Patron i sztandar dla Integracyjnej Szkoły Podstawowej nr 12 w Jaśle
Od dziś jasielskiej Integracyjnej Szkole Podstawowej nr 12 będzie oficjalnie patronować Ignacy Łukasiewicz – dla wielu patriota, autorytet naukowy i moralny, wrażliwy na sprawy ludzkie społecznik. Akt nadania imienia placówce edukacyjnej wchodzącej w skład Zespołu Szkół Miejskich nr 3 został wręczony społeczności szkolnej przez władze samorządowe miasta.
Zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej Jasła nr XXXIV/318/2012 z dnia 26 listopada 2012 roku Integracyjnej Szkole Podstawowej nr 12 (wchodzącej w skład Zespołu Szkół Miejskich nr 3 – Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Ignacego Łukasiewicza) nadano imię Ignacego Łukasiewicza – prekursora polskiego przemysłu naftowego, wynalazcy lampy naftowej, działacza społecznego i honorowego obywatela naszego miasta.
Akt nadania imienia oraz pamiątkowy grawerton odebrała z rąk przewodniczącej Rady Miejskiej Jasła Elżbiety Bernal dyrektor Zespołu Szkół Miejskich nr 3 Aleksandra Zajdel-Kijowska.
– Integracja w murach szkolnych jest faktem. Jednocześnie kultywujemy sprawdzone tradycje kształcenia i wychowania. Dzieci chcą uczyć się w naszej szkole, a ich rodzice dążą do tego, aby to marzenie spełnić. Mam już zgłoszenia do naboru do roku szkolnego 2016/2017. Celebrując dzisiejszą uroczystość pragnę złożyć deklarację, iż Integracyjna Szkoła Podstawowa nr 12 imienia Ignacego Łukasiewicza zostanie wierna swojej tradycji pozwalającej na kształtowanie młodych osobowości zgodnie z ponadczasowym przesłaniem: „takie zawsze Rzeczpospolite będą, jakie ich młodzieży chowanie”. – powiedziała Aleksandra Zajdel-Kijowska.
W tym roku szkolnym opuszczają ją pierwsi absolwenci. Dla nich i ich nauczycieli minione sześć lat to czas kreowania specyfiki szkoły, rzetelnego wysiłku intelektualnego, podejmowania twórczych przedsięwzięć edukacyjnych. To epoka realizowania aspiracji. Pedagodzy i młodzi ludzie stworzyli tu niepowtarzalny klimat codziennego zdobywania wiedzy, konkretyzujący się w otwieraniu szerokich horyzontów, wysokim poziomie nauczania, dążeniu do osiągnięciu najlepszych wyników i budowaniu humanitarnych relacji międzyludzkich.
Aleksandra Zajdel-Kijowska
„Dwunastka” otrzymała także nowy sztandar. Jego fundatorem są: Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. Oddział w Sanoku, Zakład Gazowniczy w Jaśle oraz Biuro Projektów Nafta-Gaz w Jaśle.
„W imieniu fundatorów sztandaru przekazujemy go całej społeczności szkolnej jako symbol najwyższej wartości, honoru i tradycji, jako zobowiązanie do właściwego wypełniania obowiązków wobec małej i wielkiej Ojczyzny. Niech służy wszystkim obecnym i przyszłym uczniom Waszej szkoły. Bądźcie godni tego sztandaru, a w nauce i pracy wyrabiajcie w sobie najlepsze cechy charakteru, jakie uosabiał Wasz patron Ignacy Łukasiewicz.” – czytamy w akcie nadania.
Na jednym z płatów o narodowej barwie biało-czerwonej, w centralnym punkcie został umieszczony wizerunek Orła ze złotą koroną, a wokół niego napis: „Ojczyzna nauka cnota”. Z drugiej, na niebieskim tle, wizerunek lampy naftowej i napis w otoku: „Integracyjna Szkoła Podstawowa nr 12 im. Ignacego Łukasiewicza w Jaśle”. Sztandar został obszyty z trzech stron złotymi nićmi i umieszczony na drzewcu zwieńczonym Orłem z koroną.
Wybitnego patrona i nowego sztandaru gratulował całej społeczności szkolnej (uczniom, dyrekcji, gronu pedagogicznemu oraz rodzicom) drugi zastępca burmistrza miasta Jasła Leszek Znamirowski.
– Przyglądając się postaci Ignacego Łukasiewicza można wyłuszczyć wiele cech, ale na pierwszy plan na pewno nasuwają się dwie: jego niezwykła pracowitość i chęć dzielenia się z innymi. Myślę, że postać Ignacego Łukasiewicza jest dla Was wzorem, który jest godny do naśladowania. Poza tym mamy dzisiaj 22 stycznia 2013 roku. Jest to niezwykle piękna polska data i zbiegła się ona z nadaniem Integracyjnej Szkole Podstawowej nr 12 imienia. To naprawdę doniosłe wydarzenie. 150. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego i nadanie szkole imienia Ignacego Łukasiewicza. Myślę również, że Powstanie Styczniowe, które miało miejsce 150 lat temu, pozostanie w naszej pamięci tak samo, jak działalność Ignacego Łukasiewicza. Sądzę, że powinniście mieć go za wzór. – powiedział.
Podkarpacki Wicekurator Oświaty w Rzeszowie Antoni Wydro mówił z kolei w swoim wystąpieniu o symbolice sztandaru Integracyjnej Szkoły Podstawowej nr 12 w Jaśle.
– Na tym sztandarze, obok godła i naszych narodowych barw, pojawiła się postać Ignacego Łukasiewicza. A Ignacy Łukasiewicz to również postać wspaniała. To człowiek, bardzo często niedoceniany, bo mówi się o nim tylko jako o przedsiębiorcy, człowieku związanym z przemysłem naftowym. Ale to wspaniała osobowość. To człowiek, który wiedząc jak trudno w tamtych czasach było dojść do wiedzy, potrafił tak wykorzystać środki finansowe, którymi dysponował, że kierował je w kierunku młodych ludzi. Tworzył szkoły, wspierał biednych i pokazał, że mając środki warto mieć również drugą cechę: umiejętność dobrego ich wykorzystania. Życzę szkole, aby wpatrzona w swojego patrona wspaniale kształciła i wychowywała młode pokolenie. – powiedział.
Dyrekcja szkoły uhonorowała fundatorów sztandaru statuetkami „Mecenasa szkoły”. Wtorkowe uroczystości podsumowała akademia przygotowana przez uczniów.
Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl