.
– Dobrze wyposażone i umundurowane jednostki OSP są gwarancją skuteczności w zapewnianiu bezpieczeństwa lokalnym społecznościom. – dodał.
Jednym ze znaczących partnerów jest właśnie Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Tylko w bieżącym roku Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie przyznało dotacje dla jednostek OSP powiatu jasielskiego w wysokości 10 tysięcy złotych do zakupu zestawu ratownictwa technicznego (Święcany) oraz po 50 tysięcy złotych do zakupu lekkiego samochodu pożarniczego do Kątów (gmina Nowy Żmigród), Nawsia Kołaczyckiego (gmina Kołaczyce) i Sądkowej (gmina Tarnowiec).
Strażacka pielgrzymka stała się okazją do uhonorowania osób zasłużonych dla ochotniczego pożarnictwa.
W uznaniu szczególnych zasług dla rozwoju i umacniania Związku Ochotniczych Straży Pożarnych, Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej w Warszawie nadał z dniem 18 kwietnia 2013 roku Medal Honorowy imienia Bolesława Chomicza druhom: Dominikowi Durałowi i Jerzemu Sanokowskiemu.
Za długoletnią działalność na rzecz ochrony przeciwpożarowej, Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej w Warszawie nadał po raz drugi Złoty Medal „Za zasługi dla pożarnictwa” druhowi Zygmuntowi Korczykowskiemu.
Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Rzeszowie postanowiło nadać Złoty Medal „Za zasługi dla pożarnictwa” druhom: Józefowi Dziedzicowi, Piotrowi Śmietanie, Jerzemu Kuchcie i Srebrny Medal „Za zasługi dla pożarnictwa” druhom: Dawidowi Burdzie, Kamilowi Faryjowi, Józefowi Marchewce, Przemysławowi Stygarowi.
Za wzorową działalność w szeregach ochotniczego pożarnictwa Prezydium Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Rzeszowie odznaczyło Brązowym Medalem „Za zasługi dla pożarnictwa” druhów: Marcina Krajewskiego, Łukasza Rączkę, Krzysztofa Wiejowskiego, Krzysztofa Wojdyłę, Rafała Kuchtę.
Odznaczenia wręczyli: wiceprezes Zarządu Głównego ZOSP RP Janusz Konieczny i Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle st. bryg. Wiesław Latoszek.
Dowódcą niedzielnych uroczystości był druh Piotr Kosiek, a uświetniła je orkiestra dęta przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Osobnicy na czele z kapelmistrzem Janem Zygmuntem oraz kompania honorowa z gminy Dębowiec.
Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl
HARKLOWA – tak dalej złoto, srebro i (kobiety lubią…) brąz